Už 48 medailí, z toho 22 zlatých a po třinácti stříber a bronzů, získala Velká Británie na pro ni letos domácích olympijských hrách v Londýně. To je olympijský bronz po o každou medaili se přetahujících Američanech a Číňanech. Se sportovním úspěchem ale, zdá se, kontrastuje propadák po stránce očekávaného pozvednutí tržeb obchodníků a vytíženosti služeb. Důvod? Londýňané v očekávání „ztráty vlastního města“ a rozsáhlých bezpečnostních opatření i varování před krizí na notoricky ucpaných ulicích a v hromadné dopravě raději zmizeli či se zavřeli doma. Turisté se zase drží vyjma sportovních utkání opodál po sérii bezpečnostních varování a zdviženém ukazováčku před případnými „nežádoucími“ excesy.
Od olympijských her Británie očekávala kromě jiného výrazné posílení turistiky v Londýně a okolí se zhruba milionem turistů denně navíc (dle původních vládních očekávání), dočkala se ale opaku a propadu tržeb obchodníků. Napověděla již zpráva na samém zahájením her. Průzkum mezi 150 londýnskými obchodníky a provozovateli služeb ukázal, že jen desetina jich registrovala růst zájmu v souvislosti s hrami, 13 procent v centru Londýna. „Jsou inspirující sportovní událostí, ale s jen malým či dokonce negativním přínosem pro ekonomiku v recesi v nejdeštivějším létě za mnoho posledních let,“ uvedl David Saul z londýnské Business Environment. „Neznám téměř nikoho v okolí, kdo by v souvislosti her získal nové zakázky. Ty má jen několik největších firem, pro které jde o tučnou sezónu,“ dodal.
„Ekonomické efekty Londýna 2012 budou krátkodobé a slabé,“ míní za corporate finance pro Evropu a Střední Východ Moody’s Miriam Durand. „Dodatečnými tržbami vítězí jen velmi úzký záběr sektorů,“ dodává. Tam řadí infrastrukturu, podílející se na výstavbě zázemí pro hry nasazením zhruba 40 tisíc stavebních dělníků, z nichž řádově desetina byla předtím nezaměstnána. V průběhu her má těžit ubytování, doprava a pohostinství ze zhruba 800 tisíc nových vícedenních návštěvníků, z toho 300 tisíc ze zámoří a půl milionu domácích a ze značné části také skrovnějších z dalších částí Velké Británie, říkají odhady Moody‘s. To jsou ale nyní, v průběhu her, stále jen očekávání.
První reálná a slabá čísla bilancovala olympiádu po prvním týdnu a víkendu. Pouze první neděli her se průměrný počet návštěvníků obchodů v západním Londýně mírně zvýšil, po celý první týden včetně soboty ale vývoj proti normálu ilustruje zhruba 12% mezitýdenní pokles (před hrami a v jejich průběhu) i více než 12% meziroční pokles, potvrzující běžné úrovně návštěv. „Olympiáda po ekonomické stránce zatím selhává. Londýnské hotely, restaurace i ulice zejí prázdnotou. Londýn se vylidnil, vypadá jako město zoombie,“ poznamenal na svém twitterovém profilu například ekonom Nouriel Roubini.
Proti očekávání 800 tisíc až milionu návštěvníků se dle statistik dopravy a informací od zaměstnavatelů zhruba dva miliony v Londýně pracujících lidí uchýlily k práci z domova. Znamená to propad tržeb restaurací i dalších obchodů. Z návštěvníků desítky tisíc opustily Londýn na samém počátku her, protože nesehnaly lístky na chtěné sportovní události.
Britská vláda již svá očekávání chladí spolu s chladným londýnským počasím. V situaci ekonomiky klesající 3% anualizovaným tempem, které premiér David Cameron omlouvá zejména vnějšími vlivy (dluhovou krizí Evropy) a právě mimořádnou nepřízní počasí (které si pohrává s olympiádou i třeba červnovými oslavami narozenin královny Alžběty II, které měly také svůj ekonomický rozměr), ustupuje hlava vlády od vyzdvihování rychlých ekonomických efektů her. Ministr kultury a sportu Jeremy Hunt hovoří o nákladech na celé olympijské hry kolem 15 miliard amerických dolarů (do 10 miliard liber), odhady soukromého sektoru sahají kolem 20 miliard dolarů. Hunt říká, že v dlouhodobém horizontu očekává v důsledku posílení obchodu přínos v rozsahu (právě) 20 miliard dolarů. Oblíbený „vtipálek“, starosta Londýna Boris Jonhson, vybruslil ze svého dřívějšího vyjádření o zhruba nulovém zisku jeho úpravou na „nerovnoměrné efekty napříč sektory“ a pro něj typicky nadsazeným dodatkem, že lidé mimořádně vylidněný Londýn budou moci poznat jako mnohem přívětivější město se spoustou míst, kam zajít za klidem.
A tak se stalo. Prázdné jsou i obvykle přecpané přestupní stanice Victoria či Waterloo nebo chodníky Knightsbridge, Oxford Street, Bond Street, Piccadilly nebo Soho. Tamní obyčejně přeplněné kavárny a jiná posezení sundaly ceny o pětinu. Obchody na západě Londýna hovoří o poklesu tržeb o 10 a více procent. Ricky McMenemy, šéf proslulé restaurace Covent Garden, specializující se na britskou kuchyni, hovoří o katastrofě, znamenající na číslech poloviční obsazenost jindy beznadějně vybukované restaurace. Hotely na západě Londýna, které zkusily „vývar“ nasazením pětinásobných cen, je pokorně vracejí na normální úrovně nebo nabízejí až 50% slevy. 30-50% slevy jsou k vidění také v poloprázdných obchodech , Guess, , ale i třeba KORS nebo . Mluvčí asociace licencovaných taxikářů Steve McNamara se zase na dálku premiéra Camerona ptá, kde je těch 30 procent zákazníků, kteří chybějí k obvyklým tržbám v tomto ročním období a kde jsou ty deseti a statisíce nových, které vláda slibovala z řad turistů.
Vylidněním či zdomácněním Londýňanů a chybějícími turisty trpí také galerie, kina či divadla. Nica Burns, vedoucí divadla Nimax, ale dle svých slov s každým dnem pozoruje zlepšení. Připisuje jej právě opadávání vtloukaných obav z enormních bezpečnostních opatření a problémů v dopravě. „První týden her byl pro nás nejhorším týdnem v roce. Situace se pozvolna lepší, jsme ale znepokojeni. Olympijské hry jsou po sportovní stránce skvělé, ale já si připadám, jak kdybych se jich účastnil v roli desítky na terči soutěže lukostřelců,“ dodává s nadsázkou Burns.
Závěrečný ceremoniál čeká londýnskou olympiádu tuto neděli. Statistiky, bilancující celkové přínosy pro byznys, budou přicházet později. A pokud jde o londýnské počasí, po slunečném čtvrtku a pátku a nejisté sobotě má nedělní závěrečný ceremoniál „Symfonie britské hudby" opět zkrápět déšť. Ke slovu tak zřejmě znovu přijdou české holínky.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, NYT, WSJ, The Guardian, Barclays)