Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jen cyklické nepříjemnosti, nebo přechod do nové akciové rovnováhy?

Jen cyklické nepříjemnosti, nebo přechod do nové akciové rovnováhy?

16.04.2025 17:40

Před časem jsme zde trochu přemítali o různých parciálních rovnováhách na akciovém trhu a v ekonomice. Tedy stavech, které přetrvávají i delší dobu, zapadá v nich do sebe řada věcí, ale přece jen se najde i pár dlouhodobě neudržitelných. A ty dříve či později posouvají trh a/nebo ekonomiku do parciální rovnováhy jiné. Po proběhlé korekci na amerických akciích se můžeme k tématu vrátit – dá už se hovořit o posunu do nové rovnováhy? Pokusíme se o dopověď i s malým zastavením se u tématu „nákupů při poklesu“.

Bez otálení se podívejme na jádro dnešní úvahy, tedy aktuální valuace. Tedy pár dní staré s tím, že situace se tu může výrazně měnit každým dnem, či hodinou. Jde samozřejmě o jiný obrázek, než před několika měsíci, kdy byly aktuální valuace většinou vysoko nad historickými standardy. Nyní bychom mohli hovořit o tom, že průměr jednotlivých trhů ukazuje, že celkově jsou americké akcie cca na historickém standardu. S tím, že znatelně nad ním je stále S&P 500, opak platí o akciích menších firem:

rr
Zdroj: X

Nastal tedy posun do nějakého nového režimu, nové akciové rovnováhy? Podle mne moc ne. Valuace sice znatelně klesly, ale výrazně se zhoršil cyklický výhled a s docela jasnou logikou se hovoří o možnosti recese (tj., nejde o relativně nepodložené prokecávání se do ní, jaké z mého pohledu panovalo v roce 2023). Dovolím si tvrdit, že pokud by trhy byly v takové cyklické fázi někdy před rokem 2008, byly by valuace nyní výrazně níž. Možná i pár let po roce 2008.

Jinak řečeno, z mého pohledu se sice pohybujeme v cyklicky náročnější fázi, ale strukturálně se valuace celkem evidentně pohybují na stále hodně vysokých úrovních. Kdyby tomu tak nebylo, poměry cen k ziskům a další valuační měřítka by se s ohledem na současnou situaci dostaly znatelně a plošně pod historické standardy. S takovou úvahou se pak docela pojí i nyní poměrně časté úvahy o tom, zda kupovat při poklesu, či čekat na ještě větší:

Nemám žádnou ambici časovat obraty na trhu, ale uvedené téma zde zmiňuji v souvislosti s oním přetrváváním, či opouštěním parciálních rovnováh trhu. Doposud proběhlé korekce cen a valuací jsou totiž z hlediska nákupů jistě mnohem zajímavější v případě, že věříme v pokračování dosavadní strukturální rovnováhy. Té charakterizované celkově dlouhodobě vyššími valuacemi, vírou v dlouhodobě hodně přívětivý poměr růstu zisků k požadované návratnosti. Pokud bychom naopak věřili, že jsme nejen v méně příjemné části cyklu, ale i v přechodu na jinou, ekonomicky, ziskově a tudíž i valuačně méně štědrou dlouhodobou rovnováhu, dosavadní poklesy trhu už takové nákupní nadšení vzbuzovat nemusí. Dodat se dá následující:

1.Pokud by si Američané skutečně nechali dlouhodobě namluvit, že jsou světovým otlounkánkem, ale musí se usilovně bránit a následně vzkvétat přes cla a podobné kroky, můžeme být na hraně posunu do nové parciální rovnováhy trhů a ekonomiky. Rovnováhy z hlediska cen a valuací skromnější. Minimálně odložený by tu mohl být strukturální boom očekávaný od nových technologií. Teoreticky by se sice dalo uvažovat o tom, že by jej podpořil vynucený přesun výroby do USA, ale to je nyní z mého pohledu spíše finance - fiction.

2.Pokud by vše skončilo tahanicemi o cla, které vyústí víceméně tam, kde začaly (a mezitím i třeba způsobily recesi), trhy stále mohou zůstávat v dosavadní dlouhodobé rovnováze. I když cyklicky na nich bude aktuální vývoj znát.

3.Nebo vše nakonec skončí výraznou eliminací cel, otevřou se dveře technologickému boomu. Dojde tak k hodně unikátnímu jevu, kdy chaos vede k něčemu přínosnému. Zatím podle mne také fi-fi. Pro více viz i nedávnou úvahu o základních scénářích dalšího vývoje braných i z pohledu voleb.

 

Čtěte více:

Investoři jsou nejvíce medvědí za posledních 30 let, vyplývá z průzkumu BofA
16.04.2025 12:41
Sentiment investorů ohledně ekonomických vyhlídek je nejnegativnější z...
Cena zlata kvůli stupňující se obchodní válce poprvé přesáhla 3300 dolarů
16.04.2025 11:55
Cena zlata dnes přesáhla nový rekord 3300 USD (72.820 Kč) za troysko...
Braňo Soták k ASML: Volatilní povaha objednávek si vybírá svou daň, celní chaos znemožňuje rozumné plánování
16.04.2025 14:37
Polovodičový sektor nemá zrovna nejšťastnější začátek výsledkové sezón...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y