Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mobilní vs. pevné telekomunikace (II) - po tržbách zisky

18.9.2003 11:28
Autor: 

V prvním článku dívajícím se na celkový telekomunikační trh v ČR a srovnávajícím jeho fixní a mobilní segment jsme se zaměřili na tržby, jejich vývoj v absolutní hodnotě a vývoj podílu jednotlivých operátorů. Podívejme se nyní podobně na operační zisky (EBITDA). První graf ukazuje jejich vývoj co se týče absolutních hodnot, druhý pak podíl jednotlivých operátorů .Zdroj: Patria Finance, Operátoři

Na grafech je patrná jednak sezónnost ziskovosti mobilních operátorů (s poklesem v Q4), ale hlavně trend postupně klesajícího podílu Českého Telecomu na celkových ziscích v odvětví. Podíl Eurotelu fluktuuje kolem 30% - tj. v odvětví se čtyřmi operátory (nepočítaje alternativní operátory) má Eurotel skoro 1/3 zisků odvětví. O zbytek zisků se dělí T-Mobile CR a Oskar, který svou pozici s tím, jak získává širší zákaznickou základnu stále upevňuje.

Pro srovnání také znovu uvádíme graf podílu operátorů na tržbách:


Zdroj: Patria Finance, Operátoři

Podíl Českého Telecomu na ziscích zhruba odpovídá jeho podílu na tržbách v takto definovaném odvětví. Svou výbornou operační efektivitu (výsledek jednak jeho "pricing power" a jednak jeho nákladové efektivity) opět potvrzuje Eurotel, když jeho podíl na EBITDA odvětví překročuje jeho podíl na tržbách odvětví (tzn. jeho marže je věší, než průměrná v odvětví). Výrazně nižší podíl na ziscích než na tržbách má Oskar, což je samozřejmě odrazem zejména jeho pozdního vstupu na trh, mírně nižší podíl na ziscích než na tržbách má T-Mobile ČR.

Výše uvedené je také dobře demonstrovatelné na rozdílech mezi zmiňovanou EBITDA marží jednotlivých operátorů, která odráží jak jejich schopnost ovlivňovat ceny, tak na jejich nákladové efektivitě. Detailnější ohled na ni přineseme v jednom z následujících článků.

Jiří Soustružník

První díl ze série s názvem "Mobilní vs. pevné linky - kde se u nás v telekomunikacích daří?" naleznete ZDE.


Váš názor
 • dotaz
  18.9.2003 16:21

  muže mi prosím někdo vysvětlit, co znamená EBITDA (čeho je to zkratka), děkuji
  Kábrt
  • EBITDA
   19.9.2003 7:40

   Earnings before interest, depreciation, amortization taxes, neboli operační zisk plus odpisy. Je to zároveň hrubá aproximace provozního cash flow. Pokud EBITDA upravite o investice do fixnich aktiv a do pracovniho kapitalu a dane, mate zhruba volne cash flow spolecnosti.
   Jiří Soustružník
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba