Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Všimli si vůbec byrokraté, že jsme v EU?

Všimli si vůbec byrokraté, že jsme v EU?

22.08.2012 5:30
Autor: Viktor Zelinka, KSB

Mnozí z vás, kteří čtete tento článek, máte ve svém pracovním týmu člověka ze zahraničí. Případně ve vaší tuzemské pobočce dočasně pracuje kolega ze zahraniční centrály vašeho chlebodárce. Není to nic neobvyklého, naopak u větších firem jde spíš o pravidlo.

Tušili jste ale, že i když jsou vaši kolegové ze země EU (a mají tak formálně stejné právní postavení jako čeští zaměstnanci), stejně musíte o jejich angažmá písemně informovat krajskou pobočku Úřadu práce, a to nejpozději v den nástupu dotyčného do práce? Stejně tak je nutné dát úředníkům vědět o všech změnách včetně toho, když pracovní poměr kolegy z EU v Česku skončí. Pokud něco z toho, co jsem popsal, zapomenete splnit, připravte si až stotisícovou pokutu.

Odpověď na otázku, proč zákonodárci zarputile trvají na takové byrokracii, mohu dát jen stěží. Zato však z praxe vím, že o zmíněné povinnosti řada tuzemských manažerů a majitelů firem vůbec netuší, a když se o ní dozví, jsou upřímně zaraženi. Vždyť například Slovák, Němec nebo Polák, navíc pokud je v Česku natrvalo usazený, není obecně považován za cizince. Logicky se ptají, jaký přínos tedy naše členství v Unii má, když v praxi se ohledně pracovníků z EU vyžaduje řada administrativních povinností, které se nemusí plnit u českých zaměstnanců.

Ohlášením to nekončí

To ale není vše. Podle zákona také zaměstnavatelé musejí vést o zahraničních pracovnících, které zaměstnávají nebo kteří k nim byli vysláni, evidenci údajů. Například zda jde o muže, nebo o ženu, a jakým nejvyšším dosaženým vzděláním se dotyčný může pyšnit. Tento úřední šiml má podle mého názoru jediný cíl: sběr statistických dat, u kterých je diskutabilní, zda, k čemu a kdo je kdy využije. Jak jinak si vysvětlit potřebu tyto informace sbírat nad rámec toho, co už zaměstnavatelé musejí sdělovat například pro účely sociálního zabezpečení či daní? Údaje o pohlaví zahraničních zaměstnanců a o jejich školních úspěších ale musejí být zjevně nesmírně důležité, když za jejich neposkytnutí opět hrozí stotisícová pokuta.

Jára Cimrman měl jako obvykle pravdu. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím momentálně dá dělat. Firmám můžu jako právník jen doporučit, aby se povinnostmi řídily, chtějí-li se vyhnout nepříjemné pokutě, ačkoli si o nich mohou myslet své. Nezbývá než doufat, že v rámci slibované reformy volného pohybu pracovních sil v EU, potažmo podnikatelského prostředí v ČR, výhledově padne i tato administrativní komplikace.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2025
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data