Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel pokračuje v tažení proti růstu deficitů v Evropské unii

Brusel pokračuje v tažení proti růstu deficitů v Evropské unii

05.04.2004 13:05
Autor: 

S vývojem státních financí jednotlivých států EU se dostává pod tlak jeden z pilířů společné evropské měny, Pakt růstu a stability. Evropská komise se proto rozhodla pro kroky, od kterých si slibuje konec dalšího zpochybňování Paktu.

Dlouho se už diskutuje o problémech s rozpočty u „motoru Unie“, Německa s Francií. Dnešní Der Spiegel dokonce přinesl zprávu od údajného zdroje z MF Spolkové republiky, že německý deficit státních financí by mohl v roce 2005 dosáhnout i 10 mld. EUR. Mluvčí německého ministerstva financí to ale označil za spekulaci.

Nynější kroky Komise se zaměřují na další „hříšníky“: Nizozemsku Evropská komise pošle podle AFP tzv. zprávu o deficitu, což je první krok formální procedury o nadměrných deficitech. Deficit veřejných rozpočtů Nizozemska v roce 2003 přesáhl 3% limit vzhledem k HDP.

Velká Británie euro nepřijala, i na ni se však vztahují závazky Paktu a i proti ní může EU spustit podobný proces jako k ostatním zemím, pokud se potvrdí, že financování jejího rozpočetu bylo v minusu o více než předepsaná 3 % HDP. Podobná hrozba visí i nad Řeckem, které nyní provádí kontrolu státních financí.

Brusel rovněž spustí proceduru předběžných varování vůči Itálii, a to kvůli riziku, že její rozpočet se dostane do schodku více než 3 % HDP. Rozpočtový deficit Itálie byl sice v minulém roce oficiálně pod touto hranicí (2,4 %), avšak pokud by do něj nebyly započítány mimořádné položky, vyskočil by poměr k HDP na 4 %. Pro letošek se odhaduje, že by se italské státní finance mohly dostat do záporu o 3,3 – 3,4 % HDP.

Přístup EK k problému deficitů bude individuální, jistě odlišný v případě zemí, které se proti Paktu provinily poprvé a těch, u nichž se nadměrné deficity objevují opakovaně - a navíc není vidět ani tendence je snižovat. Guvernéra ECB Tricheta podle jeho vyjádření těší, že u některých zemí vidí vůli přijímat opatření na nápravu, je třeba ale dodat, že to nejsou všechny země a že lze mezi ně jen stěží zařadit třeba Německo s Francií. Současné problémy s veřejnými financemi znamenají, že bude nejspíše Evropská komise muset členy EU upozorňovat a kárat častěji než dřív a je otázkou, zda se jí podaří tlakům na reformu Paktu stability dále odolávat.

Tomáš Vlk, Patria Online

(zdroj: AFP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y