Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhá řada indikátorů ukazuje na prudké zlepšení v americké ekonomice. Máme se radovat?

Dlouhá řada indikátorů ukazuje na prudké zlepšení v americké ekonomice. Máme se radovat?

29.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Joe Weisenthal přesvědčuje čtenáře Business Insider, že v americké ekonomice probíhá velmi pozitivní posun. Jmenuje řadu indikátorů, které podle něho ukazují na fakt, že spotřebitelé a domácnosti se vracejí ve velkém stylu. Mezi tyto indikátory patří prudce rostoucí počet nově stavěných domů, zvyšující se tempo růstu maloobchodních tržeb, klesající míra nezaměstnanosti, rostoucí prodeje automobilů, růst akcií stavebních společností a odvětví spotřebního zboží, rekordní ceny akcií společností Wal-Mart (74,96 USD, -0,48%) a Home Depot (59,53 USD, -1,57%), pětiletá maxima u průzkumu důvěry z University of Michigan a růst cen nemovitostí měřených indexem Case-Shiller. 

Beckworth 1
 
Ekonom David Beckworth na svém blogu píše, že by sice rád věřil popsaným „zeleným výhonkům“, sám je ale skeptičtější. Podle něho stále panuje nedostatek bezpečných aktiv a poptávka po likviditě je vysoko. O tom, že probíhá skutečné oživení, by ho přesvědčil vývoj dvou hlavním indikátorů. Prvním z nich je očekávání domácností týkající se jejich příjmů v následujících 12 měsících (podle tzv. Thompson Reuters/University of Michigan Survey of Consumer Sentiment). Následující graf ukazuje, jak se tato očekávání vyvíjela dlouhodobě, červeně je vyznačen trend: 
 
Během tzv. velkého uklidnění (1983 – 2007) domácnosti očekávaly, že jejich příjmy porostou v průměru o 5,3 % ročně. Relativní stabilita očekávání je důkazem úspěšné monetární politiky té doby. Po roce 2008 ale očekávání klesla na 1,6% růst. Jestliže v této oblasti nedojde ke změně, není možné, aby nastalo udržitelné oživení.

Druhým indikátorem jsou výnosy desetiletých vládních dluhopisů. Ty se nyní kvůli slabé ekonomice nalézají na historických minimech a kdyby se výhled zlepšoval, výnosy by rostly. Zvyšovala by se totiž růstová a inflační očekávání. Druhý graf ukazuje, jaký je vztah mezi výší výnosů vládních dluhopisů a očekávaným růstem nominálního produktu: 
 
 
„Dokud nenastane zlepšení u zmíněných předstihových indikátorů, budu doufat, ale pochybovat,“ píše ekonom.

Zdroj: Business Insider, Blog Davida Beckwortha


Váš názor
 • máme se radovat že se věci vylepšují?
  29.10.2012 8:09

  Tak to se může ptát jen úplný blbec, leda že se ptá zapšklý komunista pro kterého znamená čím hůř tím lépe.
  Jezdec
  • Re: máme se radovat že se věci vylepšují?
   29.10.2012 13:40

   anebo jinej blb... např. senzacechtivej novinář, co ze všeho dělá kovbojku
   bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y