Malé a středně velké podniky (SME) v Evropě a Japonsku se v mnohém podobají. Hrají klíčovou roli v ekonomice a generují asi 70 % celkové zaměstnanosti. Své finanční potřeby pokrývají zejména bankovními úvěry a jak Evropa, tak Japonsko přitom prošly bankovní krizí. Japonské SME zažily dvě desetiletí stagnace a vývoj v Evropě by mohl jít podobným směrem. Na japonské SME negativně dolehla mimo jiné migrace z chudších regionů do bohatších oblastí. SME mají navíc ve srovnání s velkými korporacemi obecně nižší vyjednávající sílu. Podmínky, v nichž operují, jsou tak těžší, což opět platí v Japonsku i v Evropě. Japonské SME navíc stále více ohrožuje globalizace.
Avšak i přes mnohé podobnosti najdeme mezi evropskými a japonskými SME určité rozdíly. Hlavním z nich je úroveň exportů. Jak ukazuje následující graf, japonské firmy v tomto ohledu za evropskými firmami znatelně zaostávají. V grafu je vyznačen význam exportů u japonských firem, evropských firem - exporty na vnější trhy a evropských firem - všechny exporty). Firmy jsou rozděleny podle velikosti – do 20 zaměstnanců, do 100 a 101 - 300 zaměstnanců.

Domníváme se tak, že evropské SME nebudou následovat japonské firmy v cestě, kterou si prošly za posledních 20 let. I evropským firmám ale hrozí nebezpečí. Týká se hlavně možnosti dlouhodobé bankovní krize, rozpadu eurozóny a migrace.
Dostupnost úvěrů v Evropě je již nyní nízká a mnohé SME tudíž nejsou schopny využívat příležitosti, které se na trhu objeví. Pokud by pak došlo k rozpadu eurozóny, byl by narušen společný trh a užívání společné měny. Firmy v Německu, které ze 43 % exportuje do zbytku eurozóny, by byly poškozeny silnou markou. Konkurenceschopnost firem na periferii, jejíž měny by oslabily, by naopak vzrostla. Faktem ale zůstává, že průmysl v těchto zemích není příliš rozvinutý a celkově by se tak při rozpadu eurozóny dal čekat negativní efekt. A evropské SME silně ovlivňuje i jejich domácí prostředí. Pokud by tedy nastala silnější migrace z chudších zemí (například Řecka či Portugalska) do bohatších zemí (například Německa či Francie), ohrozilo by to SME v chudších zemích.
(Zdroj: Natixis)