Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč již neplatí tradiční inflační rovnice

Proč již neplatí tradiční inflační rovnice

27.07.2012 17:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Učebnicová monetární teorie říká, že zvýšení nabídky peněz vede k vyšší inflaci. Fed ale od roku 2008 ztrojnásobil monetární bázi a k růstu inflace nedošlo. Sazby leží na historických minimech, ale ekonomika stále zápasí, běžný proces peněžní multiplikace se zadrhl, inflační tlaky jsou malé. Vývoj roční inflace, čtyřletého průměru a desetiletých očekávání v USA shrnuje následující graf:

rovnice

Je dobře známo, že Milton Friedman považoval inflaci za monetární jev – vzniká pouze v případě, že růst peněžní nabídky převyšuje růst produktu. Někteří ekonomové tak poté, co Fed začal rychle zvětšovat monetární bázi, varovali před vysokou inflací. Vývoj, který nastal, však ukazuje, že tradiční učebnicové vztahy mezi monetární politikou, penězi a inflací jsou zastaralé a pohled na ně se musí změnit.

Z hlediska monetární politiky je klíčový objem bankovních rezerv. Do roku 2008 Fed z těchto rezerv bankám neplatil žádný úrok. Banky mají v takové situaci silnou motivaci k tomu, aby tyto rezervy použily k úvěrům. Pokud má nadměrné rezervy celý bankovní systém, zvýší se dostupnost úvěrů v ekonomice, klesají zápůjční sazby a ekonomická aktivita roste. Přesně tento mechanismus leží za klasickou monetární teorií peněžního multiplikátoru, která počítá s tím, že růst báze doprovází proporcionální růst peněžní zásoby. V takové situaci by zvýšení rezerv v době, kdy ekonomika dosahuje svého potenciálu, zvýšilo inflaci. Jak ale mohlo dojít k tomu, že Fed ztrojnásobil monetární bázi, ale peněžní zásoba neprošla prudkým růstem a nevyvolala růst inflace?

Rozhodujícím faktorem je to, zda banky nechtějí raději držet rezervy u Fedu namísto toho, aby poskytovaly více úvěrů. Pokud se sazby celkově nacházejí nízko, poptávka po rezervách je velmi elastická a banky se chovají podobně jako firmy a domácnosti – hromadí hotovost a čelí tak vysoké nejistotě. Jinak řečeno, peněžní multiplikátor kolabuje. Nastala tedy taková situace, že za poslední čtyři roky došlo i přes 200% růst báze jen k 28% růstu M2 a nominální výdaje se zvýšily pouze o 8 %.

Nyní se můžeme ptát, proč Fed rezervy zvyšuje, když je banky nepoužijí k úvěrování? Důvodem je podpora finančních trhů a snaha o stimulaci ekonomiky. Fed totiž poté, co snížil sazby k nule, nakupoval dlouhodobé cenné papíry a platil za ně právě rezervami. Tyto nákupy zvýšily poptávku po vládních dluhopisech a dalších cenných papírech, následně rostla jejich cena a klesaly výnosy. To pak pomohlo uvolnit podmínky na finančních trzích a podpořit ekonomickou aktivitu. Tato stimulace funguje primárně na základě poklesu sazeb, ne na učebnicovém navyšování rezerv. Fed pak z těchto rezerv platí úrok a ve chvíli, kdy zvýší klíčovou sazbu, také pravděpodobně zvýší sazbu týkající se rezerv. Zamezí tak tomu, aby v době, kdy se zvýší ekonomická aktivita, banky nezačaly nekontrolovaně zvyšovat objem úvěrů, vyvolaly prudký růst peněžní nabídky a nakonec i inflaci.

(Zdroj: San Francisco Fed)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
9:00UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací
8:59Start trhů bude nevýrazný, Philip Morris ČR bez nároku na dividendu, BlackRock posílil v Monetě, známe výsledky ARM či AIRBNB  
6:33Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university