Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hamty, hamty, lepší tydle, nežli tamty

Hamty, hamty, lepší tydle, nežli tamty

24.4.2012 12:11

Musím se přiznat, že nebudu v tomto příspěvku nezaujatým komentátorem, jelikož vlastním jistou malou pozici v komoditě, které se bude týkat. Normálně bych se zdržel jakýchkoliv poznámek, ale po přečtení článku na portálu Bloomberg (čtěte zde) jsem se nemohl ovládnout.

Fakt, že ceny amerického zemního plynu letos klesly na desetileté minimum, se již dostal do širokého povědomí. Tento nevídaný pohyb se dává za vinu teplé zimě a intenzivnímu těžení tzv. břidlicového plynu. Někdo zde vidí revoluci, která by mohla trvale přesměrovat světové obchodní toky v této energetické komoditě a způsobit nevratné změny ve struktuře jejich spotřeby v USA. Jiní komentátoři, jejichž hlas je však kvůli trvalému netrefování tak slabý, že už není téměř slyšet, poukazují na fakt, že v porovnání s cenou ropy je plyn až extrémně levný. Měřeno přes palec, poměr ceny ropy a plynu, tak jak je kotován na futures burzách (cena barelu ropy WTI děleno cenou Henry Hub za milion Btu.), by měl být vzhledem k svému energetickému obsahu cca 5. Dlouhodobý průměr tohoto čísla (v závislosti na tom, jak jej počítáme) se pohybuje kolem hodnoty 10. Aktuální poměr je však na ohromujících 51,5. Zopakujme si to ještě jednou. Zemní plyn je dnes v USA pětkrát levnější, než by měl být vzhledem k historickým relativním cenám jiných energetických komodit a dokonce desetkrát, co se týče energetického obsahu! Jak se říká mezi obchodníky a ekonomy, historie není vodítkem pro budoucí chování trhů. Proto odpověď na otázku, zdali se stav někdy vrátí na své dlouhodobé průměry, by mohla být, že ne. Fyzik ve vás však trpí. Proč by měla být cena jednoho megajoule z tak podobných zdrojů tak diametrálně odlišná? Trochu jasno a zároveň pochyby o udržitelnosti situace přináší výše zmíněný článek z portálu Bloomberg. Shrňme a rozviňme krátce, o čem se v něm hovoří.


Firma Chesapeake (18 USD, 3,21%), zabývající se těžbou ropy a plynu, postupuje již dvacet let velmi agresivně v akvizicích a rozvoji těžebních oblastí. Na to, aby byla schopna se financovat, jí nestačí pouze klasické úvěry, ale uchyluje se k tzv. off balance sheet financování. Tyto operace jsou v článku eufemisticky nazvány jako VPP, neboli „volumetric production payment“. Princip spočívá v tom, že firma prodá svou budoucí (např. desetiletou) produkci. Platbu inkasuje předem, než je komodita vytěžena a dodána, čímž si zajistí pozitivní cash flow potřebné k developmentu naleziště. Vypadá to nevinně, ba dokonce pozitivně do té doby, než si uvědomíme širší okolnosti. Při rychlosti a konkurenci, se kterou se těžba břidlicového plynu rozvíjela, se dá předpokládat, že Chesapeake jistě není jediná firma, která tyto transakce využívala. Úvaha, že podstatná část kumulované mnohaleté americké produkce břidlicového plynu je již prodána na trhu na forward, je proto velmi reálná. Tento fakt ještě lépe vysvětluje pokles ceny, než přebytek zásob v důsledku teplé zimy.

Nacházíme se na desetiletém cenovém minimu, tudíž všechny forwardové kontrakty jsou z pohledu těžaře in the money. Představme si však na chvíli, že cena jde nahoru. V tom okamžiku dostává prodejce margin call (pokud má kontrakt uzavřen s bankou, což je však velmi pravděpodobné, jelikož žádný normální odběratel nebude platit za plyn up-front), na který si musí půjčit, jelikož všechny inkasované peníze již utratil. Kdo už je zapáčen až po bradu, zbankrotuje (své o tomto efektu vědí čeští exportéři, kteří byli v podobné situaci v roce 2009 s tím rozdílem, že neměli prodán zemní plyn, ale forwardy na EUR/CZK). Nárůst cen může proto znamenat nepředvídatelné problémy pro takto postižené firmy a následná vlna stoplossů propíchnutí cenové bubliny.

Další ukazovák se zvedá v souvislosti s odhady výtěžnosti nalezišť. Vzhledem k tomu, že je v zájmu prodejce forwardu, který je zároveň majitel know how, aby byly co největší, dá se předpokládat, že budou posunuty, kulantně řečeno, směrem k optimistické variantě. Odhady celosvětových zásob břidlicového plynu, které se v poslední době vynořily a pohybují se v řádech stovek let, vypadají tak trochu jako zázrak a korelují s tímto podezřením. Osobně na zázraky nevěřím. Spíše jsem ochoten uvěřit v sílu peněz, které, když skončí ve správné kapse, mohou ovlivnit leccos. Co by případné úpravy zásob směrem dolů udělaly s trhem, ať si domyslí každý sám.

Jak už jsem naznačil, nejsem nezaujatý komentátor, jelikož mám v dané komoditě otevřenou pozici a dle tónu článku lze poznat jakou. Taktéž žiji na Berounsku, které bylo vytipováno jako jedna z možných těžebních lokalit v Česku a to poslední, co si přeji, je koukat se z okna na obludnou těžební věž. To vše jistě formuje můj názor. Na druhou stranu jsem skálopevně přesvědčen, že kolem břidlicových plynů se ještě dočkáme nejednoho nepříjemného překvapení.


Čtěte více:

Prostě nuda
10.1.2012 9:51
Mám-li se připojit svou troškou do mlýna s předpověďmi na rok 2012, ne...
Ideál versus realita
2.3.2012 13:15
Není to tak dávno, co jsem se, hnán zvědavostí, vydal na obhlídku nemo...
V sobotu večer a v neděli ráno
5.4.2012 9:20
Znáte tu klasickou grotesku od Felixe Holzmanna, v níž komik u okýnka ...

Váš názor
 •  
  25.4.2012 9:51

  Nerozumim v clanku jedne souvislosti. Muze me to nekdo prosim vysvetlit : "Představme si však na chvíli, že cena jde nahoru. V tom okamžiku dostává prodejce margin call " Ja tomu rozumim tak, tezar dostane penize od banky, ruci budouci cenou plynu, pokud ta roste, tak je to pozitivni. Margin call bych cekal naopak při poklesu ceny plynu..?
  Head
  •  
   25.4.2012 11:33

   Zdravím, když prodám cokoliv na forward a před dodávkou zkrachuji, můj kupec tratí, když je aktuální cena vyšší než cena prodejní. Musí totiž levnější nákup ode mne nahradit dražším nákupem za aktuální cenu. Jako ochrana před touto situací slouží právě margin. Měl jsem to napsat srozumitelněji...
   Vaškovic
   •  
    25.4.2012 14:55

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Cenu plynu sleduji, ale zatím jsem do pozice nevstoupil. Nevěděl jsem, proč je tak velký cenový rozdíl v přepočtu na joul a ten způsob financování to vysvětluje. Je jen otázka času, kdy ta bublina praskne. Můžu se ještě zeptat, jaký jste zvolil způsob pozice? Konkrétní ETF? Případně těžaře, který nepoužívá financování skrze prodeje na forward? ;-) Podle mého názoru zatím nedošlo k obratu u ceny plynu, berete to tedy asi jako dlouhodobou investici, než krátkodobou spekulaci? Hezký den.
    Head
 • NG
  24.4.2012 12:50

  Taky jsem někde četl, že USA zakázaly vývoz zkapalněného zemního plynu. Větší využitelnosti a spotřebě zemního plynu v US taky brání poměrně málo dálkových plynovodů a vůbez mélo rozvinutá distribuční síť.
  Tom777
 • Henry Hub NG
  24.4.2012 12:30

  Dobrá úvaha.Ale ceny futures jsou v contangu.Chystám se také otevřít pozici, ale ještě vyčkám-tipuji cenu kolem 1,5 .Pak počkám na trend a nasednu.
  paja
  • Re: Henry Hub NG
   24.4.2012 13:01

   Jestli ještě pořád věříte že trhy nejsou zmanipulovány tak vás tohle už snad konečně probudí...
   mart
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y