Jak neustále opakuje šéf společnosti Pimco Mohamed El-Erian, strukturální problémy si vyžadují strukturální řešení. V USA a Evropě jich bude třeba ve velkém měřítku, aby se tyto ekonomiky dostaly zpět na cestu udržitelného růstu.
Spojené státy právě skončily s více než desetiletím růstu poháněného dluhem, během něhož si půjčovaly peníze od Číny, aby si mohly dovolit snižování daní a zvyšování výdajů. Neudělaly ale nic pro to, aby se snížilo utrácení, či pro investice do budoucího motoru růstu. USA budou pravděpodobně potřebovat dodatečný stimul, aby se zvýšila zaměstnanost. Tento stimul ale musí jít směrem k investicím, které podporují růst. Jinak se jen zvýší zadluženost. Inflexní bod týkající se solvence této země přichází ve stejnou dobu jako ten, který se týká technologie. Stará pracovní místa, která poskytovala slušnou mzdu, nyní kvůli rozšíření internetu, sociálním sítím a posunu k iPadům a Phonům, zanikají rychleji než kdy předtím. Nová vyžadují více vzdělání. Tento vývoj vyžaduje více inovací, které by podporovaly nová odvětví a souvisely se vzděláváním, které Američanům umožní konkurovat jejich globálním protějškům.
Globální ekonomika ale vyžaduje i zdravou Evropu. Německo jasné ukázalo, že vzorem je ono, a ne Řecko. Udržet krok s touto zemí nebude jednoduché. Zaměstnanci se tam vzdali zvyšování mezd a podniky zvýšily svou konkurenceschopnost. Ale i Německo potřebuje strukturální změny, protože jeho růst nyní závisí na Číně a je největším věřitelem Řecka.
Ve Spojených státech ale dvě hlavní politické strany trvají na svém náboženství, jako by se nic nezměnilo. Republikáni stále nabízí svou myšlenku, že snižování daní vyřeší vše. Ovšem bez toho, aby řekli, čím by tento krok byl financován. Prezident Obama zase rozšířil zdravotní péči bez toho, aby zvětšil ekonomický koláč, který by ji podporoval. Připravme se na dlouho trvající období vysoké nezaměstnanosti a anemického růstu.
(Zdroj: WSJ)