Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v roce 2024 vzrostl o 257 miliard korun na rekordních 1,197 bilionu korun. Největší nárůst zaznamenaly dluhopisové fondy. Jednotlivci jako fyzické osoby drželi 89 procent objemu majetku fondů, 11 procent měly právnické osoby, což jsou například obchodní společnosti, spolky či různé organizace. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
"Investice v loňském roce lámaly rekordy rovným dílem jak díky tržnímu zhodnocení, tak díky přílivu nových investic. Rok 2024 tak jenom potvrdil rostoucí oblibu investování v ČR," uvedla výkonná ředitelka asociace Jana Brodani. Loňský rok je druhým rekordním rokem výrazného dvouciferného růstu objemu investic v řadě, doplnil předseda AKAT Jaromír Sladkovský.
Objem investic ve fondech kolektivního investování za poslední dva roky vzrostl podle něj téměř o 60 procent. Pozitivní nálada na kapitálových trzích a hledání alternativ ke spořícím účtům při klesajících úrokových sazbách sehrály klíčovou roli. Spokojeni mohli podle něj být jak konzervativní investoři, kteří profitovali z vysokých úrokových sazeb a výnosů dluhopisů, tak i akcioví investoři vezoucí se na vlně optimismu světové ekonomiky, dodal.
Akciové fondy loni podle Sladkovského vynesly v průměru 15 procent, dluhopisové fondy pět procent, smíšené fondy devět procent, strukturované fondy devět procent, retailové nemovitostní fondy čtyři až šest procent a fondy peněžního trhu 4,5 procenta.
Připomněl, že zatímco majetek podílových fondů stoupl za tři čtvrtletí 2024 meziročně o třetinu na 1,148 bilionu, vklady v bankách v tomto období stouply o 7,7 procenta na 5,86 bilionu Kč, peníze v životním pojištění o 12,7 procenta na 101,4 miliardy Kč a v penzijních fondech o 2,5 procenta na 604,4 miliardy Kč. Naopak majetek ve stavebním spoření klesl o 5,4 procenta na 295 miliard korun.
Největší nárůst majetku zaznamenaly loni fondy dluhopisové, a to o téměř 90 miliard Kč. Následovaly smíšené fondy s nárůstem o 68,8 miliardy Kč, fondy akciové fondy s nárůstem o 60,2 miliardy Kč, nemovitostní s nárůstem o 30,6 miliardy, fondy akciové s nárůstem o 14 miliard Kč, fondy peněžního trhu s nárůstem o 5,7 miliardy Kč a fondy strukturované s nárůstem o 2,3 miliardy Kč.
Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních fondů kolektivního investování patřily Česká spořitelna s 318,15 miliardy Kč, ČSOB, s 277,38 miliardy Kč, se 140,48 miliardy Kč, Conseq Investment Management se 108,54 miliardy a Amundi CR se 61,48 miliardy korun.