Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Optimismus nezná mezí aneb co si myslí stádo ?

16.03.2005 8:51
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Včera odpoledne se ve zprávách agentury Bloomberg objevila informace o pravidelném „Merrill Lynch Fund Survey“. Pro neznalé - jedná se o průzkum názorů a náhledů na budoucí vývoj finančních trhů, prováděný mezi 302 správci aktiv, kteří kumulativně spravují finanční prostředky v objemu 994 miliard dolarů. Průzkum probíhal v období 4.3.–10.3. 2005. Co nového jsme se dozvěděli ?

* Celková úroveň optimismu respondentů ve vztahu k budoucímu vývoji akciových trhů dosáhla v březnu nejvyšší úrovně za posledních minimálně šest let !!!

* Portfolia respondentů jsou „přes váhu“ v akciích průmyslových holdingů a společností ze sektoru energií. Na horizontu příštích 12-ti měsíců preferují investoři z geografického hlediska Japonsko, obecně pak stále „emerging markets“.

* 68 % procent respondentů vlastnilo obecně více akcií než jim přikazuje jejich „benchmark“. To bylo o 59 % více než počet investorů, kteří jsou v akciích „underweight“.

* Poprvé za posledních devět měsíců více investorů letos očekává globální ekonomickou expanzi spíše než ekonomickou stagnaci nebo kontrakci. Zisky, měřené ziskem na akcii, velmi pravděpodobně vzrostou o průměrných 6,9 % (jde o nejvyšší odhad od června loňského roku).

* Americká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2005 pravděpodobně naroste o 4 % p.a. To představuje další posun proti odhadům z loňského posledního čtvrtletí (+3,8 %).

* 38 % investorů je „overweight“ v akciích ze segmentu energií (vs. 33 % v únoru).

* 31 % respondentů mělo v portfoliích více akcií průmyslových holdingů než by odpovídalo určenému benchmarku (vs. 28 % v únoru).

* 31 % investorů by preferovalo „nadváhu“ v akciích Japonska pro období příštích 12-ti měsíců, již šest měsíců po sobě jsou favoritem „emerging markets“.

* Relativně nejoblíbenějším regionem je v březnu stále Evropa.

* Segment utilit byl nejméně oblíbeným sektorem ekonomiky (35 % respondentů je „underweight“) – za hlavní důvod byl označován očekávaný růst úrokových sazeb.

* FED zvýší úrokové sazby velmi pravděpodobně až na úroveň 3,5 %

* 78 % vyjádřilo názor, že globální inflace bude za jeden rok výrazně výše než nyní, 76 % investorů vidí dluhopisy jako nadhodnocené.

Pro správné kontrariány dodávám – čím více lidí si myslí to samé, je nejvyšší čas udělat pravý opak.


Váš názor
 • nějak se ztratil ten optimismus
  16.03.2005 13:35

  Trefně načasovaněj komentář. Před 5 lety byl taky takový hezký optimismus. Zdravím tě Petře. Karel
  Karel Juráš
  • Jo to byly casy...
   20.03.2005 1:57

   pred peti lety vychazeli clanky, ze DJ dosahne 36000, 100,000 bodu. Abbby Cohen tvrdila, ze indexy budou rust radu let a Nasdaq dosahne 10,000. Po peti letech je na 2,000 a sve drivejsi urovne se asi doziju az v duchodu
   Mirek
   • contrary investment
    21.03.2005 13:00

    Nezávisle na pánech portfolio managerech mám ten názor, že na rozdíl od emerging markets (zejména pak východní Evropa) půjde US trh zu grund, protože je pořád ještě nadhodnocený. Dtto energetické společnosti. Přeju p. Žabžovi hodně úspěchů :)
    bobecek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
  8:00DE - Průmyslová výroba, y/y