Rychle vzhůru dnes vylétly akcie norské společnosti Opera , známé především díky webovému prohlížeči Opera. Za nebývalým pohybem stojí rozvířené spekulace, že o koupi firmy jedná provozovatel největší sociální sítě světa , který vstoupil před několika dny na burzu.
Akcie společnosti Opera vylétly na burze v Oslu až o 26 procent, což je nejvyšší nárůst ceny od prvního veřejného prodeje titulu v roce 2004 (viz graf). Při dnešním růstu cen akcie činí tržní hodnota společnosti v přepočtu více než 800 milionů dolarů, podle analytiků by ale potenciální konkurenční boj o firmu ze strany Googlu vynést případnou cenu kontaktu na více než miliardu dolarů. Zprávu o tom, že zvažuje podání nabídku na koupi Opery, přinesl web Pocket-Lint. Mluvčí obou společností zatím odmítli spekulace komentovat.
Opera Software - vývoj ceny akcií od uvedení na burzu v roce 2004

Opera je poslední velký samostatný prohlížeč, konkurující gigantům jako je , a . Společnost má silnou finanční pozici a může tak být atraktivním cílem pro větší hráče, jako je právě , podotýká analytik Abg Sundal Collier Aleksander Nilsen. „Koupě by strategicky dávala pro smysl. Chce-li vlastní prohlížeč, má dvě možnosti: buď si sám vlastní vytvořit, což potrvá, nebo koupit společnost, která již prohlížeč provozuje. A Opera je jediným nezávislým hráčem na trhu,“ říká Nilsen.
může především lákat zavedená mobilní technologie Opery, jejíž platforma Opera Mini má zhruba 170 milionů uživatelů a zajišťuje tak společnosti významné obchodní vztahy s výrobci mobilních přístrojů i telefonními operátory. Podle pondělního listu The se údajně ještě letos chystá uvést na trh vlastní chytrý mobilní telefon. Podle NYT jde již o třetí pokus firmy o vytvoření telefonu.
bojuje s rychlým přechodem uživatelů sociální sítě od užívání na osobních počítačích k mobilní verzi Facebooku, který s sebou nese nutnost upravit strategii reklamy. Hlavním zdrojem příjmů FB je zatím reklama na webu, která je přesně cílena podle zájmů uživatele a jeho chování na stránkách. Koupě Opery by v tomto ohledu mohla být podle analytiků rychlejším řešením, než budovat vlastní platformu.
„Opera by byla pro rozumnou volbou hned v několika ohledech, pozvedla by například malé zkušenosti FB s mobilními telefony či by jí pomohla udržet vývojáře online her, kteří u FB postrádají právě propojení s mobilní platformou. Dále by tak společnost zlepšila svou schopnost cílit reklamy,“ uvádějí hned několik důvodu analytici Arctic Securities. Právě evidentní přínos případného kontraktu pro může podle ekonomů výrazně vytlačit jeho cenu – hlavní norská banka DNB vidí potenciál na dvojnásobku páteční závěreční ceny akcií Opera , tj. celkem na 1,35 mld. USD; Danske odhaduje možnou cenu na 1 až 1,2 mld. USD.
O zájmu Opery o akvizici vůbec jednat, lze zatím jen spekulovat. Její zakladatel a hlavní akcionář (10,9% podíl) Jon S. Von Tetzchner se nicméně nechal dříve slyšet, že by se společnost měla zaměřit na organický růst. „Chci, aby se Opera soustředila na růst a dosahování dobrých výsledků, má v sobě mnoho příležitostí,“ prohlásil s tím, že se drží cíle 500 milionů uživatelů do roku 2013. Podle průzkumu Bloomberg by měly letos tržby Opera vzrůst v průměru o 38 procent na 1,24 mld. NOK.
Další překážkou případné dohodě s Facebookem mohou být v současnosti dobré obchodní vztahy Opery s Googlem, co se týče platformy Opera Mini a Opera Mobile, uvádějí analytici Arctic Securities. Zatímco organický růst umožní norské společnosti udržet si paralelně vztahy s Facebookem i Googlem, jakmile by měla jedna ze společností převzít nad Operou plnou kontrolu, prémie, kterou za to zaplatí, bude pěkně vysoká.
v květnu vstoupil na technologický trh Nasdaq v IPO, jehož objem dosáhl 16 mld. USD. Hned první den však akcie zavíraly jen těsně nad upisovací cenou 38 USD, když poklesu zabránila masivní podpora upisujících bankovních domů. Poklesu se však titul neubránil v následujících dnech a aktuálně se obchoduje bezpečně pod upisovací cenou, mírně nad 30 dolary. IPO provázely technické problémy, které rozpoutaly vlnu žalob na , hlavního manažera IPO, banku , i burzovního operátora Nasdaq . Zkušenost údajně negativně ovlivnila další zájemce o IPO a některé firmy už avizovaly, že plánovaný vstup na burzu prozatím odkládají, což podle expertů může být jen začátek. Investoři po zkušenostech s Facebookem zřejmě nebudou chtít riskovat, že hodnota jejich investice hned prudce klesne.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, čtk)