Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - video

Pravidelné investice: Jak chytře využít ETF a investovat s nízkými náklady už od pětistovky?

13.03.2023 18:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Letos uplynulo již 30 let od chvíle, kdy bylo ve Spojených státech vydáno první ETF (burzovně obchodovaný fond), které mělo jako své podkladové aktivum index S&P 500, tedy index 500 největších firem podle tržní kapitalizace obchodovaných v USA. Toto ETF se stále obchoduje a za dobu své existence se z něj stalo největší ETF na světě s aktivy pod správou ve výši bezmála 380 miliard USD. Nyní existuje celosvětově již přibližně 10 tisíc různých ETF s celkovými aktivy ve výši téměř 10 bilionů USD. Mezi klienty Patria Finance se burzovně obchodované fondy těší rostoucímu zájmu a trvale se rozšiřuje počet pravidelných investorů do ETF. U příležitosti tohoto výročí jsme natočili edukativní video, ve kterém se můžete dozvědět mimo jiné: Co jsou ETF? Proč tolik roste jejich popularita? Jaké jsou jednotlivé typy ETF? Do jakých ETF nejčastěji investují klienti Patria Finance? Jakými cestami lze s Patrií do ETF investovat, třeba od stokorun a s atraktivními poplatky?

ETF jsou mezi našimi klienty čím dál populárnější. V minulém roce 2022 to byl investiční nástroj, u kterého došlo k největšími nárůstu obchodní aktivity našich klientů,“ uvádí Libor Svoboda, který v Patria Finance pečuje o VIP klienty.Co jsou ETF, kdo je vydává a proč roste jejich popularita


Exchange Traded Funds (ETF), v překladu „burzovně obchodované fondy“, jsou fondy, které na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydaly své akcie, se kterými se obchoduje na burzách jako s běžnými akciemi. Vydávají je největší investiční společnosti na světě jako například BlackRock, Invesco, Vanguard či Charles Schwab. A oproti klasickým podílovým fondům je jejich cena je tvořena volně na trhu, mají zpravidla pasivní správu, a tak jsou zpravidla i méně nákladné.

ETF mohou investovat do celých akciových indexů, anebo si mohou vybírat akcie ze specifických sektorů či regionů (polovodiče, Jihovýchodní Asie atd.). Kromě toho mohou investovat také do dluhopisů, komodit, nemovitostí, měn či kryptoměn. Zároveň mohou ETF sledovat podkladová aktiva jedna k jedné či s pákou a mohou být jak klasická (long), tak i reverzní (short). Nabídka ETF je tedy velmi široká.

Díky své nízké nákladovosti, vysoké likviditě, transparentnosti a možnosti rozložit riziko mezi mnoho cenných papírů, sektorů či regionů se ETF těší mezi investory velké oblibě. Jako investiční nástroj jsou vhodné zejména k dlouhodobému investování, kdy lze využít dlouhodobých trendů.

Druhy ETF a daně

Z pohledu distribuce výnosu do dvou skupin dělíme ETF na akumulační/reinvestiční a distribuční. Akumulační ETF nevyplácejí dividendy, ale naopak výnosy reinvestují zpět do podkladových aktiv daného ETF, čímž z dlouhodobého hlediska dosahují zpravidla vyššího výnosu. Naproti tomu distribuční ETF vyplácejí dividendy v předem stanovené frekvenci (typicky čtvrtletní, pololetní nebo roční výplata).

Pokud příjem z prodeje ETF v celkovém úhrnu s ostatními příjmy z prodeje cenných papírů za zdaňovací období daného daňového poplatníka přesáhl 100 tisíc korun a mezi nabytím cenného papíru a jeho prodejem neuplynul časový test 3 roky, je český daňový rezident povinen tento příjem zdanit v kategorii ostatní příjmy podle §10 zákona o dani z příjmu.

Pokud dané ETF navíc vyplácí dividendy, přistupuje se k nim stejně jako k dividendám z akcií, tedy příjem z dividend vyplácených ze zahraničí by měl český daňový rezident zdanit podle §8 zákona o dani z příjmu jako příjem z kapitálového majetku.

Nejčastěji obchodovaná ETF v Patria Finance

Loni byla nejobchodovanějšími ETF v Patria Finance dle počtu klientů, kteří dané ETF zobchodovali, ETF investující do amerických akcií iShares Core S&P500 USD (CSPX) a iShares NASDAQ 100 (CNDX). Následovalo ETF na celosvětový index iShares Core MSCI World (IWDA)a index rozvíjejících se trhů iShares MSCI Core Emerging Markets (EMIM). Pátým nejobchodovanějších ETF bylo iShares DAX Index (EXS1) investující do německého akciového indexu DAX.

V nabídce jsou také tématická ETF, orientovaná například na oblast čisté energie (iShares Global Clean Energy), dividendy (iShares Euro Dividend) nebo reality (iShares Euro Property).

Jak lze snadno do ETF investovat s Patria Finance?

Do ETF lze v Patrii investovat jak jednorázově, tak i pravidelně. Výhodou jednorázové investice do ETF je možnost nechat vloženou částku pracovat hned od začátku, na druhé straně s sebou přináší riziko, že můžeme trefit vrchol trhu, a také přináší investorům více stresu. Naproti tomu pravidelné investice do ETF jsou možné již od malých částek díky možnosti nakupovat i pouhé frakce, a ne celé kusy. Díky pravidelnému investování dochází k průměrování nákupní ceny, což může být výhodou, pokud se aktuální situace nevyvíjí ve prospěch investora. Na druhou stranu v případě růstu trhů zůstává větší část prostředků investora „mimo trh“ a nemůže tak vydělávat.

Patria Finance nabízí exkluzívní službu Pravidelné investice. Více o ní se dozvíte na https://finance.patria.cz/etf. Patria do Pravidelných investic zařadila celkem 14 klienty a i začínajícími investory vyhledávaných ETF, do kterých lze investovat už od pouhých 500 korun měsíčně či 20 EUR a pro všechna tato ETF se vstupním poplatkem pouze 0,8 procenta. Stejně jako služba automatického investování indigo umožňují Pravidelné investice nákup jen „kousku“ ETF díky frakčnímu obchodování. Investice do ETF, které si klient zvolí, probíhá měsíčně a automaticky. V nabídce naleznete ETF, investující do hlavních světových akciových indexů, společností vyplácejících dividendy, do automatizace a robotiky, realit nebo do oblasti čisté energie. Ze 14 ETF se obchoduje 12 v eurech a 2 v dolarech. Z hlediska typu ETF nabízí Patrie 11 akciových a 3 dluhopisová ETF, z nichž je 7 distribučních a 7 akumulačních (výnos z dividendy vyplácejících nebo naopak zadržujících a zvyšujících o něj investici).

Praktickou ukázku, jak jednoduše vyhledat a zadat nákup ETF v aplikaci WebTrader, můžete zhlédnout ve videu na stopáži 40:46.

 

 

Upozornění pro investory:
Výše uvedené sdělení není investičním poradenstvím ani investičním doporučením, nezohledňuje znalosti, zkušenosti v oblasti investování do investičních nástrojů ani finanční situaci investora, jeho cíle či postoj k riziku.

Toto sdělení není nabídkou podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“) ani veřejnou nabídkou podle § 1780 občanského zákoníku.

Hodnota, cena či příjem z investičních nástrojů se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do investičních nástrojů znehodnocena. Návratnost investice není vždy jistá, každá investice obnáší riziko. Vysoký výnos představuje vyšší riziko, nízký výnos není vždy zárukou nižšího rizika. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.


 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Globální výhled pro ETF na rok 2023: Franklin Templeton radí hrát obranu a taktické investování
26.12.2022 14:46
Co čeká v roce 2023 globální fondy obchodované na burze (ETF)? Jason X...
Pimco vyšlo z roku 2022 jako největší poražený v aréně ETF
05.01.2023 6:03
Brutální rok 2022 pro dluhopisy byl také nejhorším rokem v historii ...
Akciové a ETF bestsellery 2022 podle klientů Patria Finance
20.01.2023 13:32
Jaké akcie a ETF jsou nejvíce vyhledávány českými investory a proč? N...
Další vlna snižování klasifikací ESG fondů se otáčí k aktivům v objemu více než 4 bilionů eur
29.01.2023 17:42
Největší evropská třída fondů ESG čelí vlně snižování ratingu, což pot...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?
17.05.2024 11:09
Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?“ ...
František Kronus: Výsledky ČEZ překvapení nepřinesly, banky u maxim a v USA se čeká na klíčová data
15.05.2024 14:00
Výsledky ČEZ žádné velké překvapení nepřinesly a akcie nadále zůstávaj...
Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
25.04.2024 17:05
Akciové trhy zažily po několika měsících růstu výprodeje, a to zejména...
Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17.04.2024 18:46
Na českém dluhopisovém trhu včera došlo k nečekaným prodejním tlakům, ...
Jakub Brukner: Aktuální výprodeje jako příležitost pro vstup do pozice
11.04.2024 17:30
„Horší čísla o americké inflaci tráví trhy poměrně špatně,“ komentuje ...
Jaromír Strnad: Umělá inteligence v prostředí nejistých sazeb a dividendy pražských bank
05.04.2024 17:57
Poslední data ukazují na silnou americkou ekonomiku, a tak se z Fedu z...
Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle  pro pražské banky
27.03.2024 17:50
Hlavní americké indexy se pohybují poblíž historických maxim. Drobnějš...
František Kronus: Zasedání Fedu jako možný důvod ke korekci a očekávané výsledky ČEZ
20.03.2024 14:03
Dnešní zasedání Fedu pravděpodobně žádné snížení sazeb ani změnu v ré...
Martin Kycelt: Trh mírně horší čísla o inflaci nerozhodila. Má Nvidia ještě potenciál růst?
13.03.2024 13:26
Včera vyšla mírně horší data o inflaci v USA, než se očekávalo, a to ...
Martin Uher: ČEZ se utábořil na 830 Kč, Nvidia vs. AMD a bičovaný Apple
07.03.2024 17:27
Makléř Patria Finance Martin Uher komentuje aktuální vývoj na pražské ...
Jakub Brukner: Jsou současná tržní maxima udržitelná?
28.02.2024 15:57
Americké indexy neustále atakují svoje maxima. Otázkou je, jestli je t...
Jaromír Strnad: Nesmrtelný americký trh, pražské banky a klesající ČEZ
16.02.2024 14:10
Americká lednová inflace klesla pomaleji, než trhy očekávaly. To, spo...
Jan Bureš: Jak lednová inflace mění výhled pro celý rok a co čekáme od sazeb i koruny
15.02.2024 14:38
Inflace v Česku v lednu poklesla výrazněji proti očekáváním. Meziroční...


Nejsledovanější videa
Související komentáře