Pokud čínské zpomalení představuje předzvěst toho, že světová ekonomika získává novou rovnováhu, bude růst velikost čínských dovozů relativně k čínským vývozům. Zároveň by toto zpomalení mělo oslabit tlak na růst cen komodit a ECB by tedy nemusela tolik pospíchat se zvyšováním sazeb.
Podle Jima O'Neilla z Asset Management by růst čínské ekonomiky měl letos klesnout na 8 %, MMF minulý měsíc odhadoval 9,6% růst. Minulý rok bylo dosaženo 10,3 %. Zpomalení je odrazem boje s vysokou inflací a strachu z roztočení mzdové spirály. Podle mnohých hrála čínská ekonomika klíčovou roli při zotavení globální ekonomiky po finanční krizi. Pokud tomu tak je, její zpomalení by představovalo hrozbu pro významné exportéry, jako je například Německo. Charles Dumas z Lombard Street Research k tomu uvádí, že evropský růst závisí na německých exportech a jejich dynamika se odvíjí od vývoje v Číně. Ta je jeho třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem – v roce 2010 dovezli Němci z této země zboží v hodnotě 68 miliard dolarů a vyvezli zboží za 74 miliard dolarů.
Zatímco ale Německo dosahuje s Čínou obchodního přebytku, u zbytku EU tomu tak není. To je do značné míry odrazem kurzové politiky v Číně. Její měna je k euru ještě více podhodnocená než k dolaru. Podle Big Mac Index bylo v říjnu minulého roku euro k dolaru nadhodnocené o 20 % a renminbi k euru o 40 % podhodnocené. Pokud by zpomalení v Číně vedlo ke zmenšení obchodního přebytku, bylo by dobré pro ty firmy, které čínským společnostem přímo konkurují. Taková situace by nastala v případě, že se čínská ekonomika posune více směrem k domácí poptávce.
Další možný přínos čínského zpomalení je již znatelný. Dovoz komodit z této země ztrácí na rychlosti a investoři na to reagují – ceny komodit začínají klesat. ECB je přitom na růst inflace, za kterým stálo zejména zvyšování cen komodit, nejcitlivější. Poslední vývoj by tak mohl zmírnit její jestřábí postoj a tempo zvyšování sazeb by mohlo být pomalejší.
Pokud ovšem zpomalení Číny pouze odráží hlubší problémy globální ekonomiky, jeho důsledky by vypadaly jinak.
(Zdroj: WSJ)