Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O co více se budou střílet do kolena, o to více na ně budeme sázet?

O co více se budou střílet do kolena, o to více na ně budeme sázet?

12.11.2012 18:29

V tuto chvíli vidíme, že žádný velký posun u tzv. „fiskálního útesu“ v USA nenastává. Situace je v kostce následující: Pokud nedojde k politické dohodě, příští rok budou automaticky zvednuty daně a sníženy veřejné výdaje, jejichž celkový dopad odpovídá asi 4 % US HDP. Absolutní nedohoda tedy znamená automatické přepnutí na masivní fiskální utažení, v reálu se budeme pohybovat někde mezi 0 a – 4 %. Druhý z následujících grafů ukazuje, jak se v rostoucí útesové nervozitě chovají výnosy amerických vládních dluhopisů (červeně jsou výnosy dluhopisů německých). Americké obligace v posledních týdnech kopírují ty německé v poklesu výnosů. Jinak řečeno, hrozící americký fiskální útes (dále jen FU, neplést s horší hrozbou, tedy finančním úřadem) poptávku po US obligacích nezmenšuje, spíše naopak
 
Sous1 

Selským rozumem bychom se mohli ptát, proč by FU měl vůbec na vládní závazky působit negativně, když zvedne daně a sníží výdaje (tj. v izolovaném pohledu by měl zlepšit fiskální stabilitu). Jak ale vidíme v přímém evropském přenosu, razantní fiskální utahování může být vysoce kontraproduktivní i z hlediska snahy stabilizovat dluh (mimochodem i u nás platí, že krev a slzy jsou třeba, ale na trochu jiném než plánovaném místě). Je tak pravděpodobné, že fiskální útes v plné palbě by dlouhodobou stabilizaci amerických veřejných financí podkopal (výnosy, respektive rizikové prémie by měly růst). Trhy ale podle mého podobná dilemata (zatím) moc neřeší, zřejmě se prostě drží starého mustru „menší očekávaný růst/větší nejistota = směr US dluhopisy“.

 
Hlavu nám pak může úplně zamotat kombinace prvního grafu s druhým. Jak ukazuje ten první, index globálního ekonomického překvapení cca od poloviny roku roste a v posledních týdnech k žádnému zhoršení nedošlo. Od poloviny roku jeho chování trendem kopírují i dluhopisy, v posledních týdnech ale ne. Společný vývoj amerických a německých výnosů naznačuje, že tento index je trhy v posledních týdnech opomíjen. Trhy tedy reagují na horší růstový výhled, ale ten se nezhoršil?

Instinktivní reakci trhů uvidíme i na měnových trzích. FU zvedá nejistotu a z ní bude těžit dolar, i když Evropa se v posledních týdnech také zvýšeně snaží přispět svou troškou do mlýna zvýšeného rizika. Pokud tedy přijmeme tezi, že extrémní FU by měl negativní dopad na růst i fiskální stabilitu USA, jsme i zde v paradoxní situaci: Rostoucí pravděpodobnost FU zvyšuje poptávku po jeho nosné měně. Je to repete situace s dluhovým limitem*.

V jádru výše popsané dramedie je fakt, že k potenciálnímu zhoršení situace může dojít v zemi, která je z různých více i méně relevantních důvodů považována za bezpečné útočiště. Její investiční popularita tak dramedicky roste i v případě, že roste pravděpodobnost zhoršení situace i v ní samé. O co více se budou střílet do kolena, o to více na ně budeme sázet?  
 

*Se zasazením úvah o FU do nějakého konzistentního rámce pak nemáme podle všeho problémy jen my na trhu. Ukazuje to prohlášení ředitelů řady z velkých amerických a globálních bank datované k 18. říjnu (v rámci Financial Service Forum), které se stalo snadným terčem blogového nobelsnipera. Toto prohlášení v jednom odstavci poukazuje na to, že FU by znamenal recesi a ztrátu pracovních míst, která by nemohla být vyvážena monetární politikou. O pár řádků níže pak zaznívají varování před tím, že nebude dosaženo střednědobého poklesu dluhu k HDP (zhoršení ratingu ...). Implicitně tak zní předpoklad, že FU-fiskální utažení v příštím roce ke snížení dluhu nepovede. Nemusíme být ale vyhraněným nobelistou, abychom si povšimli, že proti utažení tak brojí instituce, které ve volbách témě unisono sázely na rozpočtové jestřáby.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

HSBC: Zlatu bude nadále pomáhat QE3 i fiskální útes
22.10.2012 7:58
Optimistický výhled ohledně ceny zlata si drží James Steel a Howard W...
Čeká nás po volbách rally? Co na to analytici, technická analýza a vývoj měnových trhů?
06.11.2012 14:36
Zdá se, že na trzích se začíná vytvářet určitý konsensus, že po klíčov...
Greenspan: Fiskální útes bude bolet. Čína je manipulátor (+ video)
08.11.2012 11:30
Výsledek amerických prezidentských voleb prodloužil politický status q...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2020
9:25Služba Disney+ za dva měsíce téměř zdvojnásobila počet klientů
9:12Rozbřesk: Skryté signály českého trhu práce
8:55Evropské trhy by měly zahájit výše, Patria vydala nové doporučení pro akcie ČEZ  
8:44Výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
8:40Nové doporučení a cílová cena pro ČEZ: I v době epidemie stále ziskový  
5:25Čína jako vodítko pro odhady dalšího vývoje
08.04.2020
22:01Koronavirový optimizmus v USA
17:51WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
17:46František Kronus: Ohledně trhu začínám být mírný optimista
17:06Obrat sentimentu se nekoná. Akcie smíšené, eurodolar odvrátil pokles  
16:59Jak přistupovat k akciím v koronavirové době? Přihlaste se na webinář 15. dubna
15:45čnBlog: První odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR
15:18Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:08Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2020
14:58Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:44Damodaran: Investiční přístup a strategie v době COVID-19
12:54Cochrane: K ekonomice sociálního distancování a boji mezi biologií a ztrátou paměti
12:47Bernanke: Ekonomika USA může ve čtvrtletí klesnout o 30 %
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university