Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak vybírat pozemek pro stavbu rodinného domu (opak.)

6.6.2001 9:28
Autor: 

V minulém článku (Rodinný dům – kde, co, za kolik a kde na to vzít?) jsme hovořili o koupi pozemku a nastínili jsme také otázku výběru vhodného projektu, který je předmětem dnešního příspěvku.

Volba a pořízení projektu pro stavbu rodinného domu je současně s výběrem parcely pro výstavbu nejdůležitější etapou rozhodování, které je nutno věnovat náležitou pozornost. V této fázi se totiž zásadním způsobem rozhoduje o funkčnosti rodinného domku, jeho kvalitách prostorových i estetických a hlavně o celkových nákladech na stavbu rodinného domu.

Dovolte, abychom nyní zmínili několik praktických rad pro výběr vhodného projektu.

V současné době většina stavebníků rodinných domků preferuje typ volně stojícího rodinného domku v zahradě, který má určitě řadu výhod z hlediska kvalit bydlení, ale je náročný na prostor - tedy na velikost stavebního pozemku.

Odstupové vzdálenosti od sousedních parcel by měly být minimálně 5 m, aby bylo do obvodových stěn domu obrácených k sousedům možné umístit okna obytných místností. Vzdálenost mezi sousedními domy má být minimálně 10 m, nesmí však být menší než 7 m. Podrobněji o podmínkách zástavby pojednává § 44 vyhlášky 83/76 Sb. o obecných technických požadavcích na výstavbu ve znění pozdějších předpisů. Nezapomeňte, že mimo tyto obecné požadavky je třeba na příslušném stavebním úřadu zjistit regulační zásady, které platí pro danou lokalitu či parcelu dle schválené územně plánovací dokumentace - většinou se jedná o určení stavební čáry, výšky zástavby, tvaru a sklonu střechy, procenta zastavění pozemku apod.

Opomíjeným typem zástavby rodinných domků v České republice jsou dvojdomky, které jsou vhodné zejména tam, kde šířka parcely neumožní stavět volně stojící dům, protože odstupy od hranic pozemku by byly příliš malé (tj. pod 4m).

Dalším důležitým faktorem při výběru typu rodinného projektu je počet osob, pro který bude rodinný dům určen, zda bude jednogenerační či dvougenerační a na základě vyhodnocení místa stavby a stavební parcely se rozhodneme, zda chceme stavbu přízemní, přízemní s obytným podkrovím nebo vícepodlažní, podsklepenou částečně či zcela nepodsklepenou.

Neméně důležitým je také rozhodnutí, kde budeme odstavovat osobní vozidla, tj. zda chceme garáž, dvojgaráž příp. jen přístřešek. Nakonec je vhodné si uvědomit, jaké budou naše požadavky na příslušenství domu, tj. dílnu, sklady, okrasné a užitkové zahrady apod.

Nyní při ujasnění všech shora uvedených požadavků můžeme přistoupit k výběru projektu z široké nabídky typových projektů nebo zadat vypracování projektu stavby odborné projektové firmě či autorizovanému architektovi. Existuje mnoho firem, které se zabývají projektováním rodinných domků.

Výběr z typových projektů volíme tehdy, když jsou naše požadavky na rodinný dům obvyklé jako u ostatních stavebníků, máme rovnou nebo mírně svažitou parcelu s vhodnou orientací ke světovým stranám a parcelu, která je dostatečně široká (nejlépe o 10 m širší, než je šířka zvoleného typového domu).

Pokud jsou Vaše požadavky na rodinný dům specifické , zadejte zpracování příslušné projektové dokumentace odborné projektové firmě.Takto zpracovaná dokumentace pro stavbu rodinného domku bývá samozřejmě dražší.

Co je třeba nyní udělat? Zahájit územní, stavební a kolaudační řízení pro výstavbu námi vybraného rodinného domu, o kterém bude řeč příště.

Tento článek připravil partner sekce "HYPOTÉKY" - Bank Austria Creditanstalt.
Pokud máte zájem o obecné informace o hypotékách a podmínkách poskytování hypoték u jednotlivých bank, potom kliknětě ZDE.
Bližší informace o podmínkách poskytování hypotečních úvěrů od Bank Austria Creditanstalt naleznete ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC