Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší polská energetika PGE chce do 20 let instalovaný výkon zvýšit o 65 %, jadernou elektrárnu do roku 2020

Největší polská energetika PGE chce do 20 let instalovaný výkon zvýšit o 65 %, jadernou elektrárnu do roku 2020

10.02.2012 12:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Polska Grupa Energetyczna (PGE), jednička na polském energetickém trhu, by v roce 2020 měla vykázat konsolidovaný EBITDA ve výši 12 mld. PLN, o 15 let později pak dokonce 34 mld. PLN, uvádí se v nové firemní strategii, kterou včera večer schválila dozorčí rada. Podle ní hodlá společnost v následujících 23 letech proinvestovat 330 mld. PLN. Ambiciózní cíle si management vytkl i v oblasti marží. Očištěná konsolidovaná marže z EBITDA by v roce 2020 měla dosáhnout 29 %, v roce 2035 přes 50 %. Tyto ukazatele jsou upraveny o dopad obchodování na energetické burze na tržby.

Investiční program je v prvních osmi letech nastaven na průměrně 9 mld. PLN výdajů ročně. Po roce 2020 by měly kapitálové výdaje dosáhnout 16 mld. PLN ročně. Tato úroveň investic by měla poměr čistý dluh/EBITDA skupiny dostat na 1,6násobek v roce 2020 a na 2,3násobek v roce 2035. Společnost plánuje zvýšit instalované kapacity na 15,8 GW v roce 2020 a na 21,3 GW o 15 let později. Současná instalovaná kapacita PGE činí 13,1 GW. Jaderné kapacity by měly v horizontu strategie dosáhnout 4,5 GW. Co se používaných paliv týče, hodlá skupina stále více sázet na jádro, snižovat podíl silně znečišťujícího lignitu a v perspektivě i zemního plynu (z 15 % v roce 2020 na 11 % v roce 2035). Obnovitelné zdroje by se v roce 2035 měly na palivovém mixu PGE podílet ze 14 %.

Společnost bude muset investovat velké sumy do elektráren, z nichž mnohé vznikly ještě v době komunismu. První jaderná elektrárna, jejíž výstavbu dostala PGE na starosti, by měla začít elektřinu vyrábět v roce 2020. PGE chce, aby do roku 2035 šestatřicet procent energie vyráběla z jádra a mohla tak omezit používání černého a hnědého uhlí a snížila emise oxidu uhličitého. Část z plánovaných investic této elektrárenské skupiny půjde také na výzkum ložisek zemního plynu z břidlic. Polsko ho má údajně nejvíce v Evropě a vidí v něm šanci, jak se zbavit závislosti na ruském plynu.

Nová strategie by společnosti měla umožnit zvýšit do 23 let podíl na maloobchodním trhu na 33 %, zatímco ve výrobě elektřiny by podíl skupiny měl vzrůst ze současných 42 % na 46 %. Základním předpokladem strategie je růst poptávky po elektřině v Polsku o 1,0-1,7 % ročně v uvažovaném horizontu.

„Po nedávném propuštění výkonného ředitele Zadrogy je vydání strategie je pozitivní zprávou. Společnost má zatím je dočasného šéfa, výběrové řízení na řádného ještě neskončilo. Nejdůležitější informací dokumentu je prodej 50% podílu v elektrárně Opole, pravděpodobně jednomu z konkurentů PGE. Tento krok by měl následující implikace: 1)Společnost by sdílela obří kapitálové výdaje 9,5 mld. PLN a mohla by zbytek prostředků vydat na jiné aktivity. 2)Spojení s jedním z konkurentů, který plánuje vybudovat vlastní bloky, v dlouhodobém horizontu snižuje riziko vzniku nadbytečné kapacity na trhu,“ uvádějí v komentáři analytici KBC Securities. „Představené plánované kapitálové výdaje jsou vyšší, než jsme čekali, hlavně kvůli příliš ambiciózním plánům na výstavbu větrných elektráren na moři i na souši,“ dodávají.

Celkově KBC Securities strategii hodnotí pozitivně, avšak vůči možnosti její plné realizace zůstává skeptická. „Už investiční projekty předchozí strategie se potýkaly s výrazným zpožděním,“ podotýká.

(Zdroj: PGE, Bloomberg, KBC Securities, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data