Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU - Europoslanci schválili rozpočet pro příští rok s výdaji 123 mld. EUR

EU - Europoslanci schválili rozpočet pro příští rok s výdaji 123 mld. EUR

17.12.2009 14:39
Autor: ČTK

Brusel/Štrasburk (zpravodaj ČTK) - Evropský parlament dnes schválil rozpočet Evropské unie pro příští rok. Výdaje, které EU oficiálně nazývá platbami, by měly dosáhnout 123 miliard eur, členské státy EU přitom původně stanovily výdajový strop na 120,5 miliardy eur. Europoslancům se však podařilo, jako již každoročně, dosáhnout zvýšení některých rozpočtových kapitol, mimo jiné u zahraniční politiky či u zemědělství. Na více peněz tak například dosáhnou i producenti mléka, které v uplynulých měsících zasáhl prudký propad výkupních cen.

Ministři zemědělství původně chtěli na podporu mlékárenství vydat 280 milionů eur, po tlaku europoslanců ovšem rozpočet pro tento účel počítá s částkou 300 milionů eur. Čeští zemědělci z této částky získají celkem 150 milionů korun. České ministerstvo zemědělství původně odhadovalo, že každý český producent mléka by měl dostat zhruba 50.000 korun, nakonec to však bude více peněz. Podporu totiž získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření.

"Smyslem vytvoření tohoto fondu je pomoci restrukturalizovat mlékárenský průmysl v souvislosti s postupným ukončením kvót na mléko, které navrhuje komise. Z fondu by byla financována například opatření na podporu znevýhodněných oblastí, na podporu prodeje a na nalezení alternativních příjmových zdrojů," uvedl parlament.

Češi však dosáhnou i na řadu dalších mimořádných finančních prostředků. EU totiž v rozpočtu počítá s výdaji na budování plynařské či elektrárenské infrastruktury ve výši téměř čtyř miliard eur. Česko má z této podpory získat 35 milionů eur na vybudování zásobníků zemního plynu, které by měly zlepšit energetickou bezpečnost země v případě další plynové krize, která se odehrála například počátkem letošního roku.

Konkrétní projekt, který mimořádnou dotaci získá, by měla v pátek vybrat Evropská komise. "Chceme-li v příštím roce zvýšit jistotu lidí v Evropě, musíme prostředky z tohoto rozpočtu využít smysluplně. Z tohoto důvodu tedy podporujeme energetickou bezpečnost," řekl při úterní debatě o rozpočtu maďarský europoslanec László Surján, který měl projednávání celého návrhu na starosti.

Europoslanci měli původně celou řadu požadavků, podařilo se jim však prosadit jenom jejich část a výsledný kompromis se nejvíce blíží původnímu návrhu Evropské komise, který počítal s výdaji ve výši téměř 123 miliard eur. Již ke každoroční tradici patří "souboje" mezi parlamentem a státy kvůli výdajům na zahraniční politiku. Ta by se přitom v EU měla příští rok značně proměnit, protože kvůli lisabonské smlouvě, která začala platit 1. prosince letošního roku, vznikne několikatisícový diplomatický unijní sbor.

Europoslanci však chtěli i vyšší finanční příspěvek pro palestinská území, který obvykle tvoří citelnou část výdajů EU na zahraniční pomoc. Kromě toho zákonodárci chtěli i více peněz na větší podporu vědy a výzkumu a malých a středních podniků. Většina těchto požadavků ale neměla naději na úspěch, což bylo patrné i na rekordně nízkém počtu pozměňovacích návrhů při dnešním hlasování. Ještě v prvním čtení přitom poslanci hlasovali o stovkách pozměňovacích návrhů, jejichž soupis vážil 2,1 kilogramu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data