Polostátní energetická společnost a britská společnost SMR podepsaly dohodu o zahájení přípravných prací ke stavbě prvního malého modulárního reaktoru v Česku. Vzniknout by měl v polovině 30. let vedle jaderné elektrárny v Temelíně a příprava bude zahrnovat získání potřebných povolení, posouzení vlivů na životní prostředí a přípravné práce v místě výstavby. Spolupráci na vývoji modulárních jaderných reaktorů obě společnosti již dřív avizovaly, se nedávno stal i akcionářem SMR.
"Tato (současná) dohoda představuje důležitý krok vpřed v našem partnerství se společností , který ukazuje naši společnou ambici, a dokazuje, že společně postupujeme rychlým tempem při dalším rozvoji čisté a spolehlivé jaderné energie v České republice," citoval Kříž ředitele SMR Chrise Cholertona.
Šéf divize nová energetika Tomáš Pleskač připomněl, že obě firmy navázaly spolupráci v letošním roce a získal ve firmě SMR pětinový podíl. "S britským SMR budeme úzce spolupracovat na přípravě výstavby prvního malého modulárního reaktoru v České republice. Ten by měl vzniknout v lokalitě Temelín v polovině 30. let," doplnil Pleskač k nynějšímu uzavření dohody.
Další lokality pro výstavbu malých reaktorů posuzuje. Podle jeho představitelů se jako vhodné jeví lokality současných uhelných elektráren, například Tušimice v Ústeckém kraji. Modulární reaktory by podle plánů firmy měly sloužit především pro dodávky tepla.
ČEZ chce do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty a jako partnera a dodavatele si vybral právě technologii SMR. Podle dřívějších informací je malý modulární reaktor od firmy SMR tlakovodní reaktor, který využívá aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů, životnost reaktoru se počítá na nejméně 60 let.
Stávající jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty.
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný.