Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co můžeme a nemůžeme čekat od nového ministra financí?

12.4.2001 16:39
Autor: 

Prezident Václav Havel jmenuje v pátek 13. dubna novým ministrem financí Jiřího Rusnoka. Ten usedne do ministerského křesla po Pavlu Mertlíkovi, jehož demisi dnes Havel přijal.

Volba nového ministra financí se bezprostředně vývoje ekonomiky nedotkne. Mnoho věcí je předurčeno a prostor k rozsáhlejším změnám je výrazně omezen blížícími se volbami.

Pro vývoj v nejbližších dnech je důležité, že výběr a jmenování nového ministra financí proběhly rychle. Situace na finančních trzích by se tak měla stabilizovat. Všichni však budou pečlivě sledovat, jakým směrem se začne ubírat politika nového ministra financí. V případě negativních zpráv pro budoucí vývoj veřejných financí či komplikací při privatizaci by mohli investoři znejistět, podobně jako agentura Fitch, jež nedávno snížila rating dlouhodobých korunových závazků. To by se mohlo projevit sníženým zájmem o český akciový a dluhopisový trh, případně horší pozicí při získávání přímých zahraničních investic. Kroky nového ministra financí budou možná více pozorovány, protože není tak dobře znám v zahraničí jako jeho předchůdce.

Nečekám, že by došlo k pokroku v řešení problému vývoje veřejných financí. Nejpotřebnější je reforma výdajové strany státního rozpočtu a veřejných rozpočtů jako celku. Škrtat před volbami se však pravděpodobně ministr financí a vláda neodváží. Nelze ovšem vyloučit inklinaci k větším schodkům, ať již z důvodu zpomalení privatizace či zvýšení výdajů. Důležité bude, zda bude nový ministr nakloněn zvyšování daní či nikoli. Pavel Mertlík se netajil záměrem zvýšit daně za účelem alespoň částečné korekce rozpočtových schodků. V tomto ohledu bude důležité, jak budou spolupracovat ministerstvo financí a ministerstvo práce a sociálních věcí. Určitou hráz však představuje dohoda s ODS, neupustí-li ČSSD při sestavování předvolebního rozpočtu od této dohody, a silná kritika ze zahraničí. Nicméně pozice ministra financí je v současnosti nevděčným místem, neboť jsou na něj navíc vršeny požadavky z ministerstva průmyslu a obchodu.

V otázce privatizace se domnívám, že ministr financí a jeho administrativa budou tlačeni vládou a ostatními ministerstvy pokračovat co nejrychleji kupředu. Úhrada ztrát Konsolidační banky, financování fondu dopravy a fondu bydlení nutí k urychlenému postupu v privatizaci. To však mohou ztížit vnější okolnosti jako např. nízký zájem ze strany investorů nebo problémy určitých sektorů v globálním měřítku (telekomunikace).

Prvním velkým úkolem bude sestavení rozpočtu pro příští rok. Můžeme očekávat odpor ministerstev snižovat své rozpočtové požadavky a bude na ministru financí, aby na došel ke kompromisu mezi požadavky ministerstev a závazkem snížit schodek rozpočtu. Sestavování rozpočtu ukáže, zda je nový ministr financí dobrý politik a národohospodář. Boj to však bude asi dosti tuhý.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů