Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs

Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs

25.07.2025 15:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Ross Gerber z Gerber Kawasaki Wealth and Investment Management míní, že i poslední výsledky Tesly ukazují na úpadek jejího jádrového byznysu. Larry Summers si myslí, že Fed to přehnal se svými aktivitami a jeho kritika jdoucí tímto směrem může být namístě. Goldman Sachs prezentuje své predikce pro ropu a zlato a CNBC si všímá přetahované o odborníky na AI. 

Tesla na sestupu, ale se zářnou budoucností? Zatímco třeba analytik společnosti Wedbush Dan Ives hovořil na CNBC o tom, že u Tesly nyní začíná „AI budoucnost a její kapitalizace prudce poroste,“ Ross Gerber z Gerber Kawasaki Wealth and Investment Management na Bloombergu moc nadšení z této akcie nejevil. Současná realita je podle něj taková, že „byznys Tesly upadá“. K tomu ovšem do ceny akcie promlouvá krátkodobější a dlouhodobý výhled a s ním řada různých vizí.

Poslední zveřejněná čísla Tesly podle investora jasně ukazují, že v oblasti elektromobilů a energií je Tesla na sestupu. Ten souvisí i s tím, že „Elon má zajímavý způsob marketingu“. Tím Gerber narážel na různé aktivity šéfa Tesly, které vedly k tomu, že řada lidí na firmu zanevřela. Nyní se navíc čeká ukončení vládní podpory nákupu elektromobilů a realita bude pro Teslu v této oblasti ještě náročnější. 

Optimisté podle experta poukazují zejména na vzdálenější budoucnost a na potenciál robotaxíků a robotů. Jejich dopad na výsledky firmy a na hodnotu akcií „je ale těžké nějak kvantifikovat“. K tomu Gerber dodal: „Pokud se díváte hodně do budoucnosti, nějaká pozitiva lze najít, ale současný příběh je nepřináší.“ Na CNBC k tomu dodali, že volný tok hotovosti ve druhém čtvrtletí dosáhl necelých 150 milionů dolarů, ale analytici očekávali více než 700 milionů dolarů. Gerber k tomu dodal, že ještě před třemi lety byla Tesla vysoce zisková, ale situace se změnila. 

Podle investora je Tesla „několik let za společností Waymo“, která nabízí služby autonomních taxíků. U Muskovy firmy zatím není ani jasné, zda její technická řešení jsou skutečně vhodná. „Jako její akcionář doufám, že budou,“ dodal Gerber. Skepticky se staví k úvahám o tom, že dojde k velkému přesunu lidí směrem od vlastnictví vlastních vozů k používání robotaxíků. „Myslím, že lidé budou dál chtít vlastnit svá auta.“ Tesla by i proto měla přijít na trh s elektromobilem s nižší cenou, který by byl finančně dostupný pro širší počet řidičů.

Menší a levnější vůz je podle investora důležitý i pro větší úspěch v Evropě. Tesla o něčem takovém hovoří již delší dobu. Ale „Elon se věnuje robotaxíkům, protože není schopen prodávat auta.“ K tomu Gerber dodal, že tolik nezkoumá konkrétní čtvrtletní čísla a výsledky, důležitý je trend. Ten jde směrem dolů a možnost, že by robotaxíky nahradily prodej elektromobilů na pozici jádrového byznysu Tesly, je ještě hodně vzdálená. „Stále si myslím, že by Tesla měla zlepšit svou image a zaměřit se na to, co tvoří jádro jejího podnikání.“ 

Přetahovaná o AI experty:
CNBC se v jedné ze svých reportáží věnuje tématu přetahování odborníků na umělou inteligenci. Účastní se jej velké technologické firmy a například Microsoft „krade experty na AI Googlu“. Google podle CNBC ztrácí také zaměstnance, kteří odcházejí do společnosti Meta. Finanční odměny prý zahrnují bonusy kolem 100 milionů dolarů. „Nejde o programátory, jde o lidi, kteří tvoří jádro architektury velkých jazykových modelů, které bude určovat konkurenceschopnost jednotlivých firem.“ Podle CNBC se Google snaží reagovat, a i on získává experty na AI z jiných firem. A velké technologické firmy pokračují v celkově vysokých investicích do umělé inteligence. 

Fed by se měl zaměřit na monetární politiku, Besset jej vidí jako zralý na velké změny: O nezávislosti centrální banky se dá hovořit na více rovinách, první z nich se týká samotné monetární politiky. Pro Bloomberg to uvedl Lawrence Summers s tím, že historie v této oblasti hovoří jasně: Fed by měl být nezávislý v rozhodování o tom, jak ekonomiku stimulovat, nebo ji brzdit. Pokud se do tohoto procesu začnou plést politici, výsledek je negativní – dochází k vyšší inflaci, snižuje se stabilita ekonomiky a sazby jsou nakonec vyšší.

Druhou oblastí je finanční stabilita. Centrální banka má i tady svou funkci, ale pro její plnou autonomii zde nejsou podle ekonoma tak pevné argumenty. Fed by tu tedy neměl rozhodovat sám a je plně namístě, aby politici měli svůj hlas v tom, kterým směrem se v oblasti finanční stability a regulace ubírat. Nakonec existuje téma veřejné politiky zaměřené na oblasti, jako jsou nerovnost příjmů a bohatství, nebo  třeba ekologie. Podle Summerse je otázka, zda by centrální banky zde měly vůbec používat „svou morální autoritu“. 

Summers zmínil kritiku, která směřovala k Fedu s tím, že ten se věnoval i oblastem, které jsou již za hranicemi jeho kompetencí. Podle ekonoma má tato kritika něco do sebe a americká centrální banka by se měla zaměřovat jen na jádro své činnosti a svých mandátů. „Myslím si, že ministr financí Scott Bessent dělá správně, když se tomuto tématu věnuje,“ dodal Summers. CNN pak poukazuje na to, že Bessent hovoří o celkových změnách ve fungování Fedu. Ten by totiž podle ministra mohl „potenciálně brzdit americkou ekonomiku, která je na prahu růstu, jenž by se mohl vyrovnat boomu 90. let.“

Ministr hovořil o tom, že podle zástupců technologických firem, se kterými se setkal, „revoluce umělé inteligence přichází mnohem rychleji, než si mysleli, a mohla by přinést reálné zisky již v prvním nebo druhém čtvrtletí roku 2026.“ Vzhledem k tomu, že umělá inteligence by mohla znamenat menší potřebu lidských zdrojů, zmíněný ekonomický boom by mohl nastat bez opětovného zesílení inflačních tlaků. 

Sektory vystavené mezinárodnímu obchodu, predikce cen ropy a zlata: V souvislosti se změnami v mezinárodním obchodu i kurzem dolaru může být zajímavý následující graf od Goldman Sachs. Porovnává jednotlivé sektory na americkém akciovém trhu podle toho, jaký podíl z celkových tržeb je u nich generován v zahraničí. U informačních technologií dosahuje 56 %, na druhém místě se nachází materiály s 49 %. Naopak utility generují v zahraničí jen zlomek svých tržeb, zdravotní péče 12 %:

Přetahovaná o AI experty
Zdroj: Goldman Sachs, X

Ve druhém grafu Goldman Sachs ukazuje historický vývoj cen ropy a přidává své predikce pro letošní a příští rok. Fitzires trhy ji vidí znatelně nad 60 dolary, předchozí predikce Goldman Sachs mířily postupně pod tuto úroveň a ty nové, znázorněné tmavě modrou čarou, končí ještě o něco níže na 56 dolarech na konci příštího roku:

Přetahovaná o AI experty
Zdroj: Goldman Sachs, X

U zlata naopak banka čeká růst jeho ceny, a to vyšší než futures trhy. Podle ekonomů Goldman Sachs by se totiž zlato mělo v první polovině příštího roku dostat na 4000 dolarů, zatímco podle futures by se měla cena pohybovat pod 3500 dolary:

Přetahovaná o AI experty
Zdroj: Goldman Sachs, X



Čtěte více:

Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
20.06.2025 12:22
Steve Eisman na CNBC uvedl, že trhy nyní čelí jedinému skutečnému rizi...
Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
27.06.2025 12:03
Banki Chadha z Deutsche Bank radí k opatrnosti při požadavcích na sniž...
Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
04.07.2025 12:09
Torsten Slok z Apollo Global Management na CNBC uvažuje o konkrétních ...
Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11.07.2025 13:09
Na Yahoo Finance diskutovali o konci evropské výjimečnosti a novém ame...
Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
18.07.2025 13:24
Analytik společnosti Wedbush Dan Ives míní, že druhé čtvrtletí letošní...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2025
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  
6:33To poslední, co potřebujeme, je kontinuita v americké centrální bance
24.07.2025
22:02Boční trend po silném růstu na akciích v USA  
17:29Trhy proti Fedu – někdy spíše standard

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data