Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo směřuje k rozhodujícímu referendu o Evropě

Německo směřuje k rozhodujícímu referendu o Evropě

13.08.2012 16:08, aktualizováno: 13.8. 18:13

Aktualizováno

Angele Merkelové skončila dovolená a čekají ji opět perné chvilky. Na německé politické scéně jsou v poslední době stále častěji slyšet hlasy o nutnosti podrobit další směřování Evropské unie referendu. Němci přitom pod tíhou nákladů za poslední roky ztratili značnou část důvěry v evropskou integraci.

Německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle stojící v čele německé koaliční Svobodné demokratické strany (FDP) se včera stal posledním vysoce postaveným německým politikem volajícím po souhlasu Němců s plány na odevzdání části národních pravomocí Bruselu v rámci nové ústav EU. „Doufám, že budeme mít opravdovou evropskou ústavu a také, že o ní proběhne referendum,“ řekl Westerwelle v nedělním vydání nejčtenějších německých novin Bild.

Bavorský premiér a šéf CSU, sesterské strany CDU Angely Merkelové, Horst Seehofer potom včera v rozhovoru pro Welt am Sonntag také naznačil svou podporu uskutečnění evropského referenda. Nechal se totiž slyšet, že Evropa nesmí být do budoucna pouze „projektem elit“, ale musí být slyšet také hlas „běžných Němců“. Občané by podle něho měli mít právo rozhodovat o všech otázkách týkajících se přesunu pravomocí do Bruselu, přijímání nových členských států a společného ručení či vydávání dluhopisů v Evropě.

Hlasy sílí

Ministr zahraničí a šéf CSU se tak zařadili po bok dalších vlivných německých politiků, kteří již veřejně promluvili o nutnosti podrobit referendu plán na hlubší evropskou integraci prosazovaný Angelou Merkelovou jako ultimátní řešení evropské dluhové krize. Poměrně překvapivě byl jedním z prvních z nich Wolfgang Schäuble, německý ministra financí a spolustraník Merkelové.

Schäuble v červnovém rozhovoru pro Spiegel přiznal, že jednotný evropský hospodářský prostor bude fungovat jen při omezení role národních vlád a parlamentů, což by si nejspíš vyžádalo referendum o změně ústavy. Ministr financí před více než měsícem trochu překvapivě hájil myšlenku zřízení postu evropského ministra financí, který by mohl vetovat národní rozpočty, a vytvoření bankovní unie se jednotným evropským kontrolním orgánem.

Také bývalý ministr financí a možný kandidát na kancléře za německou opoziční sociální demokracii SPD Peer Steinbrück v nedávném rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že očekává, že v příštích dvou letech k referendu o Evropě dojde. V případě Německa by přitom šlo o novinku, lidé nehlasovali ani o sjednocení země, ani o zániku německé marky.

Pochyby se ale vznášejí nad případným výsledkem tohoto hlasování lidu. V polovině letošního roku se domnívala více než polovina Němců oslovených v průzkumu státní televize ARD, že u společné měny nyní převažují negativa nad pozitivy a německou marku si přálo zpět 55 procent Němců (v listopadu 2011 to bylo 46 procent).

„Debata o referendu ukazuje, že Německo hodlá pokročit kupředu v oblasti dalších kroků na podporu evropské integrace i za cenu nutných dodatků k německé ústavě,“ komentuje poslední vývoj na německé politické scéně dnešní analýza Citigroup (29,07 USD, 0,59%). Upozorňuje přitom, že s ohledem na významnou opozici veřejnosti vůči sdílení evropského dluhu může konání referenda, které je podmínkou změny ústavy významně omezit další (finanční) zapojení Německa do řešení dluhové krize v eurozóně.

Jak by mohlo referendum vypadat?

Vlivný německý časopis Der Spiegel ve svém posledním vydání přišel hned se třemi možnými cestami, kterými by Německo mohlo nakonec dospět ke konání spolkového referenda.

První možnost je ryze demokratická. Sílící diskuse na německé politické scéně a vyostřující se veřejné mínění mohou dotlačit politiky ke svolání referenda o dalším směrování Evropské unie. Jak již bylo napsáno výše, jednalo by se o historicky nevídaný příklon k přímé demokracii v Německu.

Pravděpodobnější se tak zdá být cesta vynucená okolnostmi. Bude-li totiž evropská integrace pokračovat na posledním summitu vágně vytyčeným směrem užší integrace a vytvořením fiskální unie, přijde dříve, či později chvíle, kdy se další krok nebude snoubit s německou ústavou a referendum tak bude nevyhnutelné.

Třetí možností by pak bylo celoevropské referendum. Na stůl se totiž opakovaně vrací myšlenka jediné ústavy pro všechny členské země EU, jejímž předstupněm by logicky bylo evropské referendum, kterého by se ve stejnou chvíli zúčastnili všichni Evropané.

V případě evropského referenda již nyní již nyní visí velký otazník například nad jeho výsledkem ve Velké Británii. Britský premiér David Cameron na začátku července prohlásil, že je ochoten uspořádat referendum o vztahu Británie s Evropskou unií. Jeho předchůdce Tony Blair se bojí, ale ve víkendovém rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit varoval, že by v případě referenda o setrvání v Evropské unii mohlo Spojené království EU opustit.

(Zdroj: Spiegel, Bild, AFP, Citi, ARD, Die Welt, Süddeutsche Zeitung, Die Zeit, Euracitv)


Čtěte více:

Cameron připustil referendum o EU. Otázkou by nebylo jen setrvání v unii
02.07.2012 14:40
Britský premiér David Cameron je ochoten uspořádat referendum o vztahu...
S&P potvrdila Německu nejvyšší rating
02.08.2012 8:49
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila Německu jeh...
V Německu se rozhořel spor ekonomů o krizi eura, politici kritizují ESM a rostoucí roli ECB
06.08.2012 8:41
V Německu v posledních týdnech vzplál spor ekonomů o krizi eura, který...
Mělo by Německo přijít o rating AAA?
07.08.2012 7:58
Byl to rozumný krok, když agentura Moody’s snížila výhled ratingu Něme...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m