Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Světová energetická jednička EdF zveřejnila výsledky za rok 2005

23.2.2006 13:08

Společnost EdF, která je zatím největší energetickou společností na světe, zveřejnila výsledky za loňský rok. Její výsledky, jak informovala agentura Bloomberg, byly pozitivní. Čistý zisk za rok 2005 dosáhl 3,2 mld. EUR a došlo tak k zdvojnásobení čistého zisku z roku 2004. Výsledky byly nad očekáváním trhu, což se okamžitě projevilo v růstu ceny akcií. Do pozitivních čísel se promítly především rostoucí ceny energií. Elektrická energie se v současnosti na trzích v sousedním Německu, kde EdF také působí, obchoduje za téměř 64 EUR. Tržby za rok 2005 vzrostly o 10,9 % na 51,1 mld. EUR. EdF je tak první z velkých energetických společností, která zveřejnila výsledky. Energetický sektor v posledních dnech na sebe přitahuje zvýšenou pozornost, zejména poté, co německý E.ON v úterý oznámil zájem o převzetí španělské Endesy. To může posunout konsolidaci sektoru do nové fáze. Očekává se, že právě EdF může být jednou ze společností, která z konsolidace vyjde vítězně.

Společnost EdF se od minulého roku obchoduje i na burze Euronext, kde byla uvedena ve 4. kvartálu. Úpis akcií se realizoval při ceně 32 EUR/akcii. Cena akcií po uvedení na trh mírně klesla, avšak v současnosti se obchoduje již na úrovni kolem 42 EUR, podpořena již lepšími než očekávanými výsledky.

Co se týče CE3 regionu, EdF je aktivní v Maďarsku od roku 1995, kde má 60,91% podíl v distribuční společnosti Demasz, a dále pak také v Polsku od roku 1997. Tam vlastní více majetkových podílů v elektrárnách jako např. ve Wroclawi nebo Gdaňsku a patří tam k jedním z hlavních výrobců elektrické energie. Avšak v České republice EdF nevlastní žádný významnější majetkový podíl… uvidíme do kdy.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data