S vývojem státních financí jednotlivých států EU se dostává pod tlak jeden z pilířů společné evropské měny, Pakt růstu a stability. Evropská komise se proto rozhodla pro kroky, od kterých si slibuje konec dalšího zpochybňování Paktu.
Dlouho se už diskutuje o problémech s rozpočty u „motoru Unie“, Německa s Francií. Dnešní Der Spiegel dokonce přinesl zprávu od údajného zdroje z MF Spolkové republiky, že německý deficit státních financí by mohl v roce 2005 dosáhnout i 10 mld. EUR. Mluvčí německého ministerstva financí to ale označil za spekulaci.
Nynější kroky Komise se zaměřují na další „hříšníky“: Nizozemsku Evropská komise pošle podle AFP tzv. zprávu o deficitu, což je první krok formální procedury o nadměrných deficitech. Deficit veřejných rozpočtů Nizozemska v roce 2003 přesáhl 3% limit vzhledem k HDP.
Velká Británie euro nepřijala, i na ni se však vztahují závazky Paktu a i proti ní může EU spustit podobný proces jako k ostatním zemím, pokud se potvrdí, že financování jejího rozpočetu bylo v minusu o více než předepsaná 3 % HDP. Podobná hrozba visí i nad Řeckem, které nyní provádí kontrolu státních financí.
Brusel rovněž spustí proceduru předběžných varování vůči Itálii, a to kvůli riziku, že její rozpočet se dostane do schodku více než 3 % HDP. Rozpočtový deficit Itálie byl sice v minulém roce oficiálně pod touto hranicí (2,4 %), avšak pokud by do něj nebyly započítány mimořádné položky, vyskočil by poměr k HDP na 4 %. Pro letošek se odhaduje, že by se italské státní finance mohly dostat do záporu o 3,3 – 3,4 % HDP.
Přístup EK k problému deficitů bude individuální, jistě odlišný v případě zemí, které se proti Paktu provinily poprvé a těch, u nichž se nadměrné deficity objevují opakovaně - a navíc není vidět ani tendence je snižovat. Guvernéra ECB Tricheta podle jeho vyjádření těší, že u některých zemí vidí vůli přijímat opatření na nápravu, je třeba ale dodat, že to nejsou všechny země a že lze mezi ně jen stěží zařadit třeba Německo s Francií. Současné problémy s veřejnými financemi znamenají, že bude nejspíše Evropská komise muset členy EU upozorňovat a kárat častěji než dřív a je otázkou, zda se jí podaří tlakům na reformu Paktu stability dále odolávat.
Tomáš Vlk, Patria Online
(zdroj: AFP)