Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva MF: Jednání o ruském dluhu

06.02.2002 15:26
Autor: 

Následuje úplné znění tiskové zprávy Ministerstva financí ČR
Dnes byla ukončena třídenní jednání mezi náměstkem ministra financí ČR Ladislavem Zelinkou a jeho ruským protějškem Sergejem Kolotuchinem o dalším způsobu vypořádání se s tzv. ruským dluhem vůči České republice. Jednalo se o běžnou pracovní schůzku v souladu s dlouhodobým časovým programem vzájemných setkání na výše uvedené téma.

Výsledkem jednání je dohoda o splátce v přibližné výši 210 miliónu dolarů, kterou by ruská strana měla uhradit v letošním roce formou dodávek zboží. Jde například o speciální zařízení pro jaderný výzkum, o jaderné palivo, metalurgické výrobky či elektrickou energii. Vzhledem k tomu, že Rusko naší republice po odprodeji části pohledávky firmě Falkon dluží ještě 1,1 mld. dolarů, předpokládá se příprava dlouhodobého časového harmonogramu na zaplacení. Ruské zadlužení se vůči ČR snížilo přibližně trojnásobně a uvažuje se, že další splátky budou nižší.

Podle dohody jsou také úroky z dluhu, které dosahují výše 350 miliónů dolarů, splatné do roku 2020 formou dodávek zboží. Sergej Kolotuchin nevylučuje, že by mohlo dojít k rychlejšímu splacení všech závazků, pokud se ekonomická situace v Rusku bude vyvíjet příznivě. Pro letošní rok byly také domluveny dodávky náhradních dílů a techniky pro armádu. Během třídenního setkání se jednalo také o myšlence vzniku garančního fondu. Vzhledem k tomu, že se změnily okolnosti – ruská strana přehodnotila svoji pozici, s tím, že fond se nebude zřizovat.

Oba náměstci dále hovořili o možnosti zveřejnit text smlouvy uzavřené mezi českou a ruskou stranou o transakci s firmami Falkon a RAO JES. Ruská strana navrhla, že do poloviny měsíce března letošního roku připraví ke zveřejnění stručný výtah z této smlouvy. Plné zveřejnění celého textu ruská strana nepovažuje za vhodné.

Další jedná se připravuje, tak jako v předešlých letech, na polovinu roku 2002.

Mgr. Jana Vargová
Oddělení pro styk s veřejností

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data