Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vstup do EU přinese významné změny v úpravě pozdních plateb

Vstup do EU přinese významné změny v úpravě pozdních plateb

17.9.2003 12:41
Autor: 

Skutečnost, že tzv. druhotná platební neschopnost je jednou z hlavních příčin úpadků především malých a středních společností ve všech zemích Evropské unie, přiměla Evropskou komisi k velmi ráznému postupu proti pozdním platbám.

Výsledkem tohoto úsilí je Směrnice o boji proti pozdním platbám č. 2000/35/EC. Poté, co již uplynul termín pro její implementaci ve stávajících členských zemích EU, bude nutné jmenovaný předpis nejpozději do 1.5.2004 implementovat i u nás. Již připravovaná úprava českých právních předpisů zasáhne vztahy mezi podnikateli navzájem, jakož i mezi podnikateli a státem či samosprávnými celky, které vzniknou v souvislosti s úplatnými dodávkami zboží nebo služeb. Směrnice ani připravovaná novelizace se netýkají smluv se spotřebiteli.

Nová úprava přinese především změnu ve stanovování lhůty splatnosti v případě, že tato nebude upravena smlouvou. V tomto případě bude lhůta splatnosti stanovena jednotně na 30 dnů, přičemž po jejím uplynutí bude dlužník (i bez další výzvy věřitele) povinen platit úroky z prodlení.

Ke změně ovšem dojde i při počítání úroků z prodlení. Směrnice stanovuje minimální výši úroku z prodlení jako 7% nad základní úrokovou sazbou příslušné centrální banky. Navrhovaná česká úprava předpokládá odvozování úroků z prodlení od 14-denní REPO sazby ČNB fixované k počátku příslušného kalendářního pololetí.

Nejdůležitější změnou je ale princip, podle kterého bude-li ve smlouvě lhůta splatnosti, případně výše úroků z prodlení, dohodnuta jinak než podle výše uvedených zákonných pravidel, přičemž taková dohoda bude (po posouzení všech relevantních okolností) hrubě nevýhodná ve vztahu k věřiteli, bude smlouva v této části automaticky neplatná a uplatní se zákonná úprava.

Změna se dotkne rovněž podnikatelů, kteří podmínky splatnosti a výši úroku z prodlení upravují ve svých obchodních podmínkách. Žalobou u soudu se totiž bude možné domáhat, aby se podnikatel, který používá ve svých obecných obchodních podmínkách takovou výši úroku z prodlení, která je nevýhodná ve vztahu k věřitelům, tohoto jednání zdržel. Tuto žalobu bude moci podat a účastníkem takového řízení může být i právnická osoba založená s cílem hájit zájmy podnikatelů.

Jelikož návrh příslušné legislativní úpravy implementující výše uvedenou Směrnici projednává v současné době vláda a čeká ho ještě projednávání v obou komorách Parlamentu, je obtížné odhadnout přesnou podobu, v jaké bude nakonec schválen. Vzhledem k poměrně podrobným pravidlům, stanoveným Směrnicí, je ale zřejmé, že bude znamenat poměrně významný zásah do smluvní volnosti domácích podnikatelských subjektů.

Václav Beneš
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data