Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytici pro rok 2011: Rally na akciích a nové rekordy pro zlato

Analytici pro rok 2011: Rally na akciích a nové rekordy pro zlato

07.12.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové City vytvořili pro své klienty výhled pro rok 2011; podle nich je největším rizikem pro investory inflace a druhým největším deflace. Gerard Lyons, který stojí v čele výzkumu společnosti Standard Chartered, dává nejasnosti ohledně fundamentálního vývoje za vinu klíčové roli, kterou na trzích hrají centrální bankéři a politici. Vlády tak představují nejvýznamnější faktor, který ovlivňuje ceny aktiv. Spojené státy, Evropa a Asie navíc bojují s různými výzvami. Tvorba prognóz se tak stává ještě těžší.

Lyons uvádí, že pro následující rok je možné vytvořit několik naprosto rozdílných scénářů, kde každý z nich bude důvěryhodný. Nelze vyloučit extrémy. Co se týče základního scénáře, konsenzem mezi investičními bankami se zdá být pokračování globálního oživení s určitými inflačními tlaky, které ale nebudou dost velké na to, aby donutily centrální banky v USA, Evropě a Japonsku otočit jejich superuvolněné monetární politiky.

Pro akcie je to pravděpodobně dobrá zpráva. Evropský akciový tým Morgan Stanley se domnívá, že další ekonomický růst pomůže indexu MSCI Europe v roce 2011 k 11% růstu. Nepůjde ale o hladké posílení: Analýza se jmenuje: Hrbolatě, ale lépe než dluhopisy.

Na druhé straně Atlantiku očekává hlavní akciový stratég společnosti Wells Fargo John Lynch 8% posílení indexu S&P 500. Doporučuje mírně vychýlit investiční portfolio směrem k akciím velkých společností a k růstovým společnostem. Nebezpečím je, že situace na trhu práce povede investory ke snížení očekávaných zisků. Optimismums Lynche pak bledne ve srovnání s analytiky Goldman Sachs, kteří hovoří o tom, že index S&P 500 posílí až o 19 % vlivem nízkých sazeb, inflace a pokračujícího růstu zisků. Stratégové banky zakládají tyto optimistické predikce na nadprůměrném růstu globální ekonomiky dosahujícím 4,6 %; konsenzus očekávání globálního růstu dosahuje 4,1 %. Analytici Citigroup naopak v roce 2011 predikují globální růst ve výši 3,4 %. Důvodem je podle ekonoma této společnosti Michaela Saunderse skutečnost, že pouze polovina světové ekonomiky rostla v tomto roce oproti dlouhodobému průměru rychleji.

Klíčové jsou pro očekávání úrokové sazby. Většina analytiků očekává, že nedojde k jejich zvýšení nejvýznamnějšími centrálními bankami, protože bude stále přetrvávat dostatek volné kapacity v rozvinutých ekonomikách, která akomoduje velmi uvolněnou monetární politiku. To by mělo vyústit ve slabý dolar, na který bude působit druhé kolo kvantitativního uvolňování Fedu, které bude trvat minimálně do června. Pod tlakem by ho mohlo držet zvyšování sazeb jinými centrálními bankami. John Normand, který stojí v čele měnových strategií společnosti JPMorgan, k tomu uvedl, že několik centrálních bank pozdrželo v roce 2010 utahování kvůli rizikům ve Spojených státech, Evropě a Číně. Peněžní trhy podle něho nejsou připraveny na zvyšování sazeb; z něj plynoucí posuny ve spreadech by měly být pro dolar negativní.

Nízké sazby a slabý dolar pravděpodobně podpoří zlato, které mnozí investoři vnímají jako zajištění proti další recesi v krátkém období i proti zvýšení inflace v delším období. Stratégové Goldman Sachs očekávají 20% posílení jeho ceny. Vrcholu by měla dosáhnout v roce 2012.

Zatímco naprostá většina věří v růst, je tu i mnoho hlasitých medvědů. Mezi nejznámější patří David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég společnosti Gluskin Sheff. Zisky společností v USA budou podle něho nyní, poté, co rok překvapovaly pozitivně, překvapovat negativně. Index S&P 500 tak klesne na dolní hranici rozmezí 1000-1200 bodů, ve kterém se v poslední době obchodoval. A možná i níže. Rosenberg přirovnává rally roku 2009 k ziskům, které trh zaznamenal po svém pádu v roce 1930. Svého minima poté dosáhl v roce 1932.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů