Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj proti korupci: Vláda chce zprůhlednit systém poskytování dotací a finanční výpomoci

Boj proti korupci: Vláda chce zprůhlednit systém poskytování dotací a finanční výpomoci

19.9.2011 13:28
Autor: mediafax

Zájemcům o peníze ze státního rozpočtu se k nim od ledna příštího roku zřejmě ztíží přístup. Návrh protikorupční novely rozpočtových pravidel, který má ve středu posoudit vláda, do detailu definuje náležitosti pro žádosti o finance ze státní kasy a ukládá povinnost zveřejňovat je na internetu.

Podle novely zákona předložené ministry financí, místního rozvoje a průmyslu a obchodu budou muset žadatelé o státní prostředky vyplnit podrobné žádosti, jež dosud neměly povinnou formu. Jejich součástí mají být základní údaje o tom, kdo peníze žádá a od koho je chce, dále pak požadovaná částka a účel pro její využití. Chybět nemá ani lhůta, ve které chce žadatel představeného účelu dosáhnout.

Pokud bude chtít peníze získat právnická osoba, bude muset připojit informace o osobách, které mohou jednat jejím jménem. Z žádosti musí být jasné, jestli tito lidé jednají jako statutární orgán nebo na základě plné pomoci. Další náležitostí jsou údaje o struktuře společnosti, výjimku mají jen malí akcionáři nebo ti, kteří nejsou zjistitelní. Žádost má doplnit také údaj o podílech žadatele v dalších právnických osobách nebo těch, kteří jsou s ním v obchodním vztahu a mají z jeho činnosti prospěch.

Veškeré dokumenty týkající se žádostí předají podle návrhu poskytovatelé dotací ministerstvu financí, které je následně zveřejní na svých internetových stránkách v Evidenčním dotačním systému.


Výjimku z nové povinnosti mají mít jen poskytovatelé, kteří podpoří účelovou dotací výzkum, experimentální vývoj a inovace. Dále se na internetu neobjeví dokumenty a údaje označené jako utajované informace nebo citlivé informace. Chybět budou i údaje, jejichž uveřejněním na internetu by bylo porušené právo užít autorské dílo, nebo data, která přímo stanovuje předpis Evropské unie.

Dotaci nebo návratnou finanční výpomoc ze státního rozpočtu může poskytnout ústřední orgán státní správy, úřad práce, Akademie věd České republiky, Grantová agentura České republiky, Technologická agentura České republiky nebo organizační složka státu, kterou určí zvláštní zákon.

Po vládním souhlasu se mají novelou zabývat i parlament a prezident. Úprava by měla platit od 1. ledna 2012. Na žádosti podané před tímto datem nebo na prostředky, které se bez žádosti povedlo zájemcům do uvedeného termínu získat, se nová pravidla vztahovat nebudou.


Váš názor
  •  
    19.9.2011 16:45

    Zase jenom plky. To snad dříve mohli žádat anonymně
    Bobo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data