Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB se v listopadu jednohlasně shodla na ponechání sazeb na současných úrovních

ČNB se v listopadu jednohlasně shodla na ponechání sazeb na současných úrovních

07.12.2004 10:09
Autor: 

Následuje záznam z jednání bankovní rady ČNB:
Bankovní radě byla předložena listopadová situační zpráva vyhodnocující nové informace a rizika spojená s naplňováním říjnové makroekonomické prognózy.

Meziročně vzrostl index spotřebitelských cen v říjnu o 3,5 %, zatímco ČNB prognózovala růst o 3,2 %. Tato mírná odchylka jde na vrub chyby predikce inflace cen potravin. Vývoj v ostatních cenových okruzích byl v souladu s prognózou. V korigované inflaci bez pohonných hmot došlo k přesnému naplnění predikce. Ceny pohonných hmot rostly pomaleji než ČNB očekávala, naopak regulované ceny se zvýšily o něco málo více.

Předstihové ukazatele hospodářského růstu signalizují pokračující robustní oživení. Konjukturní ukazatele ukazují na dobré naplňování prognózy spotřeby domácností, nicméně dílčí indikátory ze sektorů průmyslu a stavebnictví signalizují rizika mírně nižšího než očekávaného růstu HDP ve 3. a 4. čtvrtletí 2004. Vývoj na trhu práce byl v souladu s predikcí jak ve mzdách tak i ve vývoji zaměstnanosti. Nejisté je naplnění předpokladu prognózy o vyšším růstu mezd v nepodnikatelské sféře v roce 2005.

Po prezentaci situační zprávy přistoupila bankovní rada k diskusi rizik naplňování říjnové prognózy ve vztahu k inflaci i z hlediska ostatních klíčových makroekonomických veličin. Bankovní rada se shodla, že není důvod pro změnu hodnocení makroekonomické situace. Česká ekonomika je stále nízkoinflační. Bezprostředně nehrozí poptávkové inflační tlaky, s postupným uzavíráním mezery výstupu by se však mohly objevit. Rizika prognózy jsou asymetricky rozložená v čase, krátkodobá rizika spojená s nákladovými faktory jsou spíše proinflační, rizika ze střednědobých poptávkových vlivů míří protiinflačním směrem. Zazněly názory, že rizika prognózy jsou vychýlena proinflační směrem.

Bankovní rada se věnovala diskuzi odchylky cen potravin od predikované hodnoty. Ačkoliv došlo k prognózovanému snížení dynamiky růstu cen potravin, kvantitativně se predikce nenaplnila. V meziměsíčním vyjádření byl předpovídán pokles cen potravin, ve skutečnosti došlo pouze k jejich stagnaci. Došlo ke shodě, že nelze přeceňovat význam údaje za jeden měsíc, navíc ceny potravin jsou volatilní a těžko prognózovatelnou položkou. Nicméně podobně jako u cen potravin došlo k neúplnému naplnění predikce poklesu i u cen zemědělských výrobců. Zazněl názor, že říjnová predikce podcenila vliv strukturální změny na tomto trhu v souvislosti se vstupem České republiky do EU a že vývoj cen potravin by mohl představovat proinflační riziko. Vazba mezi vývojem cen zemědělských výrobců a potravin nicméně nemusí být příliš těsná. Bankovní rada se této problematice bude dále věnovat.

Jako proinflační riziko je vnímán rovněž vývoj cen průmyslových výrobců a také potenciálně vyšší intenzita průsaku dovozních cen do koncových cen. To souvisí s cenami ropy, ve srovnání s předpokladem predikce byl zvýšen odhad jejích budoucích cen. Ty tak představují z hlediska prognózy inflační riziko, které však je a pravděpodobně bude částečně tlumeno slabším než předpokládaným kurzem dolaru. Naopak poslední údaje o slabším než očekávaném vývoji konjunktury v Německu představují protiinflační riziko. Posilování eura vzhledem k dolaru je také potenciálním rizikem pro vnější poptávku po evropském zboží. Zpomalení v Evropě by mělo negativní efekt na export i na investice.

Bankovní rada diskutovala měnové podmínky, které jsou oproti prognóze mírně přísnější především díky kurzové složce. Členové bankovní rady se shodli, že neexistují fundamentální důvody, které by mohly vést, ve srovnání s predikcí, k významně silnějšímu kurzu koruny vůči euru. ČNB je připravena v souladu se schválenými strategickými dokumenty aktivně spolupracovat s vládou na eliminování možných vlivů privatizace na devizový kurz.

Na závěr svého jednání rozhodla bankovní rada ČNB ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 2,50 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm přítomných členů bankovní rady.

Přítomni: guvernér Z. Tůma, viceguvernér O. Dědek, viceguvernér L. Niedermayer, vrchní ředitelka M. Erbenová, vrchní ředitel J. Frait, vrchní ředitel P. Racocha, vrchní ředitel P. Štěpánek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university