Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanci přehlasovali Senát, věk odchodu do důchodu se má zvyšovat dle malé penzijní reformy

Poslanci přehlasovali Senát, věk odchodu do důchodu se má zvyšovat dle malé penzijní reformy

21.06.2011 18:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Lidé, kteří mají vyšší mzdy, budou mít i vyšší důchody. Poslanci v úterý přehlasovali Senát a schválili takzvanou malou důchodovou reformu, která dále přináší například zvyšování věku pro odchod do důchodu. Lidé, kterým je letos 40 let, by podle záměrů novely měli odejít do důchodu v 66 letech, lidé narození v roce 1977 pak o rok později v 67 letech. Tato hranice je dosud hranicí horní. Mladší ročníky mají odcházet do důchodu ještě později.

Vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění - věk odchodu do důchodu (zdroj MPSV):
  Muž Žena (2 děti)
1959 64 61 let + 8 měsíců
1965 65 64 let + 8 měsíců
1971 66 66
1977 67 67
1983 68 68
1989 69 69
1995 70 70


"Já osobně si myslím, že jsme v Senátu našli docela dobrý kompromis mezi sněmovní verzí a požadavky opozice," uvedl změny horní komory parlamentu senátor ČSSD Zdeněk Škromach. Senátoři za ČSSD chtěli do předlohy přidat například zvýšení základní výměry důchodů, změny požadovali i v oblasti zastropování penzí.

"Ty pozměňovací návrhy znamenají vypuštění výrazné většiny toho původního návrhu. Úprava Poslanecké sněmovny je vyvážená a prvky v ní obsažené jsou navzájem provázané," reagoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), když se přimlouval za přijetí sněmovní verze zákona.

Pokud návrh projde celým legislativním procesem, tedy i přes podpis prezidenta republiky, bude to v praxi znamenat, že lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou, naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy. To bylo podstatou judikátu Ústavního soudu, který kritizoval penzijní systém za to, že je přehnaně solidární a málo zásluhový.

Přibližně 70 procentům lidí však výměra důchodu klesne. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ovšem již dříve vysvětlil, že nominální výše důchodů bude naopak stoupat v důsledku každoroční valorizace a pětiletého přechodového období.

Nově přiznávané důchody od října letošního roku tedy sice budou snižované po dobu pěti let, ale zároveň budou penze každoročně plošně valorizované, jako tomu bylo dosud. "Průměrný důchod tedy sice bude klesat o zhruba 60 korun ročně kvůli zavedeným změnám, ale zároveň bude valorizován o přibližně 360 korun ročně," uvedl dříve Drábek.

(Zdroj: ČT, čtk, mediafax, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y