Nezaměstnanost v Řecku svůj růst jen tak nezastaví a v příštím roce se vyšplhá ze současných 23 procent nadosah k 30% hranici. S touto předpovědí dnes přišel institut pro výzkum práce, který je součástí největšího řeckého odborového svazu zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE. Pozitivní trendy na řeckém trhu práce v současnosti v zemi opravdu k vidění nejsou.
Řecký statistický úřad včera oznámil, že míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu vzrostla z 22,6 procent na nové historické maximum 23,1 procenta kvůli negativním dopadům hospodářské recese na trh práce.
Míra nezaměstnanosti v Řecku tak již nyní dosahuje více než dvojnásobku průměru eurozóny. Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 6,5 procenta. Vlivný řecký ekonomický institut IOBE předpokládá, že v celém letošním roce dosáhne hospodářský pokles 6,9 procenta.
Dnešní prognóza řeckého odborového svazu zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE potom předpovídá růst míry nezaměstnanosti v roce 2012 na 28 až 29 procent a nebojí se dodat, že tvrdá úsporná opatření vlády ohrožují sociální smír v zemi.
Pracovní rezervy jako cesta úsporám
Poslední dny také přinesly zprávy o tom, že se Řecko chce vrátit k někdejšímu plánu, který počítá s vytvořením takzvaných pracovních rezerv. Do rezerv má být převedena část současných státních zaměstnanců, kteří by určitou dobu pobírali část mzdy a poté by byli propuštěni. Mohlo by se to týkat až 40.000 lidí. Agentuře Reuters to pod podmínkou zachování anonymity řekli činitelé z řecké vlády. Plán má zemi pomoci ušetřit 11,5 miliardy eur, což výměnou za uvolnění další finanční pomoci požadují mezinárodní věřitelé.
Záměr, který byl kvůli nedotknutelnosti zaměstnanců ve státním sektoru kdysi v Řecku politickým tabu, je patrně jedinou možností, jak věřitele přesvědčit, aby Řecko ještě finančně drželi nad vodou.
Atény už loni věřitelům slíbily, že výměnou za finanční pomoc postupně propustí až 30.000 státních zaměstnanců. V Řecku jich je odhadem zhruba 700.000, což je asi sedm procent z celkového počtu obyvatel Řecka. Co se nepovedlo v roce 2011, má dotáhnout do konce nová vlády, která vzešla z červnových druhých předčasných voleb v zemi. "Plán pracovních rezerv tentokrát projde," řekl vládní zdroj.
Podle nenaplněného plánu předchozí socialistické vlády se předpokládalo, že zmíněných 30.000 státních zaměstnanců bude převedeno do takzvané pracovní rezervy. Rok by pobírali 40 procent původního platu a pak by byli propouštěni. Prozatím ale odešlo jen asi 6500 zaměstnanců, většina z nich do důchodu.
Za prací do Německa
Míra nezaměstnanosti v Řecku již překročila úrovně z šedesátých let minulého století, kdy zemi kvůli práci opustilo téměř 1,5 milionu lidí. Spolu s tím, jak Řecký list Ta Nea včera otevřeně popsal toky pracovníků, kteří ze země míří do ekonomicky lépe prosperujících zemí. Tisíce mladých Řeků již podle listu Ta Nea odešly za prací do zahraničí, zejména do Německa, severní Itálie, Francie a Austrálie. Historie se však zcela neopakuje, v 60letech totiž především odcházeli pracovníci s nízkým vzděláním, zatímco nyní Řecko přichází o kvalifikované pracovní síly.
Německá Spolkové agentura práce posledními údaji potvrzuje, že v největší ekonomice eurozóny výrazně přibylo Jihoevropanů, zejména Španělů a Řeků. Na konci května pracovalo v Německu podle úřadu 452.000 Španělů, Řeků, Italů a Portugalců, což je o 6,5 procenta víc než před rokem. Celkově přitom zaměstnanost v Německu ve stejném období stoupla jen o 1,6 procenta.
Agentura nevylučuje, že část z těchto Jihoevropanů mohla v Německu žít už dříve a teprve nyní našla práci. "S největší pravděpodobností ale tento nárůst souvisí s dluhovou krizí v těchto zemích," soudí německá obdoba českých úřadů práce.
Nejvíce v Německu přibylo pracujících Španělů a Řeků, jejichž počet vzrostl o 11,5, respektive 9,8 procenta. Portugalců v zemi dělá o téměř šest procent víc a Italů o 4,2 procenta. V celkových číslech tak na konci května mělo v Německu zaměstnání 117.700 lidí s řeckým pasem, 46.000 Španělů, 55.600 Portugalců a 232.800 lidí z Itálie. Další tisíce jejich krajanů se pak snaží v Německu práci najít. Do této kategorie podle agentury práce spadá téměř 8000 Španělů, 26.800 Řeků a 8500 Portugalců.
(Zdroj: ČTK, DPA, Ta Nea)