Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB zahájila správní řízení o odnětí licence Plzeňské bance

ČNB zahájila správní řízení o odnětí licence Plzeňské bance

20.03.2003 16:29
Autor: 

následuje úplné znění tiskového prohlášení ČNB
Česká národní banka dnes zahájila správní řízení o odnětí bankovní licence Plzeňské bance, a.s. z důvodu přetrvávajícího závažného nedostatku v činnosti banky, spočívajícího v porušení povinnosti banky udržovat trvale svou platební schopnost v české měně i v cizích měnách na individuálním základě podle § 14 zákona o bankách.

Uzavření bankovního provozu dne 11.3. 2003, zastavení plateb a v důsledku toho znemožnění klientům banky nakládat se svými vklady, je závažným nedostatkem v činnosti banky. Současně banka je v situaci, kdy dle svého vyjádření na základě právních posudků musí plnit povinnosti vyplývající ze zákona o konkursu a vyrovnání, což podstatným způsobem brání bance, aby uvedený závažný nedostatek odstranila.

Česká národní banka byla informována o jednáních mezi bankou, jejím akcionářem a společností AKRO k dosažení dohody o mimosoudním vyrovnání, které by mohlo umožnit obnovení bankovního provozu a přístup klientů banky ke svým vkladům. Tato jednání však dosud nebyla uzavřena. Závažný nedostatek v činnosti banky tedy přetrvává a jeho případné odstranění je vázáno na splnění celé řady skutečností, u kterých není jisté, zda nastanou či nikoliv.

Česká národní banka stanovila lhůtu pro vyjádření banky k zahájenému správnímu řízení do 31.3. 2003.

Česká národní banka ještě dnes oznámí Fondu pojištění vkladů neschopnost Plzeňské banky dostát svým závazkům za zákonných a smluvních podmínek. Vklady klientů Plzeňské banky, a.s. jsou v souladu se zákonem o bankách a v jím stanoveném rozsahu ze zákona pojištěny. Náhrada je poskytována do výše 90 % vkladu, maximálně však do výše odpovídající 25 000 euro.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data