Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co čeká (nejen) občanská sdružení za necelý rok?

Co čeká (nejen) občanská sdružení za necelý rok?

15.01.2013 5:30
Autor: Mgr. Alica Koblovská, KŠB

Korporacemi budou obchodní společnosti a družstva, jak je známe dnes, a spolky. Obchodní společnosti a družstva bude upravovat také zákon o obchodních korporacích (ZOK). Pro korporace je charakteristická osobní složka, tedy to, že mají své členy nebo společníky. Naproti tomu fundace (nadace a nadační fondy) budou právnické osoby majetkového typu.

Ústavy jsou tvořeny jak osobní, tak i majetkovou složkou a nesou rysy obou výše uvedených forem - korporací i fundací. Nelze je ale ztotožnit ani s jednou z nich. Od korporací se ústavy liší tím, že nevyžadují nutně členství. Od toho se odvíjí i odlišná forma rozhodování, která na rozdíl od korporací nestojí na demokratickém principu, ale na principu hierarchie. Statutárním orgánem bývá ředitel, který odpovídá správní radě. Oproti nadacím nemají ústavy v tak velké míře chráněnou věcnou složku (např. zákon nestanovuje minimální limit majetku ústavu). Jejich účelem je poskytování trvalých nebo dlouhodobých služeb nějakému prospěšnému účelu. Do této kategorie lze zařadit především obecně prospěšné společnosti, školy, muzea, nemocnice, vědecké a výzkumné ústavy, galerie, medicínské instituty atp.  

Právní povaha již existujících právnických osob, které upravuje také NOZ, se bude řídit ustanoveními NOZ ode dne nabytí jeho účinnosti. Vzhledem k mnohým změnám, ke kterým dojde, bezpochyby vznikne v mnoha případech nutnost přizpůsobit obsah dosavadních společenských smluv, stanov, statutů nebo jiných zakladatelských dokumentů úpravě v NOZ. Právnickým osobám je na to stanovena lhůta tří let ode dne nabytí účinnosti NOZ. Obchodní korporace (tedy obchodní společnosti a družstva) budou muset nadto tyto listiny přizpůsobit také úpravě obsažené v ZOK, a to do 6 měsíců od jeho účinnosti. Je žádoucí tak učinit, neboť neupraví-li obchodní korporace své listiny ani v dodatečné lhůtě stanovené soudem, může dojít až k jejich likvidaci. Vedle uvedených minimálních povinných změn budou mít dosavadní obchodní korporace možnost do 2 let ode dne účinnosti ZOK zvolit, jestli se chtějí plně podřídit režimu ZOK, anebo částečně zůstanou v režimu dosavadních předpisů.

Vzduchoprázdno nenastane

Je zjevné, že k 1. 1. 2014 bude existovat i množství právnických osob, které v nové právní úpravě již nenalezneme. Neocitnou se ale v právním vakuu, jelikož NOZ s nimi i nadále počítá. Ale pouze s těmi, které ke dni účinnosti NOZ existovaly. Nebude tedy možný vznik nové právnické osoby v dřívější, ale po roce 2014 už neexistující formě. Dobrou zprávou je, že se tyto právnické osoby nebudou muset nijak „přeregistrovávat“. Budou pro ně i nadále platit stávající právní předpisy – to platí například i pro zájmová sdružení právnických osob. U některých právnických osob pak NOZ umožňuje jejich přeměnu na právní formu, kterou sám upravuje (nebo jich dává na výběr hned několik). Smyslem této možnosti je dosáhnout toho, aby forma právnické osoby co nejvíce odpovídala jejímu skutečnému účelu a fungování. 

 

Zatímco u obchodních společností se předpokládá, že se na změny související s rekodifikací postupně připraví, zbystřit by měly i další právnické osoby. Novinky se budou týkat například i všech 91 549 aktivních občanských sdružení, které k 28. prosinci 2012 evidovalo Ministerstvo vnitra. Občanská sdružení se budou napříště považovat za spolky. V praxi to znamená, že nevyužijí-li práva změnit svoji právní formu na ústav nebo sociální družstvo, budou muset své dokumenty přizpůsobit úpravě spolků.

 

 

Nové označení spolku

Úprava spolků v NOZ je na první pohled detailnější. Viditelnou změnou bude například označení spolku. Název bude muset obsahovat buď „spolek“, „zapsaný spolek“ nebo zkratku „z. s.“, což mnohá stávající občanská sdružení nesplňují. NOZ u stávajících spolků připouští výjimku z této povinnosti tehdy, jsou-li pro to důležité důvody. Tím může být skutečnost, že osoba svůj název nese dlouhodobě a je pro ni příznačný. Spolky budou povinny mít jako hlavní činnost uspokojování a ochranu těch zájmů, k jejichž naplňování byly založeny. NOZ výslovně zakazuje, aby hlavní činností spolků bylo podnikání nebo jiná výdělečná činnost. Stejně jako dnes tedy bude i po roce 2014 platit, že výdělečné aktivity budou moci být pouze podpůrnou činností spolku.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m