Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Aero Vodochodody za 1 Kč... a další ekonomické zprávy

31.3.2004 11:34
Autor: 

Aero Vodochodody za 1 Kč. Tolik chce nabídnout česká vláda americkému Boeingu za jeho podíl ve zbrojovce. Boeing ovšem chce, aby za nabídnutou částkou bylo ještě devět nul. Stát hodlá po nabytí všech akcií Aero opět prodat. Zájem má údajně další výrobce letadel Airbus.
(podrobněji ZDE)

Myslí to vážně? Po německém kancléři Gerhardu Schröderovi chce do daní nových členů EU mluvit také švédský premiér Goran Persson. Skandinávští členové EU podle něj nehodlají tolerovat nízké zdanění bohatých v budoucích členských zemích. Švédskému premiérovi se patrně zdálo o budoucnosti…

Eurem se v ČR bude platit v roce 2009 nebo 2010, spočítali ekonomové Deutsche Bank. Dřívější vstup do eurozóny nepřineslo žádné výhody, říká jejich studie. S podobným termínem počítá Deutsche Bank také u Polska a Maďarska. V pobaltských zemích by mohlo euro obíhat dříve.

Poměr podnikových bankrotů v roce 2003 v Evropě klesl na 6,9 % z 20,1 % v roce 2002, uvádí agentura Moody's Investors Service. Objem dluhů, které po sobě tyto firmy zanechaly, klesl jen 3,5 mld. eur z předchozích 42 miliard. Tato statistika ovšem zahrnuje jen firmy sledované agenturou Moody's, kam například nepatří evropská kauza číslo jedna, italský Parmalat.

Němci stupňují tlak na Evropskou centrální banku, aby snížila úrokové sazby. Včera jí k tomuto kroku vyzval ekonomický poradce německé vlády Peter Bofinger. Navrhuje „rate cut“ o 50 bazických bodů.

Opakuje se historie předchozích dvou let, kdy se stále očekávalo oživení eurozóny, ale v průběhu roku postupně snižovaly prognózy? Výzkumná organizace European Forecasting Network snížila odhad hospodářského růstu EMU v letošním roce na 1,4 % z předchozích 1,5 %.
(podrobněji ZDE)

Spotřebitelská důvěra v USA měřená indexem společnosti Conference Board se v březnu stabilizovala. Index klesl v březnu o 0,2 bodu na 88,3 bodu,po únorovém propadu o deset bodů.

Polská vláda ještě před svým odchodem ze scény schválila další tři návrhy zákonů o reformě veřejných financí. Nové zákony zvýší příspěvek do důchodového systému, omezí dávky nemocenské v pracovní neschopnosti a postupně posunou věk odchodu do důchodu u žen na 65 z nynějších 60 let. Rozpočet by tím měl ušetřit do roku 2007 14 mld. zlotých (tj. 97 mld. Kč).

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • Tohle nemůže myslet vážně ani ta nejblbější vláda na světě
    31.3.2004 11:53

    Já dám i 5 Kč
    TOM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data