Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let

Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let

27.06.2025 17:07

Podle predikcí Goldman Sachs by investice tzv. hyperscalerů měly dál prudce růst. Dnes se po čase podíváme na konkrétní čísla s několika poznámkami o tom, co by tyto investice „měly“ generovat. A také o atypičnosti tohoto technologického cyklu, či dokonce revoluce.

1. Nový nebo starý technologický cyklus? Když se v minulosti dostavil nějaký technologický zlom, jeho nositeli a šiřiteli do celé ekonomiky a společnosti byly obvykle nové firmy. Dobře je tato dynamika znát třeba na Tesle a tradičních automobilkách. Muskova společnost rozjela změnu, které se tradiční firmy přizpůsobily jen postupně, mnohdy s váháním. Podle mne v takových příležitostech hraje významnou roli to, že některé silné stránky se v určitých situacích mění ve slabé, respektive v brzdu. U lidí i u firem. Co tím myslím?

Tradiční automobilky po dlouhá desetiletí pilovaly to, „jak dělat auta“. To se stalo jejich silnou stránkou. Ovšem když se auta mohla/začala dělat výrazně jinak – jako elektromobily, jejich silná stránka se projevila jako určitá zkostnatělost. Zrcadlový obraz byl a možná ještě je patrný u Tesly. Jak kdysi řekl pan Musk, „navrhnout auto je lehké, ale výroba je peklo“. Jak se ale zdá, v oblasti informačních technologií, softwaru, umělé inteligence a pod tento mechanismus nových firem prosazujících nové technologie zase tak moc nefunguje. Alespoň prozatím.

Následující graf ukazuje, jak se vyvíjely investice zmíněných hyperscelarů a jaká jsou očekávání GS. Možná ve skutečnosti neprobíhá nový technologický cyklus – probíhá stále ten, který začala před desítkami let a stále jej nesou ty samé firmy. Jen v našem běžném měřítku trochu zestárly. Samozřejmě, že to ale je pestřejší obrázek a celý příběh není ani zdaleka u konce.

2
Zdroj: X

2. Každých pár let nový Microsoft:
Za 8 let uvedených v grafu by uvedené společnosti měly velmi zhruba investovat 2 tisíce miliard dolarů, tedy 2 biliony dolarů. Proveďme na těchto číslech jednoduchou kalkulaci týkající se toho, co by tyto částky měly přinést:

Výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou nyní nad 4 %, podle odhadů Goldman Sachs je nyní riziková prémie na americkém trhu u 2 % (viz včerejší článek). Požadovaná návratnost trhu je tak mezi 6 – 7 %. Kdyby byly výše uvedené firmy, respektive jejich investice, stejně rizikové, jako celý trh, měly by tedy generovat napříč svou životností v průměru právě 6 – 7 % ročně. Na 2 bilionech dolarů je to asi 120 miliard dolarů ročně.

Jen investice za popsaných osm let (po nich ale asi neklesnou na nulu) mají tedy generovat 120 miliard za rok dolarů pro akcionáře těchto společností. Pro hrubé srovnání: Volný tok hotovosti* Applu byl v minulém roce něco nad 100 miliardami dolarů, Microsoft byl na 74 miliardách, NVIDIA za fiskální rok 2025 na 60 miliardách, Amazon na 38 miliardách (data Macrotrends). Hovoříme tedy o tom, že ony investice by měly v „typickém“ roce vydělávat pro dotyčné firmy ještě více, než nyní vydělává Apple. Jinak řečeno, každých pár let (4 – 5) by z hlediska tvorby hotovosti vznikala obdoba Microsoftu, či NVIDIA.

3. Finanční síla spolu s technologickou:
A ještě jednu poznámku související se vším uvedeným: Pokud poměříme ony investice k současnému FCF velkých technologických firem, zdaleka tolik nerostou. Podle některých odhadů (tuším JPMorgan) mají dokonce stagnovat. Samozřejmě proto, že ono FCF také roste vysokým tempem. Jinak řečeno, velké technologické firmy jsou schopny onu vlnu investic ufinancovat samy, což může podporovat onu atypičnost ohledně toho, kdo táhne tento technologický cyklus (či jeho část).

Na trzích přitom již proběhlo pár vlnek spekulací, neřkuli obav z toho, zda se uvedené investice skutečně zaplatí. Jeden extrém by hovořil o tom, že to s AI a spol bude podobné, jako s jinými technologiemi, které výrazně změnily chod společnosti, ale na produktivitě a ekonomice se zase tolik nepodepsaly (alespoň prozatím). Druhý extrém samozřejmě hovoří o opaku a nenechme se mýlit – jeho zastáncem je třeba pan Roubini, který doposud nebyl znám pro svůj ekonomický optimismus.

V neposlední řadě se uvažuje o tom, že americký firemní sektor není tak citlivý na sazby proto, že existuje řada firem s velkou schopnost samofinancování (nemusí si půjčovat a sazby je proto nezajímají). To je ale trochu povrchní pohled, kterému bych se rád věnoval samostatně.

*Toto FCF není přesně tím, co firma vydělá pro akcionáře, ale tím, co vydělá pro všechny, kdo firmě poskytli kapitál. Tedy i různé věřitele. Přesně bychom měli v článku srovnávat s tzv. FCFE, tedy volným tokem hotovosti na vlastní jmění. To ale není tak jednoduše dohledatelné. Respektive je mimo jiné hodně ovlivněno i tím, co firmy dělá se svým zadlužením.

Více z ekonomiky a trhů i na X: @JiriSoustruznik

 

Čtěte více:

Gundlach: Neuvěřitelně nezajímavé akcie
18.06.2025 6:36
Americké vládní dluhopisy ztrácejí pozici bezpečného aktiva, zčásti j...
Renesance AI boomu, chvějící se prvenství Nvidie a našlápnutý Uber.  Co ukázal první kvartál?
26.06.2025 6:07
Technologické firmy táhne umělá inteligence, banky těží z volatility, ...
FT: CATL chce do Evropy přinést svoji technologii výměny a recyklace baterií
26.06.2025 12:04
Čínská společnost CATL, která je největším světovým výrobcem baterií p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data