Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily. Jde o první zlepšení zdraví sektoru od května 2022. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 50,2 bodu z květnových 48 bodů. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
Objemy výstupu české výroby v červnu vzrostly poprvé za více než tři roky. Tempo expanze bylo lehké, ale nejsilnější od února 2022. Ke zvýšení podle účastníků průzkumu přispělo zlepšení poptávky a obnova růstu nových zakázek.Ty se zvýšily jen nepatrně, ale podruhé za poslední tři měsíce.
"Zprávy z české výroby byly na konci druhého čtvrtletí roku 2025 pozitivnější. Výroba i nové zakázky se navrátily k růstu díky prvnímu zlepšení provozních podmínek za více než tři roky," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.
Útlum byl podle ní přesto stále evidentní u zaměstnanosti a nákupu vstupů. Opakovaný pokles u obou se spojoval s šetřením nákladů a s předchozí slabou poptávkou, ačkoli rozpracovanost opět vzrostla. Ceny vstupů se zvýšily pomalejším tempem, které bylo z historického pohledu utlumené. V souvislosti se silnou mezinárodní konkurencí ovšem klesly prodejní ceny, protože firmy se snažily povzbudit exportní zakázky, dodala.
České zpracovatelské firmy v červnu opět propouštěly. Zaměstnanost klesla v každém z posledních třiatřiceti měsíců, poslední redukce byla v této řadě nejmenší. Někteří účastníci uvedli, že ke snížení počtu pracovníků vedl předchozí útlum nových zakázek, jinde zmiňovali snahy šetřit na výdajích. Rozpracovanost v červnu zároveň stoupla třetí měsíc v řadě, tempo růstu ovšem bylo jen nepatrné.