Ještě mě napadá jedna věc...na jednu stranu ČNB chápu protože i tak vysoká inflace není nebezpečím pro ekonomiku, ona opravdu časem asi klesne. Ale v ústavě i statutu ČNB je, že jejím cílem je stabilita měny. Dnes to vypadá, jako kdyby na to rezignovali a starali se o vyvážený ekonomický růst jako třeba Fed. Ať tedy narovinu řeknou, že už necílují inflaci. Hrát si na strážce měny a dělat něco jiného je totiž smrtící pro kredibilitu jakékoliv centrální banky. Ale fakt, že je dnes bankovní rada obsazena někdejšími velkými odpůrci cílování inflace, asi také hraje svoji roli, stejně jako fakt, že se bankovní rada stala europesimistickou, tudíž nepočítá s plněním kritérií pro vstup do eurozóny. Bráním se dále rozvíjet i úvahy, zda náhodou nehraje svoji roli i politická orientace některých členů, kteří přeci nedopustí ochlazení ekonomiky za vlády "jejich" strany. Legrační ale je, že se tak moc vymlouvají na vnější vlivy a zároveň jsou proti přijetí eura. K čemu nám tedy je "nezávislá" měnová politika, když si s ní vůbec nevědí rady? To už klidně zítra můžeme mít euro, kde budeme mít sice inflaci ještě vyšší, ale aspoň nebudou dušeni exportéři sílící korunou, navíc to bude všechno mnohem méně nejisté, nebude tu faktor nevyzpytatelnosti světových finančních trhů a slavné ČNB se svým namachrovaným gigantickým výzkumným týmem, který je nám poslední měsíce úplně k ničemu, protože jim predikce stejně nevycházejí...
Michal

Ahoj Michale a Všem :-) já bych je zase tak nepeskoval. ČNB je téměř jediná, kdo sazby zvyšuje. Je sice pravda, že jejich model se mohl dívat více dopředu, nicméně s některými faktory co píše Marek se dle mého počítat nedalo. A když jo, tak by vidělali více jako burzovní spekulanti :-).
Honza

Amen
Luboš

Hlavně že tam není Tošovský, po jeho odchodu se mi líbí chování ČNB, protože nemyslí jenom na inflaci, ale také bere v potaz jiné faktory a to udržení ekonomického růstu. Tošovskej by zvedl na repo sazbu na 7 procent a hotovo a pak by nastal druhy rok 1997.
Domingo

Díky roku 1997 dnes aspoň máme jeden z nejzdravějších bankovních sektorů na světě, i když ta cena za to možná byla až příliš velká. Já nevím, jestli bere ČNB v potaz nějaké jiné faktory. Pokud ano, ať to řekne. Proč má inflační cíl, když ho neplní? Musím přiznat, že dřív jsem nepatřil k nějakým fanouškům eura, ale dnes jsem 100% pro jeho co nejbližší přijetí, Dnes už vlastně neexistují relevantní náklady jeho přijetí...pokud tedy vážíme ekonomický růst a inflaci tak jako dnes ČNB. S eurem bychom měli ještě vyšší ekonomický růst :-)
Michal

Centrální banka je stejně "nezávislá" jako náš prezident. Jinak si myslím že ČNB může děkovat ČSÚ, že nezapočítává ceny nemovitostí(není problém jenom ČR). 75m panel v brně co stál před 2 rokama 1,5 stojí dneska skoro 3 mega. Když se někdo zadluží na velkou část produktivního věku a dává na splátky polovinu svého příjmu, tak by to ve výdajích domácností asi nějak započítané být mělo(spíše než položky "míč na odbíjenou" ap.)
PROX

nesmysl, je to forma investice, započitavat se muzou jenom najmy
domingo

Asi jako když ČSÚ s velkou pompou před časem oznamoval zahrnutí tržních nájmů do spotřebního koše(shodou okolností v mometu kdy byly na vrcholu a očekávala se jejich stagnace nebo pokles). O tom že bydlení je pouze "investice" a ne "spotřeba" se dá s úspěchem pochybyvat (stejně jako o závislosti ceny a výnosu z nemovitostí v posledních 10-15 létech ). http://www.finmag.cz/clanek/1933/
PROX

Co s tím společného článek pana Kohouta? Maximálně to, že bydlení je forma investice.
domingo

Omlouvám se, to byl překlep. Článek je tady: http://www.finmag.cz/clanek/1122/ ( Inflace, byty a porodnost). Jinak výpočet nákladů na bydnení jenom z nájmu je asi OK, akorát v ČR moc nefunguje(drastický nárust cen - v inflaci fakticky jenom velmi omezeně v reg. nájmech).
PROX

nákup bydlení
PROX

Každopádně to, že ceny bytů byly 1,5 mil a teď jsou 2,5 mil, se preci nemuze započítavat do inflace. To bych tam pak musel pocitat akcie, dluhopisy a vsechno co se ridi poptavkou a nabídkou. Lide nemusi kupovat nemovitosti jako nemusi kupovat akcie nebo dluhopisy ...
domingo

nákup bydlení je pouze investice. Spotřeba je v tomhle případě nájemné (Staťák tomu říká imputované), které by si člověk sám sobě platil ve svém bytě.
Pavel

To samozřejmě chápu :-) Až na to že závislost mezi cenou nem. a nájmem je v součastnosti (nejen v ČR) velmi nízká.
PROX

Souhlasím, u tržního nájemného je ta závislost nízká, ale to "virtuální" nájemné (nevím přesně, jak to Staťák počítá) by mělo s nákladama na pořízení (cenou bytu) bytů souviset, nájem si sice plátím sám sobě, ale přece nejdu pod náklady.., a ty rostou..
Pavel

Jistě, proto se tomu říká index SPOTŘEBITELSKÝCH cen. Mělo by se to tam ale projevit v impuovaném nájemném.. Jeho nárůst mi přijde ale dost nízký..
Pavel
