Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká rafinérská vyplatí na dividendách 1,4 mld. Kč, Unipetrolu připadne více jak polovina

Česká rafinérská vyplatí na dividendách 1,4 mld. Kč, Unipetrolu připadne více jak polovina

27.4.2011 17:43, aktualizováno: 28.4. 9:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řádná valná hromada společnosti Česká rafinérská schválila ve středu návrh na rozdělení zisku roku 2010, celkem na dividendách vyplatí 1,4 miliardy korun. Firma o tom informovala ve středu.

Valná hromada schválila zprávu představenstva o podnikatelské činnosti a stavu majetku za rok 2010 a schválila účetní závěrku k 31. prosinci 2010. Akcionáři následně schválili návrh na rozdělení zisku roku 2010 s tím, že vytvořený zisk po odečtení tvorby povinného rezervního fondu bude vyplacen akcionářům formou dividendy ve výši 339 na akcii. Dále akcionáři rozhodli o vyplacení dividend z části nerozděleného zisku minulých let. Celkem tak bude vyplaceno na dividendách 1,4 miliardy .

„Vzhledem k tomu, že Unipetrol v České rafinérské drží 51,2 % akcií, obdrží na dividendě 0,7 mld. Kč. Získána hotovost dále vylepší excelentní a mezi konkurenty ojedinělý stav rozvahy Unipetrolu, jehož čistá hotovostní pozice na konci minulého roku činila 2,5 mld. Kč (7 % celkové tržní kapitalizace). Společnost tak bude disponovat rozsáhlým fondem, který bude moci ihned rozpustit. I když mateřský koncern PKN Orlen by se vzhledem k nízkému zadlužení Unipetrolu mohl spíše přiklonit k rozdělení volné hotovosti, její konečné využití bude záviset na strategii PKN, která v následujících měsících pravděpodobně zveřejněna nebude. Na zprávu proto očekáváme mírně pozitivní až neutrální reakci trhu,“ píše v poznámce pro investory Peter Csaszar, analytik KBC Securities.

Valná hromada také schválila podnikatelský návrh na rok 2011, který byl na základě připomínek akcionářů revidován v oblasti dalšího snížení fixních nákladů, definování výše nákladů na realizaci zarážky rafinérie Litvínov a snížení zásob náhradních dílů. Zároveň byl projednán i strategický plán na léta 2011 – 2015 jako základní rámec pro budoucí podnikání společnosti.

Valná hromada se také zabývala změnami ve složení orgánů společnosti podle návrhu jednotlivých akcionářů. Přijala rozhodnutí ohledně ukončení výkonu funkce členů dozorčí rady K. Surmy a K. Lozińského a ukončení výkonu funkce členů představenstva I. Součka, M. Kornalíka a R. Novotného. Na návrh akcionáře Unipetrol byli Zd. Černý, P. Siemion, K. Oscilowicz zvoleni členy dozorčí rady společnosti a M. Switajewski, M.D. Eerola, L. Piotrowski a J. Smyczinski zvoleni členy představenstva na další funkční období. Na návrh akcionáře Eni zvolila valná hromada I. Levou za členku dozorčí rady na další tříleté funkční období. Valná hromada nezvolila členy představenstva na další funkční období S. Recupero a G.Cervi nominované akcionářem Eni.

Akcionáři schválili i několik investičních projektů. Dále projednali a schválili řadu obchodních smluv a souhlasili se zřízením věcného břemene v souvislosti s realizací projektu intenzifikace HOPV v kralupské rafinérii.

Česká rafinérská v roce 2010 dosáhla zisku 333 milionů korun po zdanění při obratu 9,729 miliardy . Akcionáři České rafinérské, která zahájila svoji činnost v lednu roku 1996, jsou společnosti Unipetrol, Eni International B.V. a Shell Overseas Investments B.V.

(Zdroj: Česká rafinérska, mediafax, KBC Securities)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data