Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu - Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu - Slovensko, Polsko, Maďarsko

5.6.2007 12:15
Autor: 

Slovensko
Medvedia nálada prevládla na dlhopisovom trhu aj v uplynulom týždni. Výnosy vzrástli po celej dĺžke výnosovej krivky od 2 do 5 bps. Krátky koniec bol pod vplyvom oslabovania koruny, dlhý sledoval svojich náprotivkov v eurozóne. Rozhodnutie NBS ponechať sadzby bez zmeny trh neovplyvnilo, keďže bolo čakávané. Aj komentár guvernéra vyznel viac-menej v neutrálnom tóne.

Domáce čísla budú pre bondový trh nezaujímavé, ten bude sledovať hlavne vývoj na kľúčových trhoch. Prípadný rast dlhých výnosov eurozóne by zrejme vyústil v ďalší nárast rovnakých splatností i na našom trhu. Aj v tomto prípade rovnako ako pri korune však bude dôležitý prejav Tricheta. Vzhľadom na nami predpokladanú konsolidáciu na trhu s korunou neočakávame ďalší rast výnosov na krátkom konci. Tie by mali zostať v týždňovom horizonte relatívne stabilné.

Polsko
Minulý týden znamenal pro polský trh s dluhopisy nečekanou konsolidaci. Přitom, ani komentář po zasedání centrální banky ani výroky jejích jednotlivých členů naznačující možnost dalšího utažení měnové politiky, nezměnilo převládající medvědí náladu. Stejně tak je zajímavé, že trh nereagoval na vyšší růst HDP, investoři
byli zřejmě přesvědčeni, že zvýšení sazeb není zatím na pořadu dne, a to ani po vyšším růstu osobní spotřeby.

Také v tomto týdnu je na polském trhu s dluhopisy málo pravděpodobné obnovení korelace s medvědí náladou na vyspělých trzích a s tamním růstem výnosů. I přesto ale čekáme, že i domácí trh brzy změní náladu a pošle výnosy výše vzhledem k tomu, že dosud nevzal v úvahu potenciální možnost růstu sazeb v červenci (což předpokládáme) ani pokles rozdílu výnosů desetiletých evropských a polských papírů na rekordně nízkou úroveň.

Maďarsko
Růst výnosů ve vyspělých zemích v kombinaci se slabším forintem nevytváří momentálně dobré prostředí pro
konvergenční hru, kterou jsme pozorovali v průběhu minulých týdnů na dlouhém konci výnosové křivky. Stlačení spreadu u forvardů 5 let na 5 let na 130-140 bazických bodů z 200 bodů bylo pravděpodobně příliš rychlé. Překvapivě, k tomuto stlačení by mohlo docházelo především díky růstu výnosů v Evropě (při současné stabilitě maďarských výnosů).

Krátký konec křivky se spolu se slabším forintem posunul o trochu výše, byť trh stále ještě diskontuje snížení základní sazby o 100 bodů v tomto roce. Tento optimistický scénář zůstává, nicméně ohrožuje současný rychlý růst cen benzínu a potravin. Na druhou stranu odchod dvou hlavních jestřábů z bankovní rady v průběhu července by mohl překlopit převahu v bankovní radě ve prospěch holubic (připomeňme, že výsledek posledního hlasování byl 7:6).

ČSOB - Investiční výzkum

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC