Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střepy a střípky…

Střepy a střípky…

3.3.2009 11:28
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Posledních několik dnů bylo z pohledu investora natolik překotných, že se jen velmi těžko vybírá, která událost by si zasloužila největší pozornost. Pojďme si projít ty (možná) nejzajímavější z nich:

• Americká vláda a centrální banka (Fed) se stávají kolosálními jednotkami intenzivní péče, které za pomoci peněz daňových poplatníků udržují při životě klinicky mrtvé banky. Po dlouho popíraném, a zejména ze strany šéfa Fedu Bena Bernankeho vehementně odmítaném, „de facto“ znárodnění Citigroup vláda v pondělí rozhodla o další pomoci churavějící AIG. V případě Citi se vláda s podílem cca 40% spolehlivě stává majoritním vlastníkem, v případě AIG je situace ještě markantnější – zde drží stát dokonce 80 % akcií. Je s podivem, proč se všichni tak bojí otevřeně vyslovit to, co je zcela zřejmé – uvedené dvě instituce byly předány do rukou státu. Stejně jako to, že částky vynaložené na jejich komatózní polehávání na lůžku nejsou zdaleka konečné…

• New York Stock Exchange do června letošního roku suspendovala tzv. „dollar rule“. Toto pravidlo stanoví, že tržní cena akcie společnosti kotované na NYSE musí být nad jedním dolarem, jinak firmě hrozí odchod z hlavního trhu a přechod na méně prestižní segment nebo úplné vyřazení. Vzhledem k tomu, že toto riziko je eminentní pro akcie firem jako AIG (USD0,45), Citigroup (USD1,28), Ford Motor Company (USD1,86) nebo General Motors (USD 2,08), nabídka „kvalitních“ akcií na hlavním trhu by mohla relativně rychle prořídnout.

• Setkání vrcholných představitelů Evropské unie odmítlo plošnou pomoc zemím střední a východní Evropy. Na to, jak ještě před nějakými 14 dny bila všechna média na poplach a svědomitě popisovala region střední a východní Evropy jako cosi nápadně připomínající časovanou bombu, jde o poměrně radikální změnu názoru. Výše uvedené však jenom potvrzuje několik již dříve vyslovených tezí: a) „stará“ EU má dost problémů sama se sebou na to, aby se ještě systematicky zabývala „nově příchozími“, b) možnost „prodat“ svým voličům myšlenku finanční pomoci východní Evropě, když oni sami jsou na pokraji finančního zhroucení, by byla politickou sebevraždou, c) ať si každý říká, co chce, teď je v tom každý sám za sebe. Sladké řeči o neexistenci protekcionismu jsou jenom mediální vějičkou. Vždyť jedním dechem bylo také řečeno, že případné problémy budou řešeny na bázi „případ od případu“. A to znamená, že francouzské zájmy budou hájeny v každém případě.

• A to nejlepší nakonec – švýcarská média (sic!) přinesla o víkendu informaci, že předseda představenstva Deutsche Bank Josef Ackermann by se mohl stát novým CEO švýcarské UBS AG. Pokud odmyslíme od možnosti, že by uvedená informace byla jenom novinářskou kachnou, nelze nevidět paradoxnost uvedené situace. Člověk, zodpovědný minimálně manažersky za jednu z největších hospodářských ztrát banky v posledních desetiletích by se měl nakrásně přesunout z jednoho teplého křesla do druhého? Proč? Čím si to zasloužil? Snad jedině tím, že ti machři v UBS to dovedli k mnohem tragičtějšímu konci a proto je laťka nastavená opravdu hodně nízko.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  3.3.2009 11:59

  Dobré postřehy, že by i v Evropě platilo "nemusíš umět, stačí když hodně víš".
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Index filadelfského Fedu
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů