Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přifukuje Čína bublinu v části těžebního sektoru?

Přifukuje Čína bublinu v části těžebního sektoru?

25.10.2010 12:48

Rozšířeno (15:42)

Rostoucí obavy z nedostatku takzvaných kovů vzácných zemin, které jsou nezbytné převážně při výrobě elektroniky, pomohly akciím malých těžebních společností po celém světě k výrazným ziskům. Tak výrazným, že nejen analytici, ale i sami zástupci firem z tohoto odvětví varují před možnou bublinou.

Představu ohledně rally, kterou si za nevelké pozornosti médii výše zmiňovaný podsektor připsal si lze udělat na základě vývoje indexu společností těžících kovy vzácných zemin sestavovaný firmou Kaiser Bottom-Fish Online. Tento ukazatel od konce roku 2008 zvýšil svou hodnotu na 12násobek a za poslední měsíc si připsal zisk ve výši 35 procent!

rare_earth

(Zdroj: Kaiser Bottom-Fish Online)

Tvůrce indexu, analytik těžebního sektoru John Kaiser v souvislosti s posledními trendy na zmiňovaném trhu varoval, že se trh chová podobně jako internetový sektor při nafukování „internetové bubliny“ v devadesátých letech. „Je to závod, v němž žádné z hlavních jmen nezůstává pozadu,“ shrnul pro deník Financial Times Kaiser. Podobnosti lze podle něho najít také s „uranovou bublinou“, kdy v letech 2006 až 2008 nárůst ceny tohoto kovu kvůli hysterii z jeho nedostatku vedl k tryskovému růstu těžařů této komodity. Dnes přitom většina těžařů uranu obchoduje zpět na úrovni několika (desítek) pencí.

Pro ilustraci rozměru možné současné bubliny upozorňuje deník Financial Times na zajímavý příklad. Šestici prakticky neznámých malých těžařských firem z USA, Kanady a Austrálie pomohla nedávná rally k tržní kapitalizaci téměř sedm miliard dolarů. Překvapivý na této cifře je fakt, že žádná z firem žádné kovy vzácných zemin zatím nevytěžila a celosvětová hodnota obchodu se vzácnými kovy podle FT dosahuje asi dvou miliard dolarů ročně.

"Řekl bych, že mnoho z firem z oboru průzkumu vzácných kovů nepřežije," řekl FT šéf kanadské Quest Rare Minerals Peter Cashin. "Mám obavy, že až tato bublina splaskne, pak to stejně jako se všemi ostatními bublinami skončí špatně," přizvukoval mu šéf kanadského zpracovatele vzácných kovů Neo Material Technologies Constantine Karayannopoulos.

Poslední eskalaci obav ohledně dodávek kovů vzácných zemin má na svědomí Čína, která je zodpovědná za zhruba 97 procent globální produkce těchto komodit. Čínský list China Daily minulý týden s odvoláním na informace zdrojů na čínském ministerstvu obchodu napsal, že Čína má v úmyslu v příštím roce snížit vývoz vzácných kovů o dalších 30 procent. Peking oficiálně žádnou změnu zatím nepotvrdil.

Trh o chystaném omezení vývozu vzácných kovů spekuluje delší dobu, i když Čína tyto informace zatím vždy popírala. Analytici podle agentury Reuters dokonce věří, že Peking si připravuje podmínky k tomu, aby mohl vývoz vzácných kovů v budoucnu zastavit úplně, což by odběratelé donutilo rychle hledat alternativní zdroje s menším ohledem na jejich cenu.

Čína disponuje obrovskými zásobami vzácných kovů, které může využít ke komerční těžbě. Snahy o omezení vývozu proto mohou být brány jako znaky sílícího protekcionismu či úmysl jedné z největších ekonomik světa nechat si strategické komodity, aby jich měla dostatek pro expanzi domácího průmyslu.

Ačkoliv Čína nyní dodává na trh velkou většinu vzácných kovů, nejde však o přirozený monopol vzniklý lokalizací nalezišť pouze na jejím území. Čína má totiž jen asi 36 procent nynějších využitelných světových zásob vzácných kovů. 0d 90. let však svou produkci výrazně rozšiřovala, zatímco producenti v USA a jinde na světě naopak své doly zavírali.

(Zdroj: Financial Times, čtk, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč