Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato a akcie – cykly a trend

Zlato a akcie – cykly a trend

09.05.2024 18:03

I u zlata se někdy hovoří o fundamentu, ale tento výraz je tu používán v trochu jiném slova smyslu, než u akcií. I proto se tu zlatu věnuji jen výjimečně, dnes ale udělám výjimku. Tedy napůl – podíváme se na poměr cen zlata k akciím. Ten si prochází určitými dlouhodobými cykly, dnes pár poznámek k nim a i k tomu, jak by se vlastně ceny akcií a ceny zlata měly vyvíjet „modelově “.

1. Cyklus: Následující graf ukazuje poměr cen zlata k indexu amerických akcií a také zvlášť ceny těchto dvou aktiv. Zlato na akcie dlouho ztrácelo po sedmdesátých letech, cyklus se otočil nahoru po roce 2000, další obrat přišel pár let po roce 2008. Za významného tahouna cen zlata jsou považovány reálné sazby – jejich pokles by měl táhnout ceny nahoru a naopak. Podobně by tomu ale mělo být i u akcií – vyšší reálné a nominální sazby by měly zvyšovat požadovanou návratnost a ceny a valuace tak táhnout dolů.

af
Zdroj: X

Nějaké jednoduché vysvětlení popsaného cyklu na základě sazeb nevidím. Ve vztahu k relativním cenám akcií a zlata lze zmínit i pohled, podle kterého ukazují na přesouvající se náklonnost a averzi k finančním a reálným aktivům – pokud investoři preferují aktiva reálná, mělo by získávat zlato a naopak. Zde bych ale dodal, že ona definice reálných a finančních aktiv je tu hodně volná: Akcie jsou sice řazeny do finančních aktiv, ale fakticky jde o vlastnické podíly reálných aktiv. Hovořili bychom tedy spíše o přesunech popularity mezi dvěma druhy reálných aktiv.

2. Modelový trend: Když se díváme na uvedené křivky, může nás napadnout otázka, jak by se vlastně měly cena akcií ku ceně zlata chovat modelově. Uchopit to lze jistě více způsoby, já jsem tu před časem trochu rozebíral, jak by se modelově měly chovat ceny akcií relativně k peněžní bázi, či produktu. Od toho se dá odrazit a to následujícím způsobem: Dejme tomu, že produkt v ekonomice by rostl o 2 % a ceny také o 2 % ročně (na cíli centrální banky). Nominální růst ekonomiky by tak trendově byl 4 %. Centrální banka by v tomto modelu zvyšovala bázi tak, že konečná peněžní nabídka roste o 4 % ročně – pokrývá tak 2 % reálný růst a o 2 % zvyšuje cenovou hladinu (nemění se rychlost oběhu peněz a multiplikace).

Akcie by na efektivním trhu mohly dlouhodobě růst tempem odpovídajícím požadované návratnosti (tedy ve speciálním případě, že nebudou vyplácet žádné dividendy). Bezrizikové výnosy budou v našem případě právě na 4 % (budou odpovídat nominálnímu růstu ekonomiky). Požadovanou návratnost pak tvoří ještě rizikové prémie. A ty by tudíž fakticky ukazovaly, o co rychleji budou akcie růst ve srovnání s nominálním růstem celé ekonomiky (či nabídkou širších peněz). Pokud by tedy riziková prémie akciového trhu byla třeba na 5,5 %, ekonomika by rostla ročně o 4 %, peněžní zásoba také a akcie o 9,5 % (4 % + 5,5 %). Tedy právě o 5,5 % rychleji (dividendové výnosy by toto číslo snižovaly).

Cena zlata by v tomto modelu mohla také růst o 4 % - kopírovat růst peněžní zásoby. Nebo jen o 2 % - kopírovala by pouze inflaci. V obou případech by vycházelo, že akcie porostou opět rychleji a poměr zlato/akcie bude trendově klesat. A na to pak v případě zájmu můžeme věšet další předpoklady. Jakou řečí hovoří praxe ukazuje onen graf, ale hodně tu samozřejmě záleží na zvoleném časovém období. Druhý obrázek ukazuje růsty akcií a zlata od roku 1988 a to spolu s volatilitou jako aproximací rizika:

aq


 

Čtěte více:

Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
06.05.2024 17:56
Modelový cyklus na akciovém trhu vypadá následovně: Valuace, tedy pomě...
Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
07.05.2024 17:28
Valuace největších technologických firem jsou znatelně nad valuacemi c...
Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
08.05.2024 16:26
Včera jsme se tu věnovali tomu, že u utilit dosahuje rozdíl mezi divid...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data