Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 2. čtvrtletí 2011: Ochlazení dorazilo do české ekonomiky

HDP ve 2. čtvrtletí 2011: Ochlazení dorazilo do české ekonomiky

16.8.2011 9:51
Autor: David Marek

Hrubý domácí produkt se v 2. čtvrtletí letošního roku zvýšil pouze o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jde o nejnižší údaj ze poslední dva roky. Meziroční tempo růstu zpomalilo z 2,8 procenta v prvním čtvrtletí na 2,4 procenta. V druhé polovině roku mohou být údaje ještě nižší a vyloučit nelze ani možnost mezikvartálního poklesu HDP.

První informace o HDP neobsahuje detailní údaje, nicméně z ostatních dostupných dat lze zjistit, že růst ekonomiky nadále podporoval zahraniční obchod, zatímco spotřeba domácností i veřejné výdaje klesají.

Spotřebu domácností, klíčovou složku HDP, drží při zemi stagnace reálných mezd. Nezaměstnanost sice klesá, ale jen velmi zvolna. Tempo růstu půjček klesá, více se spoří a méně zbývá na útraty v obchodech. Z krátkodobého pohledu jde o negativní impuls pro růst HDP, silnější finanční situace domácností ovšem přináší více stability do české ekonomiky.

Podobná charakteristika platí pro veřejné finance. Fiskální konsolidace nyní představuje zátěž pro ekonomiku, dlouhodobě je ale nevyhnutelná. Česká republika má výhodu stále relativně nízkého zadlužení a důvěry finančních trhů, která umožňuje pozvolné snižování rozpočtových schodků a rozložit tak negativní dopad do vývoje ekonomiky.

Motorem ekonomiky zůstává vývoz. Potíž je v tom, že vnější růstový impuls ztrácí na síle. Ekonomika eurozóny zpomaluje, její periferie bojuje s dluhovou krizí a německá ekonomika již také vykazuje známky ochlazení. Ostatně dokumentují to čerstvá data: v Německu meziroční růst HDP zpomalil ze 4,7 procenta v 1. čtvrtletí na 2,7 procenta ve 2. čtvrtletí. Zpomalují i ostatní "satelity" německé ekonomiky: V Rakousku růst HDP klesl ze 4,2 na 3,7 procenta, na Slovensku z 3,5 na 3,3 procenta.

Druhá polovina roku může přinést další zpomalení růstu ekonomiky a nelze vyloučit ani mezikvartální pokles HDP. Řada indikátorů naznačuje, že ochlazování ekonomické aktivity v eurozóně a USA pokračuje. Nestabilita na finanční trzích může situaci dále zhoršit. Prozatím počítáme s tím, že se české HDP v letošním roce zvýší o 2,1 procenta.


Váš názor
  • zeptám se
    16.8.2011 10:22

    proč teda na Patrii v prognózách uvádíte pořád růst HDP v roce 2011 o 2,33%, když je to zřejmě utopie. Podle mě 1Q 2,8, 2Q 2,4, 3Q 1,5, 4Q 0,8 a to budeme hodně rádi, takže za celý rok 1,8-1,9%.
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y