Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Německo schválilo historicky fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku

Rozbřesk: Německo schválilo historicky fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku

19.03.2025 9:06
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Německý parlament včera schválil historickou změnu v rozpočtové politice. Pod taktovkou CDU/CSU, SPD a Zelených byla rozvolněna dluhová brzda, což umožňuje masivní navýšení investic do obrany a infrastruktury. Německo tak po mnoha dekádách hlásí odklon od vysoce konzervativní a v současnosti svazující fiskální politiky směrem k podpoře hospodářského růstu a vlastní bezpečnosti ve zvláště nejistých časech po nástupu Donalda Trumpa.

Součástí fiskálního balíčků jsou tři hlavní opatření. Za prvé, investice v rozsahu 500 mld. euro do infrastruktury v následujících dvanácti letech (1 % HDP ročně), z čehož bude jako ústupek Zeleným směřovat jedna pětina do zelené transformace. Za druhé, výdaje na obranu nad 1 % HDP jsou vyňaty z dluhové brzdy a německá vláda tak může z aktuálních 2,1 % HDP směřovat ke 3,5 % HDP. Za třetí, spolkové země mohou nově vykázat (strukturálně) deficitní hospodaření v rozsahu 0,35 % HDP, podobně jako centrální vláda.

Finální schválení balíčku se odehraje v pátek ve Spolkové radě (Bundesrat), kde rozhodují regionální vlády. Podle nastupujícího premiéra F. Merze ale nepůjde o žádnou překážku.

Jaké dopady německé fiskální bazuky očekáváme? V první fázi zejména zlepšení sentimentu na úrovni podniků i domácností, což může zlehka vylepšit už letošní růst německé ekonomiky. Investice do infrastruktury (a v menší míře také do obrany) ale viditelně vylepší růst HDP až v letech 2026 a 2027, kdy dojde k jejich realizaci. Vzhledem k tomu, že německá ekonomika operuje dlouhodobě pod svým potenciálem, se příliš neobáváme silných inflačních tlaků. Brzdou růstu ale mohou být vyšší úrokové sazby, zejména na dlouhém konci výnosové křivky.

Pro českou ekonomiku je schválení rozpočtového balíčku dobrou zprávou. S výkonem německé ekonomiky je totiž ta naše dlouhodobě silně svázána (zhruba třetina vývozů směřuje do Německa) a její oživení se projeví vyšším růstem také v Česku. Hrubým odhadem zhruba o 0,2-0,3 p.b. HDP v roce 2026. O vzpruhu půjde především pro exportně orientovanou část průmyslu, která již více než dva roky čelí zabrzděné zahraniční poptávce.

*** TRHY ***

Koruna

Koruna nadále osciluje okolo hranice 25,00 EUR/CZK bez jasné vidiny, jakým směrem se dále vydá. Výrazněji na českou měnu nezapůsobil ani včerejší komentář člena bankovní rady Jakuba Seidlera pro Bloomberg. Dle něj by měly úrokové sazby zůstat na zasedání v příštím týdnu beze změny, vzhledem k nejistému globálnímu vývoji, obchodním konfliktům a přetrvávajícím cenovým tlakům v sektoru služeb. Tržní sázky, které aktuálně zaceňují pokles sazeb o 50 bazických bodů na horizontu dvanácti měsíců, pak Seidler označil jako “relativně férové”.

Eurodolar

Včerejší telefonát mezi americkým a ruským prezidentem ukázal, že cesta k (celkovému) příměří na Ukrajině bude ještě dlouhá, což i trh v podobě sázejících Polymarketu ocenil výraznou redukcí pravděpodobnosti, že něčeho takového bude dosaženo. Jisté zklamání reflektoval eurodolar, který sestoupil z lokálního maxima dosaženého v blízkosti 1,095.
Dnešek by však měl být o večerním zasedání Fedu a to přesto, že úrokové sazby se měnit nebudou. Ve hře však bude nová prognóza a komunikace, která bude muset zohlednit nejen kroky vládní administrativy (dopad cel), ale i přicházející data, jež ukazují na obecně slabší ekonomiku a vyšší inflační očekávání. Pro Fed, resp. pro jeho šéfa J. Powella bude ovšem prezentace nové prognózy komunikačním oříškem, neboť velmi pravděpodobně dojde ke stagflační revizi (růst HDP dolů, inflace nahoru), přičemž konsensuální výhled pro úrokové sazby se zřejmě měnit nebude. Další kladná revize inflace (pro rok 2025) a vysoká inflační očekávání domácností pak zřejmě nedovolí J. Powellovi dát trhu naději, že by mohl brzy sazby snížit, což by mohl být nepřímý jestřábí (a tedy pozitivní) signál pro dolar. Naopak jisté riziko pro dolar představuje možnost, že Powell avizuje zpomalení tempa kvantitativního utahování (druhé formy měnové restrikce).

Akcie

Včerejší obchodní seance na Wall Street byla od začátku ve vyčkávacím módu na telefonát prezidentů USA a Ruska. Nejblíže pondělním závěrečným hodnotám se obchodovaly akcie z průmyslového indexu Dow Jones Industrial Average, který zaostal za předchozím dnem o cirka 0,5 %. Zvýšené geopolitické napětí nesvědčí akciím z technologického indexu Nasdaq Composite, ten se propadl přibližně o 1,5 %. Akcie skupiny Mag7 stejně jako technologický index neprožily vydařený obchodní den a nejméně se dařilo automobilce Tesla, která odepsala zhruba 5 %. Akcie Meta Platforms propadly okolo 4 %, Nvidia nechala v trhu přibližně 3 %, akcie Microsoft, Google a Amazon snížily svoji hodnotu o více jak 1 %. Nejméně ze sedmičky top společností obchodovaných na burze v USA odepsal Apple, a to kolem 1 %.


Čtěte více:

Od pomalého k silnému: Německo je připraveno podpořit růst Evropy
19.03.2025 6:16
Hospodářský růst v eurozóně je i nadále pomalý, ale rostoucí příjmy, n...
Ziskovost firem vysoko nad růstovým trendem, podíl zisků na příjmech vysoko nad průměrem. Co to dohromady může znamenat?
18.03.2025 17:17
Zisky amerických obchodovaných společností jsou už řadu let vysoko nad...
Pokračování negativní ságy na trzích aneb geopolitické riziko zpět ve hře
18.03.2025 21:07
Druhá obchodní seance ve 12. týdnu na Wall Street byla od začátku ve v...

Váš názor
  • Ani pro Česko, ani pro Německo
    19.03.2025 10:45

    Již desítky let jede "svobodná", ale i čísnká ekonomika na steroidech. Představa, že tiskem peněz bezbolestěn zbohatneme, je úplně zcestná. Představa, že zvýšení výdajů na zborjení nás nebude nic stát a nikoho to nebude bolet, je chorobná. Německo se jen přidá k ostatním vysoce zadluženým zemím Evropy.
    • Re: Ani pro Česko, ani pro Německo
      19.03.2025 11:15

      Tištěním peněz zbohatnou ti, co ty peníze dobře investují. Ostatní zchudnou.
      al321
Aktuální komentáře
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů
8:44ECB pravděpodobně sníží sazby, Čína volá po jednotě proti USA a futures jsou smíšené  
7:55Powell: Americká ekonomika zpomaluje, ale zůstává solidní. Fed vyčkává se změnou úroků na dopad cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data