Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhopisové arbitrážní fondy si teď libují … a klasické dluhopisové fondy pláčou

Dluhopisové arbitrážní fondy si teď libují … a klasické dluhopisové fondy pláčou

01.06.2004 17:22
Autor: 

Navzdory velmi nepříznivému vývoji amerického trhu státních dluhopisů poslední doby - věřte nebo nevěřte - existuje skupina fondů, která si v tomto prostředí libuje … dluhopisové arbitrážní fondy. Jenom pro ilustraci, výnosy 10letých státních dluhopisů Treasury vzrostly od poloviny března o více jak 100 bazických bodů a v současné době vynáší cca 4.74 %. Konvenční "long-only" dluhopisové fondy jsou bity, naopak již zmíněné arbitrážní fondy (které neberou jednoznačné sázky na směr pohybu cen dluhopisů) si vedou komparativně mnohem lépe.

Fond CSFB Tremont (jeden z výše uvedené skupiny fondů) od začátku letošního roku vydělal 2.97 %, jenom za duben to však bylo +1.34 %. Pro srovnání, index Lehman Global Aggregate Bond Index - zahrnující státní, hypoteční a korporátní dluhopisy - ztratil v dolarovém vyjádření od ledna letošního roku 2.44 %, od dubna dokonce 3.66 %. Nejenom, že se tedy segmentu arbitrážních dluhopisových fondů (které v zásadě žijí z diskrepancí v cenách dluhopisů) podařilo "pobít" velkou většinu konvenčních benchmarků, jim se v dubnu dokonce podařilo překonat i velkou většinu konvenčních hedge-fondů.

Dluhopisová arbitráž je historicky relativně bezpečnou investiční strategií - alespoň pro velkou většinu investorů. Průměrná měsíční standardní odchylka celého sektoru je 0.6 %, zatímco standardní odchylka indexu S&P500 je podle CSFB Tremont 0.9 %. Jistě - nic není zadarmo a tato vcelku ucházející "bezpečnost" se musí projevit na dlouhodobém výnosu. Za posledních 10 let vynesly dluhopisové arbitrážní fondy průměrně 6.9 % p.a. vůči +10.9 % u indexů zainvestovaných v rámci indexu S&P500.

A nebo - investoři nedostávají zaplaceno více díky faktu, že dobrovolně podceňují možná rizika takovéto investice. Tímto rizikem - zejména v případě investorů do segmentu hedge-fondů - je extrapolace relativně dobré výnosnosti a nízké standardní odchylky na základě minulého chování také do budoucnosti, zejména pro případ extrémní tržní situace. Pokud by k takovéto situaci mělo dojít - jako příklad uveďme například likviditní krizi - je skoro jisté, že nízká standardní odchylka "vyletí komínem". Leverage proti 5 a 10letým dluhopisům Treasury je na historicky nejvyšších hodnotách, alespoň to tvrdí investiční banka Dresdner Kleinwort Wasserstein. Pokud by investoři začali požadovat výběr hotovosti, můžeme se velmi snadno a rychle dočkat exploze jako v případě fondu Long Term Capital Management v roce 1998.

Podle mnoha názorů mají investoři velmi dobré povědomí o úrokovém a kreditním riziku, jejich znalosti a zkušenosti pokulhávají pokud jde o riziko likviditní. Pokud by tato likvidita - byť dočasně došla - začalo by asi i arbitrážním fondům být pěkně úzko.

Petr Žabža, Patria Direct
Zdroj: Bloomberg LP, Dow Jones Newswires (Alen Mattich).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data