Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko vidí v břidlicovém plynu příležitost pro lidi, energetiku i rozpočet. Češi couvají...

Polsko vidí v břidlicovém plynu příležitost pro lidi, energetiku i rozpočet. Češi couvají...

03.10.2012 18:13, aktualizováno: 3.10. 18:25

Aktualizováno

Nálepku „průkopník břidlicového plynu v Evropě“ si Polsko hodlá udržet a pro energetické firmy v tomto nadějném odvětví chystá konkurenceschopné daňové prostředí. Základem by se měla stát nová regulace, kterou chce polská vláda prosadit již od příštího roku, uvedl to dnes v rozhovoru pro polskou agenturu PAP náměstek polského ministra financí Piotr Wozniak, který má návrh zákona o břidlicovém plynu na starost.

„Ten zákon může být platný již od roku 2013. Pokud v tomto, či příštím měsíci návrh zveřejníme, budou mít ropné a plynařské firmy možnost vystavět své podnikatelské projekty na transparentních pravidlech,“ uvedl dnes náměstek ministra životního prostředí Polska. Jeho šéf Marcin Korolec minulý týden veřejně prosazoval důležitost levného břidlicový plyn v budoucím rozvoji ekonomiky a zaměstnanosti v Evropské unii.

"Zvláště v dnešní ekonomické krizi před námi stojí dvojí výzva - potřebujeme levnou energii. ale energii získanou udržitelným způsobem. Z ekonomické krize v EU se nedostaneme, pokud budeme dál věřit v jednoduchý model vysokých cen energie," řekl před týdnem Reuters ministr životního prostředí Korolec.

Vysoká očekávání polské vlády ohledně role, kterou sehraje břidlicový plyn v budoucí prosperitě země, lze datovat minimálně do loňského roku, kdy Americká energetická informační agentura (EIA) vydala studii odhadující zásoby břidlicového plynu v Polsku na 5,3 bilionů metrů krychlových. Tyto rezervy by totiž pokryly poptávku celé polské ekonomiky po energii asi na tři sta let. Optimismus následně mírně schladila studie samotné polské vlády, která rezervy odhadla asi na desetinu objemu stanoveného Američany.

O tom, jak může rozvoj břidlicového plynu ovlivnit ceny plynu, by mohly vyprávět Spojené státy, kde "břidlicová revoluce" ceny stlačila ceny zhruba na pětinu úrovně v Evropě a sedminu úrovně obvyklé na Asijském kontinentě. Prudké zlevnění této suroviny následně v energetice odstartovalo přechod elektráren na plyn. 

Zdanění těžby nejdříve v roce 2016

Náměstek polského ministra životního prostředí Wozniak dnes pro PAP uvedl, že současnou prioritou Polska je urychlit těžební průzkumy, a přispět tak k brzkému spuštění komerční produkce břidlicového plynu. Polsko by se tak podle něho mohlo z části zbavit závislosti na dovozu plynu z Ruska, které nyní pokrývá asi čtvrtinu dávek plynu do celé Evropské unie.

Varšava již rozdala 111 licencí na průzkum těžby břidlicového plynu firmám ExxonMobil, Chevron (116,85 USD, -0,94%) a dalším, které kvůli odmítavému postoji vlád nepochodily ve Franci, Bulharsku ani České republice, a očekává, že by se s těžbou mohlo začít na přelomu let 2014 a 2015.. Zatímco ExxonMobil v červnu nakonec z břidlicových projektů vycouval konsorcium polských státem kontrolovaných společností PGNiG , KGHM , PGE , Tauron a Enea v červenci oznámilo, že má v plánu investovat do průzkumu a těžby břidlicového plynu v zemi do roku 2015 asi 1,7 miliardy zlotých, tedy zhruba deset miliard korun.

Polsko firmám slibuje dobré podmínky pro podnikání v nově vznikajícím těžebním odvětví. „Náš daňový režim musí být konkurenceschopný s tím v Dánsku, Nizozemsku, Norsku, Německu nebo Itálie... Proto nechceme nové zdanění těžby (břidlicového plynu) zahájit dříve, než v roce 2016,“ uvedl dnes za polskou vládu Piotr Wozniak.

V ČR diskuse o břidlicovém plynu pokračuje

Česká republika podle odhadů ministerstva průmyslu a obchodu zásoby břidlicového plynu má, ale pravděpodobně nebudou mít zásadní význam pro pokrytí spotřeby plynu. Potvrdit by to ale musely až průzkumy. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) přitom žádá vládu o dvouleté moratorium na průzkumy, než se podaří v zákonech stanovit jasná pravidla, která by předešla zejména ekologickým rizikům.

Sněmovní petiční výbor se včera postavil na stranu kritiků těžby břidlicového plynu v České republice. Podle členů výboru to není vhodné, aby se z důvodu dopadů na životní prostředí prováděly vrty kvůli těžbě břidlicového plynu, a to ani průzkumné. Usnesení přijal výbor v rámci veřejného slyšení k petici proti těžbě břidlicového plynu, kterou dosud podepsalo asi 31.000 lidí. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc uvedl, že průzkum ani těžba břidlicového plynu nyní nepředstavuje strategický zájem České republiky.

(Zdroj: PAP, EIA, Reuters, čtk, IEA, Parlamentní listy)


Čtěte více:

Polsko věří břidlicovému plynu: PGNiG, PGE, Tauron, Enea a KGHM do průzkumu investují 1,7 mld. PLN
04.07.2012 12:55
Konsorcium polských státem kontrolovaných společností má v plánu inves...
Těžaři i odbory ve Francii se chtějí pustit do břidlicových ložisek plynu. Hollande trvá na zákazu
21.09.2012 11:39
Francouzské ropné společnosti, a s nimi vzácně i odbory, volají po pov...
EU potřebuje břidlicový plyn, který pomohl Spojeným státům, zaznívá z Polska
24.09.2012 9:33
Evropská unie potřebuje k oživení své upadající ekonomiky a zaměstnano...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce
17:26Vedení ČEZ navrhlo dividendu 52 korun na akcii, 80 procent loňského očištěného zisku. Valná hromada rozhodne 24. června
17:26Pozitivní obchodování při čekání na výsledky Nvidie, ČEZ oznámil návrh dividendy  
16:53ČEZ, a.s.: Návrh dividendy společnosti ČEZ: 52 Kč na akcii, valná hromada se uskuteční 24.6.2024
15:45Investiční strategie: Nejjednodušší akciová strategie na světě
15:24Google investuje ve Finsku miliardu eur, aby podpořil umělou inteligenci
14:41Konglomeráty jsou věcí minulosti, lepší jsou jasně zaměřené firmy
13:28Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v v Praze již DNES
12:40Týdenní výhled: Hlavním bodem kalendáře je Nvidia, výhled pro sazby posiluje odolnost trhu  
11:30Makro ustoupí poslednímu z velkých techů. Týden začíná mírně pozitivně  
11:04SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta
10:04Cena zlata je na rekordu, dostala se těsně pod 2450 dolarů za troyskou unci
9:26Aerolinky Ryanair mají rekordní zisk, celoročně jej zvýšily o 34 procent
9:23Rozbřesk: Potraviny výrazně zdražily a koruna hledá stabilitu
8:54Většina Čechů pro sektorovou daň? Dle ministra Stanjury o tématu koalice vede debatu, on ji nenavrhne
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, většina Čechů by byla pro sektorovou daň  
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Předběžné finanční výsledky za 1Q 2024
7:38MakroMixér s politickým geografem Michaelem Romancovem: Jaký vývoj války Ruska proti Ukrajině lze očekávat a proč?
19.05.2024
14:58Fidelity International: Dešifrování vztahu mezi finančními tituly a sazbami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba