Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O co více se budou střílet do kolena, o to více na ně budeme sázet?

O co více se budou střílet do kolena, o to více na ně budeme sázet?

12.11.2012 18:29

V tuto chvíli vidíme, že žádný velký posun u tzv. „fiskálního útesu“ v USA nenastává. Situace je v kostce následující: Pokud nedojde k politické dohodě, příští rok budou automaticky zvednuty daně a sníženy veřejné výdaje, jejichž celkový dopad odpovídá asi 4 % US HDP. Absolutní nedohoda tedy znamená automatické přepnutí na masivní fiskální utažení, v reálu se budeme pohybovat někde mezi 0 a – 4 %. Druhý z následujících grafů ukazuje, jak se v rostoucí útesové nervozitě chovají výnosy amerických vládních dluhopisů (červeně jsou výnosy dluhopisů německých). Americké obligace v posledních týdnech kopírují ty německé v poklesu výnosů. Jinak řečeno, hrozící americký fiskální útes (dále jen FU, neplést s horší hrozbou, tedy finančním úřadem) poptávku po US obligacích nezmenšuje, spíše naopak
 
Sous1 

Selským rozumem bychom se mohli ptát, proč by FU měl vůbec na vládní závazky působit negativně, když zvedne daně a sníží výdaje (tj. v izolovaném pohledu by měl zlepšit fiskální stabilitu). Jak ale vidíme v přímém evropském přenosu, razantní fiskální utahování může být vysoce kontraproduktivní i z hlediska snahy stabilizovat dluh (mimochodem i u nás platí, že krev a slzy jsou třeba, ale na trochu jiném než plánovaném místě). Je tak pravděpodobné, že fiskální útes v plné palbě by dlouhodobou stabilizaci amerických veřejných financí podkopal (výnosy, respektive rizikové prémie by měly růst). Trhy ale podle mého podobná dilemata (zatím) moc neřeší, zřejmě se prostě drží starého mustru „menší očekávaný růst/větší nejistota = směr US dluhopisy“.

 
Hlavu nám pak může úplně zamotat kombinace prvního grafu s druhým. Jak ukazuje ten první, index globálního ekonomického překvapení cca od poloviny roku roste a v posledních týdnech k žádnému zhoršení nedošlo. Od poloviny roku jeho chování trendem kopírují i dluhopisy, v posledních týdnech ale ne. Společný vývoj amerických a německých výnosů naznačuje, že tento index je trhy v posledních týdnech opomíjen. Trhy tedy reagují na horší růstový výhled, ale ten se nezhoršil?

Instinktivní reakci trhů uvidíme i na měnových trzích. FU zvedá nejistotu a z ní bude těžit dolar, i když Evropa se v posledních týdnech také zvýšeně snaží přispět svou troškou do mlýna zvýšeného rizika. Pokud tedy přijmeme tezi, že extrémní FU by měl negativní dopad na růst i fiskální stabilitu USA, jsme i zde v paradoxní situaci: Rostoucí pravděpodobnost FU zvyšuje poptávku po jeho nosné měně. Je to repete situace s dluhovým limitem*.

V jádru výše popsané dramedie je fakt, že k potenciálnímu zhoršení situace může dojít v zemi, která je z různých více i méně relevantních důvodů považována za bezpečné útočiště. Její investiční popularita tak dramedicky roste i v případě, že roste pravděpodobnost zhoršení situace i v ní samé. O co více se budou střílet do kolena, o to více na ně budeme sázet?  
 

*Se zasazením úvah o FU do nějakého konzistentního rámce pak nemáme podle všeho problémy jen my na trhu. Ukazuje to prohlášení ředitelů řady z velkých amerických a globálních bank datované k 18. říjnu (v rámci Financial Service Forum), které se stalo snadným terčem blogového nobelsnipera. Toto prohlášení v jednom odstavci poukazuje na to, že FU by znamenal recesi a ztrátu pracovních míst, která by nemohla být vyvážena monetární politikou. O pár řádků níže pak zaznívají varování před tím, že nebude dosaženo střednědobého poklesu dluhu k HDP (zhoršení ratingu ...). Implicitně tak zní předpoklad, že FU-fiskální utažení v příštím roce ke snížení dluhu nepovede. Nemusíme být ale vyhraněným nobelistou, abychom si povšimli, že proti utažení tak brojí instituce, které ve volbách témě unisono sázely na rozpočtové jestřáby.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

HSBC: Zlatu bude nadále pomáhat QE3 i fiskální útes
22.10.2012 7:58
Optimistický výhled ohledně ceny zlata si drží James Steel a Howard W...
Čeká nás po volbách rally? Co na to analytici, technická analýza a vývoj měnových trhů?
06.11.2012 14:36
Zdá se, že na trzích se začíná vytvářet určitý konsensus, že po klíčov...
Greenspan: Fiskální útes bude bolet. Čína je manipulátor (+ video)
08.11.2012 11:30
Výsledek amerických prezidentských voleb prodloužil politický status q...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký
12:25Revoluce na německém akciovém trhu: DAX má deset nových členů i nová pravidla
12:22Rudý start týdne, strach z Číny a přibývající rizika  
12:15Menší dodavatele energií trápí ceny plynu. Britská vláda zvažuje finanční pomoc
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)