Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za špatnou radu se bude platit náhrada škody

Za špatnou radu se bude platit náhrada škody

05.12.2011 7:00
Autor: Jaroslav Míkovec, KSB

Odpovědnost nebude podle nového občanského zákoníku, který by měl  nabýt účinnosti roku 2014, omezena pouze na rady, tj. doporučení jinému, jak by měl postupovat ve své záležitosti. Bude se totiž týkat poskytování informací vůbec. Nová úprava je velmi stručná – občanský zákoník se jí věnuje pouze v § 2920. Přesto, nebo právě proto s sebou přináší zajímavé otázky.

V obecné rovině se odpovědnost za informaci nebo radu bude dotýkat každého, kdo informaci nebo radu poskytuje. Za škodlivou informaci či radu bude odpovídat každý, kdo je poskytl vědomě. To znamená, že ke vzniku odpovědnosti bude nutno prokázat i to, že rádce či poskytovatel informace si byl vědom škodlivosti rady či informace a z toho hrozící škody. Pro tuto formu obecné odpovědnosti za vědomě škodlivou informaci či radu nebude patrně nutné, aby jejich poskytovatel vystupoval jako odborník.

Na odborníky je zákon přísnější

V praxi se budeme častěji setkávat se zvláštní odpovědností za informace nebo rady poskytované odborníkem. Za informaci nebo škodu bude odpovídat – slovy zákona - ten, „kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník“.

Pojmy „příslušník stavu“ nebo „odborník“ sice obecně srozumitelné jsou, ale je pravděpodobné, že reálný život přinese nejasné případy, jejichž závazný výklad se vyvine teprve v konkrétních soudních rozhodnutích.

Určitě budou za odborníky považováni příslušníci tradičních svobodných povolání, jako jsou znalci, účetní a daňoví poradci, lékaři či advokáti. Řada těchto profesí má však již dnes stanovenu odpovědnost v příslušném zákoně, který upravuje jejich podnikání.

Nová obecná odpovědnost za rady a informace se však jistě dotkne i dalších poradenských profesí, včetně různých služeb zprostředkovacích a makléřských. Zajímavou právní otázkou například bude, zda soudní praxe vztáhne odpovědnost za rady a informace jen na odborníky, u nichž je poskytování rad a informací podstatou jejich činnosti, nebo zda (a do jaké míry) budou této odpovědnosti podléhat třeba i výrobci zboží, kteří společně se svými výrobky dodávají návody k použití, specifikace nebo jiné informační materiály.

Zvláštní odpovědnost bude podmíněna úplatným poskytnutím škodlivé informace či rady. U této odpovědnosti se nebude zkoumat poskytovatelovo případné zavinění, protože půjde o takzvanou objektivní odpovědnost.

Naopak informace a rady, poskytnuté zdarma, budou spadat do obecné odpovědnosti popsané v úvodu článku. Na rozdíl od zvláštní odpovědnosti odborníků za úplatné rady bude také nutné, aby si byl ten, kdo bezplatné informace nebo rady poskytne, vědom jejich škodlivosti.

Za pozornost stojí i fakt, že odpovědnost se nepojí jen s informací či radou nesprávnou, ale též s informací či radou sice správnou, ale neúplnou. Dá se proto čekat, že až se poradenské a jiné společnosti pečlivě zamyslí nad tím, jaký dopad na jejich činnost bude nový občanský zákoník mít, doplní do svých obchodních podmínek a na informační letáky drobný text, v němž své klienty patřičně předem „varují“.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2024
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
16:11Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
15:47WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data