Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daně po americku: Když jsou roční odvody ministerstvu financí nižší než plat ředitele

Daně po americku: Když jsou roční odvody ministerstvu financí nižší než plat ředitele

17.08.2012 10:51
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Citigroup, Abbott Laboratories, AT&T, Chesapeake Energy a dalších 22 amerických společností loni svým výkonným ředitelům na mzdě a odměnách zaplatily víc, než odvedly na daních ze zisku federální vládě, uvádí se ve studii washingtonského think-tanku Institute for Policy Studies. Daňové břemeno podle levicově zaměřeného institutu pomáhají nadlehčovat odpisy nákladů na výzkum a vývoj, minulé ztráty a zisk držený firmami v zahraničí.

Současná podoba americké daňové regulace umožňuje vrcholovému managementu dostávat královské odměny, které zároveň pohodlně snižují odvody ministerstvu financí, uvádí autoři studie. Například kvůli čtyřem typům daňových úlev spojeným se mzdami přišla státní kasa loni o 14 mld. USD. Tyto úlevy se týkaly pohyblivé složky platu navázané na výkonnost, zaměstnaneckých akcií, nebo třeba snížené 15% sazby u výnosů fondů soukromého kapitálu a dalších finančních institucí. Stát tak v době, kdy je deficit téměř bilion dolarů, dostává méně peněz. Podle studie z 26 firem jich 18 loni získalo daňovou vratku či různé slevy na dani.

Plat 26 výkonných ředitelů, který zároveň převýšil celkový daňový odvod jejich společností, v loňském roce v průměru dosáhl 20,4 mil. USD. Meziročně si tak bossové průměrně polepšili o 23 %. Studie také ukázala, že firmy vedoucí „chytré“ účetnictví svým CEO platí výrazně víc než zbytek korporátní Ameriky. Podle konzultantské společnosti Hay Group si loni 300 ředitelů velkých společností na okamžitě vyplácené složce platu přišlo v průměru na 10,3 mil. USD.

Výkonný ředitel Citigroup Vikram Pandit si loni vydělal 14,9 mil. USD. Víc jako polovina akcionářů přitom na valné hromadě hlasovala (pouze poradně) proti takové výši jeho platu. Banka dostala od ministerstva financí vráceno 144 mil. USD kvůli uplatněným ztrátám z minulých let (hlavně 2008 a 2009). Mluvčí Citi se proti zprávě ohradila s tím, že podobnou možnost měly všechny firmy ve stejné situaci. Dodala, že mezi lety 2000 a 2006 banka na daních ročně odváděla kolem 3,7 mld. USD, navíc prý loni do státní kasy odvedla 3 mld. USD na daních ze mzdy zaměstnanců. Citi také poukázala na to, že Pandit si v roce 2010 dobrovolně snížil plat na jeden dolar.

Telekomunikační gigant AT&T loni svému výkonnému řediteli vyplatil 18,7 mil. USD. Od ministerstva financí dostal vráceno 420 mil. USD díky miliardám daňových úlev z nedávno schválených pravidel o zrychlených odpisech. Firma na svoji obranu uvedla, že na podporu americké ekonomiky loni vydala 20 mld. USD a že plat managementu je úzce svázán s jeho výkonností.

Mezi největšími daňové „šíbry“ patří firma Chesapeake Energy, druhý největší americký těžař zemního plynu. Za dvacet let své existence vydělala zhruba 5,5 mld. USD. Do státní kasy z toho zvládla odvést mizivé jedno procento – tedy méně než polovinu částky, kterou si v roce 2008 vydělal výkonný ředitel firmy Aubrey McClendon.

Oficiálně přitom platí firmy ve Spojených státech 35procentní daň z příjmu. Téma daní je v předvolební Americe, která se potýká s rozpočtovým schodkem 103 procent HDP, jedno z nejcitlivějších.

Chesapeake Energy zdaleka není jedinou americkou firmou využívající neotřelé způsoby účetnictví. Známé jsou i daňové strategie technologických společností v čele s Googlem. Ty ovšem zpravidla zahrnují převádění zisků do zahraničí a následnou nemožnost s penězi volně nakládat ve Spojených státech.

Těžařským koncernům naproti tomu ke snižování výdajů napomáhají přímo zákony. Norma z počátku dvacátého století totiž těžařům umožňuje odečíst si „nehmatatelné náklady na těžbu“. Zákon měl kdysi ochránit podnikatele v relativně rizikovém byznysu před škodami způsobenými vyhloubením „suchých“ vrtů. Technologický pokrok od té doby snížil riziko na minimum.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, E15)


Váš názor
  • prašť jako uhoď?
    17.08.2012 11:22

    Není to tak, že pokud těch 15 milionu dostane ředitel jako plat, tak z nich odvede jako fyzická osoba zrovna takovou daň , tedy hruba kolem jedné třetiny brutto?
    vik.tor
    • Re: prašť jako uhoď?
      17.08.2012 13:55

      Přesně, jak píše Viktor. Izolovaná fakta o dani z příjmů právnických osob vytržená z daňového kontextu (viz obranné komentáře společností). Prostě potřeba senzace za každou cenu ... jak zpívá Kryštof ... půlka pravdy je lež.
      Metaforos
Aktuální komentáře
10.05.2024
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university