Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začíná Evropská komise chápat, co se děje?

Začíná Evropská komise chápat, co se děje?

21.01.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pěkné, když se můžeme plně ztotožnit s nějakou zprávou Evropské komise. Je tomu tak v případě její analýzy vývoje na evropském trhu práce v roce 2012 (Employment and Social Developments in Europe 2012). Celá zpráva má asi 500 stran, její hlavní poselství by si ale mělo přečíst co nejvíce čtenářů. Tak se na ně tedy podívejme:

1. Ekonomická slabost Evropy a následný růst nezaměstnanosti představují většinou odraz nedostatečné agregátní poptávky. Ta je pak důsledkem pomýlené makroekonomické politiky a zejména agresivní fiskální konsolidace. Takové závěry jsou sice konstatováním evidentního, pro někoho z Evropské komise jde však stále o něco překvapivého. Takže generální ředitelství pro hospodářské a finanční věci, které má bohužel na starosti i ekonomickou politiku, stvořilo v listopadu minulého roku tak špatnou analýzu, že by se za ni musel stydět i student prvního ročníku vysoké školy. Jejím závěrem je to, že fiskální konsolidace nemá významný vliv.

2. Finanční trhy se možná stabilizovaly, celkově se ale situace v reálné ekonomice zhoršuje. Rozšiřuje se zejména mezera mezi odolnějšími ekonomikami a zeměmi, které jsou „chyceny ve spirále klesajícího produktu, rostoucí nezaměstnanosti a klesajících příjmů“.

3. Země se štědřejším sociálním systémem a zároveň flexibilnějším trhem práce si doposud vedly nejlépe. Jde zejména o Německo, severské země a částečně o Velkou Británii. Končí tak mýtus o tom, že evropskou krizi vyvolal „bankrotující stát blahobytu“, jak tvrdí například Wall Street Journal. Strukturální problémy trhu práce na jihu Evropy pramení podle analýzy Evropské komise mnohem více z jejich segmentace (rozdělení na dvě různé vrstvy) než z nadměrné sociální podpory.

4. Řada zemí musí provést strukturální reformy trhu práce, ty ale musí být založeny na tom, co skutečně říkají data! Pokud například ulehčíme propouštění mladých zaměstnanců a zároveň zanecháme na vysoké úrovni protekcionismus v jiné oblasti, situaci jen zhoršíme. Ukazuje se také, že minimální mzda na rozumné úrovni nenapáchá tolik škody jako užitku. Důkazy, že během recese ovlivňuje negativně tvorbu pracovních míst, jsou minimální.

5. Automatické stabilizátory fungují všude tam, kde jim to bylo umožněno. Tam, kde ovšem dominuje kontraproduktivní snaha o utahování a úspory, ale nefungovaly. Sociální situace se tak zhoršuje zejména na jihu Evropy, kde efekt automatických stabilizátorů slábne.

6. Lotyšsko, Irsko a dokonce i Estonsko mohou vypadat jako příklady úspěšné ekonomické strategie. Podíváme-li se ovšem na vývoj na trhu práce a vývoj příjmů, je realita jiná. Mezi lety 2008 a 2011 vzrostla dlouhodobá nezaměstnanost v Estonsku více než třikrát, v Lotyšsku více než čtyřikrát, a to i přes masovou emigraci. V Irsku byl tento nárůst pětinásobný. Tyto země jsou přitom chváleny za relativně flexibilní trh práce!

Na závěr jedna poznámka o Velké Británii. Často se na ni díváme jako na zemi, která řeší naprosto jiné problémy než eurozóna. Z jistého pohledu je to pravda. Velká Británie má vlastní měnu a centrální banku, nemůže tudíž dojít k defaultu a vláda tak má větší fiskální flexibilitu než země eurozóny. To ale nemění nic na tom, že každý ze jmenovaných bodů se týká i této země.

Autorem je Jonathan Portes, ředitel National Institute of Economic and Social Research.

Zdroj: Blog J. Portese


Váš názor
 • extrémně nesrozumitelně napsané
  21.01.2013 11:07

  Už v druhém odstavci jsem ztracen, co se tedy píše ve zprávě a co je komentář Patrie. A ve zbytku textu se to nelepší.
  Maigret
 • hezkýýýý :-))
  21.01.2013 9:23

  ..."generální ředitelství pro hospodářské a finanční věci"... - Udělejme z politiků, kteří se nemohli uživit a byli v civilu zemí EU neúspěšní..., volené zástupce ekonomiky do Bruselu a výsledek vidíme. Obávám se, že ti soudruzi brzo ustanoví "Kontrolní a revizní komisi"...:-(((
  Jesse
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data