Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přehled dluhopisového trhu - Polsko, Slovensko, Maďarsko

1.6.2004 9:46
Autor: 

Polsko:
Minulý týden se dluhopisový trh vyznačoval poklesem výnosů. Stejně jako u zlotého to bylo způsobeno růstem optimismu o tom, že Belka má šanci uspět při schválení vlády, a poklesem výnosů na vyspělých trzích. Trh s dluhopisy začínal týden na úrovni 7,53 pro dvouleté dluhopisy, na 7,68 pro pětileté a na 7,42 pro desetileté dluhopisy, pokles výnosů pak probíhal prakticky po celý týden. Největší snížení výnosů zaznamenaly pětileté dluhopisy – až o 14 bps, z nichž 7 bps představovalo zúžení rozpětí k dluhopisům německým. Mírné snížení výnosů, zvláště u dvouletý, nastalo ve středu díky náznakům možného růstu úrokových sazeb v prohlášení MPC. Dluhopisy pak končily týden při výnosech 7,40, 7,45 a 7,29% pro dvou, pěti a desetileté papíry. Stejně jako u polské měny budou pro pohyb výnosů v tomto týdnu rozhodující události na politické scéně zvláště v případě signálů o možné dohodě mezi SLD a SdPL o souhlasu s Belkovou vládou. Podobně však bude mít vliv i nálada na světových trzích. Za předpokladu, že k dohodě s SdPL dojde, lze očekávat další pokles výnosů.

Slovensko:
Dlhopisový trh nezaznamenal výraznejšie pohyby. So štátnymi dlhopismi sa nerobili významnejšie obchody a takisto sa nepohli ani ich ceny. Z toho vyplýva prakticky nezmenená výnosová krivka tak bondov jako aj swapov. Začiatkom týždňa oživila obchodovanie iba aukcia desaťročných štátnych papierov. Záujem investorov je však při vyšších výnosoch jako je ochotný akceptovať štát. Záujem preto mali najmä poisťovne. Na trhu FRA sa obchodovali najmä krátke kontrakty 1*4, kde kupujúci ÝDENÍK predpokladá stagnáciu úrokových sadzieb ajna konci júna. Tento týždeň by malo byť obchodovanie pokojné. Impulzy môžu prísť iba z globálnych trhov.

Maďarsko:
Ceny dluhopisů podobně jako forint fluktuovaly ve velmi úzkém rozpětí a nic na tom nezměnila ani relativně úspěšná aukce tříletého a patnáctiletého dluhopisu. Zejména aukce patnáctiletého dluhopisu překvapila, neboť poptávka zde převýšila nabídku 1,9xt. Svoji roli zde nepochybně sehrálo to, že výnosy na sekundárním trhu se drží stále relativně vysoko, zvláště uvědomíme-li si současnou sílu forintu.

TÝDENÍK Připomeňme, že na počátku května při stejné úrovni kurzu forintu byly výnosy u dluhopisů s durací tři výše o 50-60 bazických bodů nižší. Udrží-li se tedy forint blízko úrovně EUR/HUF 250 je poměrně velká naděje, že výnosy na středním a delším konci výnosové křivky poklesnou. To však bude mimo jiné záležet i na vývoji dluhopisů na vyspělých trzích, který bude ovlivněn zejména výsledky amerického trhu práce, které budou zveřejněny v pátek. Vývoj výnosů na krátkém konec křivky výnosové křivky pak bude determinován očekáváními spojenými se s pondělním zasedáním bankovní rady MNB. Trh je momentálně poměrně skeptický v otázce snižování oficiální sazby (výnos FRA 1x4 činí momentálně 11,0%), což paradoxně snižuje šance, že základní úroková sazba bude opravdu snížena. Představitelé MNB totiž v posledních dnech několikrát naznačili, že pohyb úrokových sazeb směrem dolů bude podmíněn stabilitou na finančních trzích (čti silným forintem a klesajícími výnosy dluhopisů).

(ČSOB, Analytický týdeník)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university